Po sérii fotoreportáži prác na komplexe Hornej brány sme sa boli pozrieť aj do útrob podzemného objektu, ktorý bol vybudovaný v priestore podkovovitého predbránia. Interiér dvojpodlažného objektu je takmer dokončený a čoskoro pripravený pre budúceho nájomníka kaviarne či prvých navštevníkov.
Prostredníctvom fotografií Vás prevedieme týmto objektom a ukážeme, čo sa skrýva pod povrchom. Vstup do útrob podzemia a prehliadku priestorov nám sprostredkoval ochotný úradník oddelenia výstavby z Mestského úradu v Bardejove.
Vchádzame z Rhodyho ulice schodiskom, vedľa ktorého bude sklenenou šachtou premávať výťah zo suterénu a späť. Vstup je krytý skleneným prístreškom s vysoko pevnostného skla na nerezovej konštrukcii. Schodisko v oblúku kopíruje pôdorys objektu. Dostávame sa na prvé podzemné podlažie. (-1)
Tu sa nachádza budúca prevádzka kaviarne. Interiéru dominuje pôvodný hradobný múr predbránia, ktorý sa niekoľko desaťročí nachádzal niekde pod úrovňou vozovky alebo na ňom boli v minulosti dobudované sekundárne objekty, ktoré už nesúviseli s opevnením mesta. Múry hradobného opevnenia boli na niektorých miestach navýšené a prekryté železobetónovým stropom – pochôdzna plocha vonkajšej terasy so vstupom.

Priestor kaviarne je zároveň aj najväčším priestorom v útrobách Hornej brány. Práve rozľahlý priestor vo vnútri podkovovitého predbánia umožnil uvažovať o umiestnení podzemnej prvádzky. Kedže v týchto priestoroch nenájdeme žiadne okná, dbalo sa na bohaté osvetlenie miestnosti. Betónový strop je doplnený o množstvo zavesných svietidiel. Zaujímavosťou je, že na podlahe nájdeme filcový koberec (na fotografii prekrytý plachtou) a v zadnej časti v zázemí kaviarne nájdeme dokonca aj sprchový kút. Takže budúci personál si môže dopriať aj rýchlu sprchu.

V zázemí kaviarne nájdeme sociálne zariadenie a niekoľko menších miestností na zabezpečenie bezproblémovej prevádzky.


Druhé podzemné podlažie (-2) bude okrem iného ponúkať propagačno – prezentačný priestor, kde sa navštevníci dozvedia niečo z histórie mesta a súčasťou bude aj malá expozícia nálezov z archeologického výskumu, ktorý prebiehal pred a počas výstavby, respektíve obnovy tejto časti fortifikačného sytému. Našlo sa množstvo stredovekej keramiky a iných predmetov.

Suterén objektu zo schodiskovej haly ústi priamo do hradobnej priekopy. Bude pristupný aj cez betónový tunel. Ten z exteriéru nápadne pripomína vstup do podzemného vojenského krytu. Tento prechod bol umelo vytvorený skrz vyše dvojmetrový múr mestského opevnenia. Konštrukčne je tento vstup z monolitického betónu, ktorého steny kopírujú okolitý terén. Je doplnený o sklenený prístrešok. Výškový rozdiel medzi týmto vstupom z priekopy a terasou je približne 6 metrov. Neskôr bude v ďalšej fáze rekonštrukcie k tomuto vstupu dobudovaný chodník.




