Opäť sme sa boli pozrieť ako postupujú práce na obnove tejto časti niekdajšieho stedovekého opevnenia mesta.
Na pôvodných odkrytých základoch veľkoryso riešeného mosta medzi barbakánom a predbráním už môžeme vidieť novopostavené múry, ktoré siahajú nad výšku pôvodného terénu. Vďaka nim získavame ucelenejšiu predstavu, ako tento pozoruhodný objekt vyzeral.
Boli dokončené murovacie práce na samotnom južnom barbakáne. Zrealizovalo sa jeho napojenie na objekt murovaného mosta, ktorý ho spájal s podkovovitým predbráním.
V súvislosti s pripravovanou prevádzkou v juhovýchodnej časti predbránia bolo zrealizované stratené debnenie, ktoré bude slúžiť pri samotnej výstavbe dvojpodlažnej podzemnej stavby do ktorej sa bude dať dostať priamo z dna priekopy cez podzemný vstup so schodiskom, resp. výťahom.
V celej južnej časti prebehli práce na obnove vonkajšieho priekopového múru.
Samotné predbránie (podkova) sa po dokončení bude môcť využiť ako letné sedenie, prípadne priestor pre menšie kultúrne aktivity.
Všetkým prácam predchádzal rozsiahly archeologický výskum. Kvôli rozsahu archeologických nálezov bolo potrebné pôvodný projekt prepracovať a jeho finálna podoba je značne ovplyvnená práve bohatými nálezmi.
„Za najhodnotnejší výsledok archeologického výskumu možno považovať zachytenie najstaršej fázy mestského opevnenia – časť murovanej konštrukcie 1. fázy vstupnej brány (po 1352), ktorá bola zachytená výrazne pod terénom (cca 3,5m). V 15. stor. v súvislosti s prestavbami na bráne – vznik podkovovitého predbránia bola brána rozobratá, prestavaná a dostala sa tak pod terén, nakoľko v 15. stor. bol celý tento priestor výrazne navezený a dvihla sa tak niveleta terénu. Zároveň bola v rámci plochy výskumu zachytená kultúrna vyrstva zo 14. stor., ktorá sa taktiež nachádza cca 3,5 m pod dnešnou úrovňou. Samozrejme výskum prieniesol aj množstvo hnuteľných archeologických nálezov – stredoveké nádoby, kachlice a pod.,“ uviedol Peter Harčar z Krajského pamiatkového úradu v Prešove, ktorý celý projekt obnovy pamiatkovo manažuje.
„Pre obnovu v tejto prvej fáze je potrebné zrealizovať ešte obnovu murovaných konštrukcií podkovovitého predbránia, ukončenie obnovy mosta a barbakánu, úprava priekopy, samozrejme realizácia podzemnej prevádzky v predbrání a vstup z úrovne priekopy a samotná úprava pochôdznych úrovní, budúce povrchy. Prístup cez bránový komplex bude len pre peších po tzv. oblúkovom moste,“ dodáva Harčar.
Podľa pamiatkara by v ďalšej fáze malo dôjsť k odstráneniu dvoch stojacich domov a následnej obnove západnej časti bránového komplexu.
FOTOGALÉRIA:
autor: M.M.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
- Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade
- Práce na južnej bráne s barbakánom odhaľujú ďalšie prvky stredovekého opevnenia
- Južná brána s barbakánom sa vynára spod zeme
- V Bardejove prebieha rozsiahla rekonštrukcia a obnova hradieb!
- Obnova Južnej brány s barbakánom, tzv. Horného hradu