Panelák na Slovenskej ulici a vskutku netradičné riešenie balkónov.

Panelák na Slovenskej ulici a vskutku netradičné riešenie balkónov.

Obyvatelia paneláku na Slovenskej ulici v Bardejove si vylepšili svoje byty o závesné balkóny. Pri pohľade na bytovku z ulice sa však mnohým zastaví rozum.


Prvé panelové domy sa v Bardejove začali stavať niekedy na prelome 60 a 70-tych rokov minulého storočia. Tehlová  zástavba sa postupne utlmila a nahradila ju rýchlejšia, relatívne lacnejšia a hlavne modernejšia panelová výstavba. Za pomerne krátku dobu vyrástli celé sídliská s niekoľkými typmi panelákov. V niektorých sa býva výborne aj dnes, v iných horšie. Technické nedostatky týchto obydlí sa s pribúdajúcimi rokmi začali postupne zmierňovať. Najakútnejšie boli tepelno-izolačné vlastnosti. Paneláky si vyžadovali dodatočnú tepelnú ochranu. V 90-tych rokoch prišla éra zatepľovania. Nové zateplené fasády a výmena okien za plastové prispeli k zníženiu spotreby tepla na vykurovanie v týchto budovách a predĺžili tak životnosť panelákov, ktorá sa pôvodne odhadovala na 50-60 rokov. Vďaka kvalitným rekonštrukciám týchto budov sa ich životnosť môže predĺžiť až na 100 rokov. Veľké množstvo panelových domov zateplenie ešte len čaká.

Sídlisko Obrancov mieru počas výstavby. Zdroj: M. Marcinov / archív Bardejov kedysi a dnes.

Extrém, ktorý však so sebou zatepľovanie panelákov v nasledujúcich rokoch priniesol bola neregulovaná farebnosť fasád a ich najrôznejšie prevedenia. Sídliská sa zo šedi premenili na farebnú džungľu. Celkový jednotný vzhľad panelákov na sídliskách v poslednom desaťročí 20. storočia ešte poznačili nadstavby podkrovných bytov, a teda sedlové strechy. Ďalšie stavebné zásahy do priečelí panelákov, ktoré sú tvorené lodžiami či balkónmi, prebiehajú v podstate dodnes. Sprievodným javom je predovšetkým nejednotnosť riešení pri zasklievaní týchto priestorov. Vo výsledku máme potom budovy s najrôznejšími technickými prevedeniami balkónov, k tomu pridajme divokú farebnosť fasády, a v susedstve ďalšie objekty s nesúrodou farebnosťou. Kompaktný charakter sídlisk sa tak navždy stratil a celá transformácia starých panelákov naďalej pokračuje. Čo je pozitívum, farebná divokosť sa postupne vytráca a obyvatelia objektov už pri riešení svojej fasády uvažujú viac a komplexnejšie. Výnimočne sú prizvaní aj architekti.


Po tom, čo paneláky v posledných desaťročiach dostali sedlovú strechu (byty v podkroví), zateplenú fasádu, zasklené balkóny, prichádza v posledných rokoch nový fenomén (netýka sa to len panelových domov), ktorý zmení vzhľad niektorých bytoviek. Ako sme v úvode spomenuli, na Slovensku existuje niekoľko typov, konštrukčných systémov a stavebných sústav tzv. hromadnej bytovej výstavby. Ich počet sa odhaduje na vyše 20. Typizované domy, ktoré vyrástli takmer v každom meste sa od seba odlišujú hlavne podlažnosťou a tvarom. Aj keď súčasťou väčšiny bytov v panelákoch je aj lodžia, existujú však v nich aj byty bez balkónov a presne také nájdeme aj v našom meste. Vývoj konštrukčných prvkov priniesol riešenie a obyvatelia paneláku, ktorí sú ukrátení o výhľad z balkóna môžu hodnotu svojho majetku navýšiť závesným balkónom, ktorý sa dá dodatočne namontovať na fasádu bytového domu. Otvor pre balkónové dvere realizujúca firma jednoducho vyreže do železobetónového obvodového plášťa a následne osadí dvere na zabezpečenie vstupu na nový balkón.


V Bardejove nájdeme zrejme prvú realizáciu takejto dodatočnej úpravy na panelovom dome na Slovenskej ulici. Ak sa na to pozrieme z pohľadu obyvateľa bytu, zrejme neexistujú nevýhody takej stavebnej úpravy. Ak sa na vec pozrieme komplexnejšie, zistíme, že dané riešenie nemusí byť pri pohľade z exteriéru pre bytový dom najšťastnejšie. Dokazujú to aj apely obyvateľov z okolia, ktorí nás na túto skutočnosť upozornili. Pri pohľade na bytovku len krútili hlavou.

V čom je teda probém? Jednoducho povedané v tom, že nie každý z vlastníkov bytov mal o takéto vylepšenie svojho bytu záujem alebo mu to dovoľovali jeho finančné možnosti. Preto na paneláku na Slovenskej ulici nájdeme len 11 namontovaných balkónov v 11-tich rôznych bytoch. Ak majiteľ bytu balkón nepotrebuje, musí sa zmieriť s tým, že mu nad hlavou vyrastie balkón suseda. O celkovom vzhľade panelového domu ani nemá zmysel hovoriť. Za všetko hovorí fotografia nižšie. Sedempodlažný panelák na Slovenskej ulici ešte nie je zateplený, strecha už prešla nadstavbou sedlovej konštrukcie. O ďalšiu zmenu vzhľadu sa postarali práve nové balkóny. Problém je v tom, že nie sú na každom podlaží pod sebou. Sústava balkónov sa tak netiahne celou výškou objektu, ale sú v podstate náhodne rozmiestnené po priečelí celej stavby. Sme si vedomí, že moderná architektúra dnes bežne pracuje podobnými metódami rozmiestnenia hmoty, no pri vyše 40 ročnom paneláku s pôvodnou fasádou to výrazovo trochu nefunguje.