Ústredným prvkom vstupnej haly ako aj celého podzemného objektu je celopresklená výťahová šachta s moderným výťahom. Ten poskytne aj imobilným návštevníkom pohodlný presun až na Rhodyho ulicu. Všetky priestory sú bez obkladu. Interiéru dominuje pohľadový betón. Pevne veríme, že občania budú mať k tomuto materiálovému riešeniu úctu a „neskrášlia“ tieto verejné priestory fixkami či sprejom. Kto by očakával kamenný obklad, bude sklamaný. Surovosť monolitického betónu sa nemusí páčiť každému. Antracitovú žulu nájdeme len na schodisku a podlahe.
Na schodisku sú v stenách zapustené zvislé pásy led osvetlenia, ktoré budú okrem prirodzeného svetla prenikajúceho z vrchnej strany prístrešku nad schodiskom osvetľovať celý tento priestor. Na poriadok dohliadne bezpečnostná kamera. Kamery sú umiestnené na viacerých miestach v objekte a sú napojené na centrálny pult mestskej polície.
Led osvetlenie nájdeme aj v podlahe. Snáď nebude oslepovať ako na hornej terase. Prechod týmto priestorom by mohol byť nepríjemný.
V suteréne objektu je situovaná aj technická miestnosť kde je umiestnená vzduchotechnika.
Čo nám ale na celom diele akosi „nepasuje“ je zvolený druh obkladu v sociálnych zariadeniach. Obklady s bielou glazúrou a farebnými akcentami nám do toho celého nejako neladia. Celý skelet objektu je z priznaného monolitického pohľadového betónu a na toaletách máme zrazu pocit, že sme u niekoho v kúpeľni v paneláku či rodinnom dome. Je to však na individuálnom posúdení každého, kto tieto miesta v budúcnosti navštívi. Možno to bolo zámerom architekta, aby sme sa tam cítili ako doma.
Toalety nájdeme ako na prvom podlaží – určené pre personal kaviarne, tak aj v suteréne pre verejnosť. Nechýba priestrannejšie wc pre imobilných.
Diskutabilné je tiež umiestnenie do očí bijúcich rozvodných skríň na vonkajšej strane časti predbránia. Vari nebola iná možnosť ako zapustiť sériu rozvodov priamo do kamenného múru? Výsledok pôsobí vskutku elektrizujúco.
Celý projekt na komplexe Hornej brány je súčasťou veľkého projektu „Obnova mestského opevnenia a jeho zapojenie do infraštruktúry mesta Bardejov, ktorý prebieha už takmer desaťročie. Autorom celého návrhu obnovy Hornej brány je architektonický atelér A-typ z Prešova, ktorý musel neskôr svoju víziu rekonštrukcie „Horného hradu“ na základe výsledkov vykonaného archeologického výskumu mierne prepracovať. Výsledok je už v súčasnosti z veľkej časti realitou a veríme, že sa bude Bardejovčanom a návštevníkom mesta páčiť a stotožnia sa aj s víziou architekta, ktorej výsledkom by mala byť akási symbióza histórie so súčasnosťou.
PS: A kde je vlastne tá Horná alebo Južná brána? To nám prezradí asi len zmenšený model umiestnený na pripravenom podstavci. Pravdepodobne jej zachované (nezachované) zvyšky základov veže nedovolili priznanie náznaku pôdorysu v profile dlažby.

Takto by mala vyzerať celá táto časť mesta po dokončení a po nevyhnutnej asanácii dvoch domov, ktoré stoja na časti kamenného mosta v hradobnej priekope.
FOTOGALÉRIA:
SÚVISIACE ČLÁNKY:
- Bardejovský amfiteáter ostal v tieni rekonštrukcie Horného hradu
- Sklenená kupola na Hornom hrade bude mať aj informačný charakter
- OBRAZOM: Pokračuje inštalácia plášťa celopresklenej kupoly na Hornom hrade
- OBRAZOM: Inštalácia plášťa celopresklenej kupoly na Hornom hrade
- OBRAZOM: Pokračuje odkrývanie ďalších zachovaných častí priekopového múru
- OBRAZOM: Kamenný most s novým osvetlením
- Objekt v útrobách Južnej brány bude mať čoskoro prvé nadzemné podlažie
- Budúci vstup do podzemnej prevádzky je už súčasťou predbránia
- Výstavba v útrobách Južnej brány
- Postupujúce práce na komplexe Hornej brány s barbakánom
- Opäť sme sa boli pozrieť ako postupujú práce na obnove tejto časti niekdajšieho stedovekého opevnenia mesta
- Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade
- Práce na južnej bráne s barbakánom odhaľujú ďalšie prvky stredovekého opevnenia
- Južná brána s barbakánom sa vynára spod zeme
- V Bardejove prebieha rozsiahla rekonštrukcia a obnova hradieb!
- Obnova Južnej brány s barbakánom, tzv. Horného hradu
Priestor ako stvorený pre komunitnú „chránenú “ kaviareň , ktorá by dala príležitosť možnosť handicapovaným osobám či skupinám z mesta a okolia. Ideálna možnosť ako dať príležitosť sa zapojiť do spoločnosti napr autistov ,vozičkárov , bezdomovcom atď.. len trocha chcieť treba. Vedenie mesta a kompetentné osoby, by sa mohli zamyslieť nad spoločenský úžitkom tohto priestoru.