ONline Bardejov

Sklenená kupola na Hornom hrade bude mať aj informačný charakter

Sklenená kupola na Hornom hrade bude mať aj informačný charakter

Veľké sklenené plochy, ktoré tvoria plášť prístrešku nad vchodom do útrob podzemného objektu budú doplnené o grafické znázornenie hradobného systému mesta s jeho existujúcimi či zaniknutými súčasťami.


Tieto prvky budú na sklenených stenách vytvorené technológiou pieskovania, kde budú jednotlivé obrazce a písmo vytvorené zdrsnením povrchu skla. Z technického hľadiska je táto metóda založená na zmatňovaní skla otryskovaním.

Vďaka tomu bude mať turista možnosť vytvoriť si ucelenú predstavu o celom fortifikačnom systéme mesta. Okrem schémy opevnenia a vodných priekop budú na ďalších sklenených tabuliach vyobrazené (vypieskované) aj názvy bášt a iných objektov.

Na fotografiách je zachytená úvodná fáza realizácie. Krycia fólia – šablóna vytvára negatívny obraz. Po vypieskovaní pod vysokým tlakom kremičitým pieskom bude ostránená a odhalia sa zdrsnené plochy skla, ktoré neboli chránené fóliou. Kontrast zmatnenej a čírej plochy zabezpečí vznik obrazcov, ktoré na prvý pohľad nepôsobia rušivo a sú elegantným doplnením sklenenej fasády objektu.


Pohľad do interiéru dvojpodlažného podzemného objektu. Na fotke hlavný vstup z hradobnej priekopy a chodba k výťahu so schodiskom. Výťahom sa návštevníci bezbariérovo dostanú až na úroveň Rhodyho ulice.

Celkové pohľady na komplex Hornej brány

Spracoval: M.M / Foto: D.P

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlado
Vlado
3 roky/rokov

Fakt? “…hornom hrade…” ? Ale veď nebláznite…. 😉 Celý text je korektný – (iba a len !!!) s Hornou bránou – a ako na truc v názve článku “horný hrad” ? A nebodaj máte niekde aj “dolný hrad” – namiesto Dolnej brány…. ;))) Ale inak – priam typické pre Bardejov(čanov) zamieňať si názvy…

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x