Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade

Pozrite si ako pokračujú práce na Hornom hrade

Zaceľujú sa vykopané murivá na moste, ktorý zabezpečoval vstup do mesta z juhu a pripravuje sa prekopanie tunela popod podkovovitý objekt predbránia. Stabilizujú sa steny výkopu a priekopový múr z južnej strany je už súvislo dokončený spolu s úpravou vrchnej časti staršieho muriva okolo amfiteátra. Taktiež je dokončený z veľkej časti nanovo vybudovaný múr barbakánu pri oblúkovom kamennom moste.


Projekt počas svojej realizácie prešiel významnou zmenou, konkétne zmenou polohy vstupného objektu a s ním súvisiacimi prípojkami. Archeologickým výskumom bolo zistené, že nájdený tvar a veľkosť južného barbakánu neumožní vybudovanie vstupného objektu v pôvodne uvažovanej pozícií. Bude vybudovaný z dôvodu rozdielu výšok ulice a priekopy a umožní tak vstup na Rhodyho ulicu, nakoľko bol znemožnený ostránením umelého násypu s príjazdovou komunikáciou do mesta zo smeru od Prešova. Vstupný objekt bude podzemný dvojpodlažný (cca 6 m), bude osadený z vnútornej strany hradobného múru.

Podzemná časť bude obsahovať propagačno – prezentačný priestor a kaviareň na 1.PP a 2.PP. Schodiskovým priestorom bude otvorená schodisková hala s väčším zrkadlom kvôli dennému svetlu a celopresklenným výťahom pre imobilných. Nad úroveň terénu bude priznaná iba celopresklenená výťahová šachta s ľahkou sklenenou strechou nad schodiskom. Na úrovni vodnej priekopy budú do hradobného múra osadené celopresklenené dvere z terasy do kaviarne.

viz
Moderným novotvarom na rozľahlej terase v priestore Južnej brány bude celopresklenená výťahová šachta s ľahkou sklenenou strechou nad schodiskom.

Rozpočtový náklad stavby na obnovu mestského opevnenia a jeho zapojenia do infraštruktúry mesta Bardejov, južná časť 1. etapa, činí čiastku: 698 950,68 € vrátane DPH, a bol predložený víťazným uchádzačom verejného obstarávania.

viz.2
Takto by mal vyzerať kompletne obnovený južný vstup do mesta, nazývaný tiež Horný hrad.

To aby sa horeprezentovaný zámer stal skutočnosťou, bude ale potrebné zbúrať existujúcu zástavbu domov, ktoré stoja na časti mosta a barbakánu. Doposiaľ však nebadať žiadne známky toho, žeby sa v blízkej dobe malo pristúpiť k ich asanácii. Mesto sa vyjadrilo, že sa pokúsi s ich majiteľmi dohodnúť a domy zbúrajú. Kedy sa tak stane, zatiaľ nevieme.

Pamiatkari majú taktiež záujem celú rozsiahlu južnú bránu odprezenovať vrátane priestoru, na ktorom v súčasnosti domy stoja. Bude zaujímavé sledovať, v ktorej fáze projektu sa tento zámer skutočne zrealizuje. ONline Bardejov bude pri tom.


FOTOGALÉRIA:

autor: M.M.

STARŠIE Z TÉMY: Obnova Južnej brány s barbakánom, tzv. Horného hradu

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Zelený dom – ten je novodobým hradom neschopnosti mesta.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x