Budúci vstup do podzemnej prevádzky je už súčasťou predbránia

Budúci vstup do podzemnej prevádzky je už súčasťou predbránia

Hradobné opevnenie v stredovekom Bardejove tvorilo neprekonateľnú bariéru pred nechceným vniknutím do mesta. Privilégium kráľovského mesta povoľovalo zabezpečiť mesto mohutnými hradbami a baštami. Dnes múrom hrubým vyše dva metre, ktorý tvorí podkovovité predbránie, vedie vysekaný tunel, ktorý umožní pohodlný prechod do útrob komplexu Hornej brány s novým podzemným objektom.


Budúca podoba prechodu cez hradobné opevnenie.
Budúca podoba prechodu cez hradobné opevnenie.

Hradobné opevnenie Hornej brány (nazývané tiež Horný hrad), bolo síce celkom slušne zachované, no z veľkej časti stovky rokov skryté pod terénom. Archeologickým prieskumom a intenzívnymi prácami sa pred našimi očami začali deň po dni odhaľovať pozostatky rozsiahleho komplexu so situovanou bránou, murovaným mostom so stielňami, ktorý ju spájal s južným barbakánom. Dnes po rozsiahlej obnove murovaných objektov, múry svojou výškou presahujú pôvodný terén a vzniká tak ucelenejšia predstava o tejto časti mestského opevnenia.

Rozľahlý priestor vo vnútri podkovovitého predbánia umožnil uvažovať o umiestnení podzemnej prvádzky so zabezpečeným vstupom z hradobnej priekopy. Po ukončení výkopových prác, vybudovaní kanalizácie a vybetónovaní základovej dosky na dne objektu sa vytvoril aj samotný otvor -nový budúci vstup do tejto dvojpodlažnej podzemnej stavby.

p1790429
Miesto kadiaľ sa dostaneme k výťahu smerom na Rhodyho ulicu.

FOTOGALÉRIA:

autor: M.M.

Mal by byť súčasťou obnovenej Hornej brány aj podzemný objekt s výťahom, schodiskom a prevádzkou kaviarne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

SÚVISIACE ČLÁNKY

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x