Na skok do Raslavíc, na netradičné predstavenie Rómea a Júlie

Na skok do Raslavíc, na netradičné predstavenie Rómea a Júlie

Divadelný súbor NA SKOK pokračuje v atraktívnej interpretácii svetových literárnych diel. Najnovšou hrou v repertoári raslavického ochotníckeho divadla je netradičné spracovanie tragédie, na motívy Romeo a Júlia, od anglického básnika a dramatika Williama Shakespeara.  


Večný príbeh o láske dvoch ľudí až za hrob a ich rodín, ktoré proti sebe bojujú patrí, k literárnej klasike. Podľa vedúceho súboru Martina Bašistu vplýva na výber predstavenia, ktoré plánujú odohrať viacero faktorov: „Záleží na tom, akých hercov máme k dispozícii a z akých hier sa skladá náš program. Väčšinou sa orientujeme na svetových autorov, ktorí spracovali nadčasové témy. Príkladom je aj inscenácia Mária Stuart od nemeckého dramatika Friedricha Schillera.“  Okrem predstavenia Romeo a Júlia majú v repertoári aj diela významných slovenských aj zahraničných autorov, rovnako aj autorské inscenácie a monodrámy. 

Ďakovná reč M. Bašistu po premiére.

Šesť postáv – dvaja herci

V hlavných úlohách sa predstavili Martin Bučko a Ema Bašistová. Nacvičovanie predstavenia trvalo viac ako mesiac. „Niekedy sme mali herecké skúšky cez online hovory, keďže režisér Martin mal skúškové obdobie. Bol to zaujímavý zážitok a zároveň aj náročný, keďže nám jednotlivé postrehy nedokázal ukázať, len slovne opísať.“ skonštatovala predstaviteľka Júlie a ďalších troch postáv, ktoré v hre znázorňuje. „V predstavení je veľmi málo času na zmenu kostýmov. Najnáročnejšie bolo obmieňať kostým postavy brata Vavrinca – františkánskeho mnícha.“ dodala hlavná predstaviteľka.

Rómea a Júliu stvárnili Martin Bučko a Ema Bašistová.

,,Romeo! Prečo si len Romeo?“

V predstavení nechýba ani ikonická „balkónová scéna“, v ktorej si Rómeo a Júlia vyznávajú lásku. V tomto predstavení je však poňatá minimalisticky – pod oknom. Mystické prostredie klasickej shakespearovskej tragédie, v ktorom rodičia mŕtvych milencov zdieľajú osudy svojich detí z vlastného pohľadu.  Pri príprave scenára boli tvorcovia inšpirovaní rôznymi prekladmi jedného z najznámejších diel od Williama Shakespeara. „Aj tým, že hra je písaná na motívy, tak sme si dotvorili vlastný text. Snažíme sa nevytvárať zbytočné predstavenia, ale stále posúvať interpretácie na inú úroveň, aby sme dokázali ponúknuť iný pohľad, iné scénické spracovanie predlohy.“ skonštatoval vedúci súboru.

Balkónovú scénu vystriedala pri okne.

V hľadisku nechýbala známa speváčka

Bývalého študenta prišla podporiť aj hudobníčka Veronika Rabada. „Som na Martina veľmi hrdá, že vďaka jeho talentu a predstavivosti pripravil nové spracovanie diela. Myslím si, že Raslavice môžu byť hrdé na tvorcov, a že to v obci žije umením. Herci boli naozaj šikovní – dokázali sa rýchlo prezliekať do kostýmov. Oklamali diváka, skúseného ako som ja, že boli len dvaja.“ dodáva.

Speváčka V. Rabada (vľavo) a predstaviteľka Júlie E. Bašistová (v strede).

Umenie v Raslaviciach svojou účasťou podporila aj Bardejovčanka Jana Halušková. Predstavenie na ňu zanechalo dojem. ,,Prepojenie klasiky s dnešnou dobou, vo veľmi zaujímavom spracovaní. Decentne zapracované prvky komédie. Na tak mladých tvorcov aj samotných hercov veľmi dobré spracovanie, ktoré zanechalo umelecký zážitok v každej generácii. Ďakujem všetkým, čo sa podieľali na príprave celého sobotného večera.“

Divadelný súbor NA SKOK získal už niekoľko kolektívnych a individuálnych ocenení, vrátane troch návrhov na postup na Scénickú žatvu. Súbor sa zúčastňuje postupových súťaží a festivalov.  Svoje inscenácie prezentuje na území celej Slovenskej republiky.

Najbližším predstavením divadelného súboru NA SKOK bude prvá repríza inscenácie Mária Stuart od Friedricha Schillera. Vstupenky – TU.Text: Mária Gajdárová/Foto: D. P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x