Hradobné opevnenie v stredovekom Bardejove tvorilo neprekonateľnú bariéru pred nechceným vniknutím do mesta. Privilégium kráľovského mesta povoľovalo zabezpečiť mesto mohutnými hradbami a baštami. Dnes múrom hrubým vyše dva metre, ktorý tvorí podkovovité predbránie, vedie vysekaný tunel, ktorý umožní pohodlný prechod do útrob komplexu Hornej brány s novým podzemným objektom.
Hradobné opevnenie Hornej brány (nazývané tiež Horný hrad), bolo síce celkom slušne zachované, no z veľkej časti stovky rokov skryté pod terénom. Archeologickým prieskumom a intenzívnymi prácami sa pred našimi očami začali deň po dni odhaľovať pozostatky rozsiahleho komplexu so situovanou bránou, murovaným mostom so stielňami, ktorý ju spájal s južným barbakánom. Dnes po rozsiahlej obnove murovaných objektov, múry svojou výškou presahujú pôvodný terén a vzniká tak ucelenejšia predstava o tejto časti mestského opevnenia.
Rozľahlý priestor vo vnútri podkovovitého predbánia umožnil uvažovať o umiestnení podzemnej prvádzky so zabezpečeným vstupom z hradobnej priekopy. Po ukončení výkopových prác, vybudovaní kanalizácie a vybetónovaní základovej dosky na dne objektu sa vytvoril aj samotný otvor -nový budúci vstup do tejto dvojpodlažnej podzemnej stavby.
FOTOGALÉRIA:
autor: M.M.
SÚVISIACE ČLÁNKY
- Výstavba v útrobách Južnej brány
- Postupujúce práce na komplexe Hornej brány s barbakánom
- Opäť sme sa boli pozrieť ako postupujú práce na obnove tejto časti niekdajšieho stedovekého opevnenia mesta
- Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade
- Práce na južnej bráne s barbakánom odhaľujú ďalšie prvky stredovekého opevnenia
- Južná brána s barbakánom sa vynára spod zeme
- V Bardejove prebieha rozsiahla rekonštrukcia a obnova hradieb!
- Obnova Južnej brány s barbakánom, tzv. Horného hradu