Od roku 2015 je amfiteáter mimo prevádzku. Rozsiahle práce na obnove hradieb komplexu Hornej brány ho poslali do úzadia. Ostal bez údržby a napospas vyčíňaniu počasia. Jeho aktuálny stav je žalostný. Správcovská spoločnosť Bardbyt s. r. o. a samospráva mesta Bardejov si budú musieť už čoskoro zodpovedať na otázky: „Ako ďalej s amfíkom?“
V závere roka 2014 predstavila radnica širokej verejnosti projekt obnovy Južnej brány. Nasledujúci rok sa uzavrelo cestné prepojenie z okružnej križovatky Kpt. Nálepku s výjazdom na Rhodyho ulicu, čím sa postupne znemožnil prístup k amfiteátru. Obľúbené miesto rôznych podujatí dostalo červenú. Do úzadia sa dostala aj starostlivosť o zariadenie. Súčasný stav drevenej podlahy a lavičiek by už zrejme nezvládol plné obsadenie hľadiska. Ako vyzerá podlaha zospodu a útroby amfiteátra si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci príspevku.
Vznik prvého bardejovského amfiteátra
Projekt výstavby amfiteátra v bývalej vodnej priekope pripravil vtedajší Klub architektov v Bardejove, konkrétne sa pod neho podpísal architekt Ján Kokinda. Zámerom výstavby bolo vytvorenie kreatívneho priestoru pre kultúrne aktivity určené širokej verejnosti, čo s odstupom času môžeme konštatovať, že sa aj podarilo. Vyššie uvedený architekt, v roku 2003 vyčíslil náklady spojené s výstavbou na vtedajších 6 a pol milióna slovenských korún.
Výstavba amfiteátra vo vodnej priekope bola zastrešená operačným programom: priemysel a služby, opatrením: podpora budovania a rekonštrukcie infraštruktúry cestovného ruchu. Projekt bol podaný 6. septembra 2004. Okrem samotnej výstavby amfiteátra, projekt zahŕňal vybudovanie novej Turisticko-informačnej kancelárie v Bardejovských Kúpeľoch, dokončenie bezbariérových toaliet na Veternej ulici a osadenie 25 informačných tabúľ na historických dominantách mesta. Samospráva mesta Bardejov získala nenávratný finančný príspevok 12 miliónov Sk a spolupodieľala sa ďalšími 5,311 miliónmi Sk.
Bardejovský amfiteáter po dostavbe disponoval javiskom o priemere 8 metrov, prestrešeným, spádovým hľadiskom s kapacitou 450 návštevníkov, terasovité usporiadanie zvyšnej časti hľadiska s kapacitou 350 návštevníkov a plátenú konštrukciu prestrešenia z hydrofóbnej textílie, ktorá vytvárala zaujímavú membránovú architektúru.
Horný hrad na začiatku jari 2018
Tri roky…
Dážď, sneh, mráz, slnko, dážď, slnko, sneh… a výsledok? Prehnitá podlaha a obklady…
Viditeľné poškodenia z júla 2017.
FOTOGALÉRIA:
SÚVISIACE PRÍSPEVKY
- OBRAZOM: Inštalácia plášťa celopresklenej kupoly na Hornom hrade
- Objekt v útrobách Južnej brány bude mať čoskoro prvé nadzemné podlažie
- Budúci vstup do podzemnej prevádzky je už súčasťou predbránia
- Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade
- Obnova Južnej brány s barbakánom, tzv. Horného hradu