Optika OPTIVITA sídliaca na Partizánskej ulici v budove Atrium, už viac ako 20 rokov prináša svojim klientom vysoko odborné služby na špičkovej úrovni. Široký výber z viac ako 900 modelov okuliarových rámov umocnených najväčšími svetovými výrobcami skiel (nemeckými a japonskými), ponúka bezkonkurenčnú kvalitu.
Napriek tomu sa vo svojej praxi stretávame so situáciami, kedy k nám prídu zákazníci z iných optik – presnejšie predajní okuliarov, ktorí nie sú spokojní s kvalitou nových rámov alebo vyhotovením okuliarov.
Nemajú komfort pri videní a sprevádzajú ich astenopické problémy, čiže unavené, suché oči a bolesti hlavy. Taktiež úzky koridor videnia spôsobený hlavne nevhodným výberom rámov a nekvalitných skiel sprevádzaný nesprávnym centrovaním alebo meraním očnej refrakcie.
Mnohí predajcovia okuliarov nemajú odborné vzdelanie – očný optik alebo optometrista, ktorý ako jediný spolu s oftalmologom má adekvátne vzdelanie na meranie zraku a výrobu okuliarov.
Presne taký optometrista, ktorý ma vysokoškolské vzdelanie a skúsenosti s odborným meraním zraku sa nachádza v našej očnej optike OPTIVITA. Jeho služby sú pre našich zákazníkov k dispozícii každý pracovný deň.
Rozhodli sme sa Vám priblížiť túto problematiku a ušetriť Vám nemalé finančne prostriedky a zdravie vašich očí – orgánom, ktorým vnímate 85 % okolitého sveta.
Aký je rozdiel medzi očným lekárom a optometristom?
Optometrista je vysokoškolsky vzdelaný pracovník, ktorý poskytuje primárnu starostlivosť o zrak. Stanoví dioptrické hodnoty do blízka a diaľky, aplikuje kontaktné šošovky, vyšetrí zrakové funkcie oka pomocou záťažových testov, uskutočňuje skríning na diagnostických prístrojoch. Pri zistení akejkoľvek očnej nedostatočnosti odosiela klienta k očnému lekárovi.
Očným lekárom sa stane absolvent lekárskej fakulty, ktorý absolvoval 6-ročné štúdium. Po jej ukončení si vyberie špecializáciu v lekárskom odbore – oftalmológii, v ktorej sa potom ďalej vzdeláva. Špecializačné štúdium zakončí atestáciou po minimálne štyroch rokoch intenzívnej praxe. V rámci nej je meraniu zraku venovaných niekoľko hodín v inak veľmi rozsiahlom a pestrom študijnom programe.
Aké sú výhody vyšetrenia u optometristu?
Dôležitým a prvotným faktorom je čas strávený u optometristu. Samotné vyšetrenie môže trvať od 30 do 40 minút. Súčasťou vyšetrenia sú aj otázky týkajúce sa predchádzajúcich problémov so zrakom, základný zdravotný stav pacienta, povolanie, koníčky. Pre optometristu sú dôležité zrakové požiadavky pacienta.
Potom prístrojom na meranie dioptrií fokometrom zmeria Vaše okuliare, ktoré nosíte.
Zároveň skontroluje videnie prostredníctvom Vašej zrakovej pomôcky (okuliare). Nasleduje objektívne vyšetrenie na autorefraktometri, ktoré je len orientačne. Následne namerané hodnoty optometrista subjektívne dokoriguje foropterom. Je možné skontrolovať štrbinovou lampou stav predného segmentu očí, kvalitu slzného filmu a zároveň meranie vnútroočného tlaku tonometrom.
Optometrista je kompetentný aplikovať kontaktné šošovky, teda naučiť Vás nimi zaobchádzať, odporučiť vhodný typ, starať sa o ne a zároveň kontroluje stav oka.
V západných krajinách má profesia optometristov dlhú tradíciu a vysokú prestíž. Lekári sa plne venujú liečbe očí, meranie zraku zostáva úplne v kompetencii optometristov. Obe skupiny úzko spolupracujú a vzájomne sa dopĺňajú.
Ak sa rozhodnete dať si zmerať zrak v očnej optike, je dôležité uistiť sa, že vyšetrenie je vykonávané špecialistom s odborným vzdelaním. Ďakujeme, že sa nechávate ošetriť odborníkmi.
Prezdieľajte príspevok na svojom facebookovom profile a po preukázaní Vás čaká 10 % zľava u nás v optike Optivita na Partizánskej ulici.