Panelák v Bardejove s namontovanými závesnými balkónmi.

Na túto stavebnú úpravu potrebuje vlastník alebo správca bytového domu stavebné povolenie + kolaudáciu a spracovanú projektovú dokumentáciu. Súčasťou musí byť aj statické posúdenie stavby. Nepochybujeme, že v tomto prípade vlastníci postupovali v súlade so všetkými pravidlami. Problém na ktorý sa snažíme upozorniť je prevažne estetický. Bytový dom je významnou súčasťou verejného priestoru a v ňom predsa žijeme a dotýka sa nás všetkých. Nejednotnosť a nekompaktnosť riešenia upriamuje pozornosť na absenciu akýchkoľvek regulatív či noriem, ktoré by nejakým spôsobom usmerňovali vlastníkov, či správcov takýchto objektov.

To, či na objekte pribudnú ešte ďalšie balkóny budeme sledovať.

Ako vyzerá panelák na Slovenskej ulici v Bardejove si môžete pozrieť vo fotogalérii a taktiež vyjadriť svoj názor v našej ankete.

Čo poviete na takúto premenu paneláka?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
14 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Mišo

Už len ruske koleso na strechu. Daj sedlákovi peniaze a ten si kúpi mramorovu sochu do drevenej stajne.

Letko

Tak nejak.

Jano

Ozval sa predseda sedlakov 🙂

Mišo

Ešte klimatizačné jednotky a satelit na každé okno tej bytovky 😉 Až to by bola paráda. Primitivizmus a egoizmus jednotlivca.

meno netreba

sidlisko poštarka 😀

Alojz Miškanin

Áno, je to aj problém estetický, no vidím v tom aj problém iný, podstatnejší a síce, Stavebná komora SR po výbuchu plynu v prešovskom paneláku vydala stanovisko, v ktorom varuje pred stavebnými zmenami v panelových sústavách. Panelové sústavy bytových domov neboli projektované na žiadne zmeny, ani na dodatočné zateplenie a už vôbec nie na tvorbu rôznych otvorov, vyberanie stien!

Jana Karpáčová

Balkóny majú statiku počítanú pre danú bytovku a keď riešite panelák v Prešove, tak sám musíte uznať, že aj napriek tak veľkému výbuchu, nespadlo žiadne poschodie, takže staticky sú paneláky vo veľmi dobrom stave. A keby ste bývali v byte bez balkóna a chceli zhodnotiť jeho cenu a komfort bývania, tak by ste si balón doobjednal. Estetika je subjektívny pohľad každého z nás.

Ladislav Mirt

Som architekt a osobne by som si tiez nechal dorobit balkon, ak by bola takata moznost. V tak velkom panelovom dome je tazke dohodnut sa na rieseni, pozname domove schodze. Nevidim nic esteticke na tychto panelovych domov, ci bez balkonov, alebo s balkonami. A stavebny urad by nedal povolenie bez statiky. A ziadny statik by nepotvrdil montaz, ak by to nebolo bezpecne, je za to osobne zodpovedny. Nutnost „sudit“ maju ti, ktori bud balkon maju, alebo si ho nemozu dovolit, tak si aspon „tak po slovensky“ rypnu. Chyba bola za socializmu, ze sa stavali byty bez balkonov.

Mišo

Vy nemožete byť architekt ak ste sa dobre pozrel na fotky v článku. Veď to je katastrofa. Ak by sa dohodli všetci a inštaloval by sa balkón každému rovnaky, nenapišem sem ani slovo ale toto je des.

Michal

Čo sa dá pokaziť na neestetickom paneláku? Už ste ako EU – všetko chcecte len regulovať…

Mišo

Zle kladiete otázku, ktorá mala znieť: Čo sa da zlepšiť na neestetickom paneláku? Či to je jedno a stav ešte zhoršíme? Okna biele a hnede, fasády dúhove, balkóny, satelity, klimatizačne jednotky, … potom sa smejete z romských osád ale sami ste takí istí. A k tej EU, tak to je nalepšia vec čo nás mohla postihnuť, lebo by ste tu travu žral teraz, jak chudák. Ľudia si nemožu robiť čo sa im zachce lebo to je anarchia a anarchia nefunguje, žijeme jeden vedľa druhého v spoločenstve. Nemyľte si slobodu s vulgárnym primitivizmom.

Michal

V hlasovaní chýba možnosť – nič ma do toho nieje a môj názor je irelevatný! Opät som si spomenul na známe heslo – keby sa staral akždý sám o seba, bolo by o každého postarané…

meno netreba

neide len oto ako to esteticky vyzera,videli ste ako su ukotvene tie balkony? ziadne ukotvenie cez obvodovu stenu…sa nebudem čudovat ked vyjdu taky 4 ludia na balkon a poletia dole aj s nim,bezpecnost ludi vas netrapi,hlavne ze to esteticky vyzera na kokot 😀

Jano

Pan je hobby statik, alebo samouk? Je to kotvene jak cez obvodove steny, tak do nosnych bocnych stien.

14
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x