Bardejovský amfiteáter ostal v tieni rekonštrukcie Horného hradu

Bardejovský amfiteáter ostal v tieni rekonštrukcie Horného hradu

Od roku 2015 je amfiteáter mimo prevádzku. Rozsiahle práce na obnove hradieb komplexu Hornej brány ho poslali do úzadia. Ostal bez údržby a napospas vyčíňaniu počasia. Jeho aktuálny stav je žalostný. Správcovská spoločnosť Bardbyt s. r. o. a samospráva mesta Bardejov si budú musieť už čoskoro zodpovedať na otázky: „Ako ďalej s amfíkom?“


V závere roka 2014 predstavila radnica širokej verejnosti projekt obnovy Južnej brány. Nasledujúci rok sa uzavrelo cestné prepojenie z okružnej križovatky Kpt. Nálepku s výjazdom na Rhodyho ulicu, čím sa postupne znemožnil prístup k amfiteátru. Obľúbené miesto rôznych podujatí dostalo červenú. Do úzadia sa dostala aj starostlivosť o zariadenie. Súčasný stav drevenej podlahy a lavičiek by už zrejme nezvládol plné obsadenie hľadiska. Ako vyzerá podlaha zospodu a útroby amfiteátra si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci príspevku.

Vznik prvého bardejovského amfiteátra

Projekt výstavby amfiteátra v bývalej vodnej priekope pripravil vtedajší Klub architektov v Bardejove, konkrétne sa pod neho podpísal architekt Ján Kokinda. Zámerom výstavby bolo vytvorenie kreatívneho priestoru pre kultúrne aktivity určené širokej verejnosti, čo s odstupom času môžeme konštatovať, že sa aj podarilo. Vyššie uvedený architekt, v roku 2003 vyčíslil náklady spojené s výstavbou na vtedajších 6 a pol milióna slovenských korún.

Výstavba konštrukcie hľadiska. (zdroj: kamim.sk)

Výstavba amfiteátra vo vodnej priekope bola zastrešená operačným programom: priemysel a služby, opatrením: podpora budovania a rekonštrukcie infraštruktúry cestovného ruchu. Projekt bol podaný 6. septembra 2004. Okrem samotnej výstavby amfiteátra, projekt zahŕňal vybudovanie novej Turisticko-informačnej kancelárie v Bardejovských Kúpeľoch, dokončenie bezbariérových toaliet na Veternej ulici a osadenie 25 informačných tabúľ na historických dominantách mesta. Samospráva mesta Bardejov získala nenávratný finančný príspevok 12 miliónov Sk a spolupodieľala sa ďalšími 5,311 miliónmi Sk.

Pohľad dokončený amfiteáter 26. apríl 2007.
Pohľad na dokončený amfiteáter 26. apríla 2007. (zdroj: membranovaarchitektura.sk)

Bardejovský amfiteáter po dostavbe disponoval javiskom o priemere 8 metrov, prestrešeným, spádovým hľadiskom s kapacitou 450 návštevníkov, terasovité usporiadanie zvyšnej časti hľadiska s kapacitou 350 návštevníkov a plátenú konštrukciu prestrešenia z hydrofóbnej textílie, ktorá vytvárala zaujímavú membránovú architektúru.


Horný hrad na začiatku jari 2018


Tri roky…

Dážď, sneh, mráz, slnko, dážď, slnko, sneh… a výsledok? Prehnitá podlaha a obklady…

Posledné roky je amfiteáter mimo prevádzku a chátra.
Posledné roky je amfiteáter mimo prevádzku a chátra.

Viditeľné poškodenia z júla 2017. Viditeľné poškodenia z júla 2017.

Aj v roku 2010, došlo k poškodeniu podlahy amfiteátra.
Aj v roku 2010 už došlo k poškodeniu podlahy amfiteátra.

FOTOGALÉRIA:


Aký osud podľa Vás čaká bardejovský amfiteáter?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...


SÚVISIACE PRÍSPEVKY

Spracoval: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x