Bardejovské Kúpele a 15 vecí, ktoré im uberajú na atraktivite

Bardejovské Kúpele a 15 vecí, ktoré im uberajú na atraktivite

V Bardejovských Kúpeľoch sa po dlhoročnej stagnácii v posledných rokoch uskutočnilo niekoľko významných investícii, ktoré viedli ku skvalitňovaniu služieb. Vďaka nim kúpele úplne nezaspali dobu a nie sú iba zanedbaným miestom, kde sa liečia pacienti. Stále je tu však niekoľko vecí, ktoré im nepridávajú na kráse a môžu vo veľkej miere prispeť k tomu, že sa sem návštevníci už nemusia vrátiť.


Nedávno otvorený vynovený hotel Alžbeta, štvorhviezdičkový hotel Alexander po rozsiahlej prestavbe Minerálu bol znovu uvedený do prevádzky spolu s novou spojovacou chodbou, dostavba wellness SPA, vodného a saunového sveta za liečebným domom Ozón, komplexná rekonštrukcia dvoch poschodí Balneoterapie s poliklinikou v Kúpeľnom dome. To sú niektoré výrazné investície, ktoré sa zrealizovali v poslednom období a vedú k zvýšeniu počtu klientov a celkovo veľmi pozitívne menia imidž kúpeľov uprostred prekrásnej prírody horného Šariša. V príprave sú aj ďalšie investície ako napríklad modernizácia slávneho hotela Dukla a vznik športového areálu so zameraním na golfové aktivity.

Modernizácia kúpeľných domov a skvalitňovanie ubytovacích kapacít, to sú všetko pozitívne veci – ako pre pacienta, ktorý sa sem príde liečiť, tak i bežného turistu, ktorý hľadá komfortne zariadenú izbu v peknom hoteli so službami na úrovni. Ale popritom všetkom sú tu aj negatíva, o ktorých treba hovoriť a rovnako im venovať patričnú pozornosť.

Bežný Bardejovčan môže občasnú návštevu kúpeľov vnímať úplne inak ako pacient ktorému sa dostáva všetko čo potrebuje v rámci jeho liečebných procedúr. Preto v tomto článku sústredíme pozornosť na 15 vecí, ktoré kúpeľom uberajú na atraktivite. Niektoré sa nás priamo týkajú, iné zase často prehliadame a stali sa neviditeľnými – rokmi sme si naň zvykli, čo ale neznamená, že neexistujú.


1/ Drahé parkovné

Navštíviť kúpele, stráviť tam pár hodín alebo aj celý deň a nechať svoje auto stáť na platenom parkovisku nás vyjde poriadne draho. Cena parkovného so svojou hodinovou sadzbou 80 centov/hod. (počas víkendov 90centov/hod.) sa bezpochyby približuje sume za parkovanie v centre nejakej veľkej metropoly. Ak návštevník kúpeľov, ktorý tam príde autom nie je ochotný zaplatiť, hľadá tak iné možnosti. Preto vidíme autá parkovať kade-tade pri vstupe do kúpeľov, čo by mali riesiť naši mestskí policajti. Doprava autobusom je síce v určitých intervaloch, ale s rodinou je isto pohodlnejšie dopraviť sa autom. Za parkovanie je treba si zaplatiť, no za úvahu stojí poskytnúť vodičom, ktorí si chcú na parkovisku odstaviť svoje vozidlo, možnosť kúpiť si viachodinový alebo celodenný lístok za primeranú cenu.

DSC08929

DSC08933


2/ Nedokončený cyklistický chodník

Dokončenie cyklistického chodníka zdá sa nikdy nebolo prioritou. Stále nemáme súvislé prepojenie mesta s priľahlými kúpeľami, ktoré sú od mesta vzdialené pár kilometrov. Bardejovská Nová Ves a Bardejovská Zábava už svoj chodník majú. Nemáme na výber, časť cesty musíme absolvovať po vyťaženej ceste, kde neraz riskujeme svoj život, nakoľko krajnica cesty je riadne rozbitá. Zvyšok trasy za priemyselným obvodom už síce absolvujeme po cyklistickom chodníku, no jeho neexistujúce napojenie je obrovský diskomfort, ako pre cyklistov, tak i pre peších.

DSC08921

DSC08922


3/ Zakázaný prejazd na bicykli

Tak ako vo vstupnej časti do kúpeľov, tak aj na ich hornom konci nájdeme značku, ktorá nás upozorňuje na zákaz vjazdu na bicykli. Isto nie je problém z neho zosadnúť a tlačiť ho vedľa seba a neohrozovať ľudí okolo seba. Za úvahu by však stála myšlienka, keď na jednej strane chceme, aby ľudia do kúpeľov prišli na bicykli, prečo ak tam dorazia sú nútení z bicykla zosadnúť. Neexistuje žiadne miesto, kde by si mohli svoj dopravný prostriedok v bezpečí odstaviť a pokračovať pešo. Navyše väčšina trás kam sa môžeme vydať sa dá absolvovať práve na bicykli a samotné kúpele sú často východiskovým bodom. V areáli kúpeľov tiež nenájdeme žiadne stojany na bicykle. V skratke by sa v zastavanej zóne kúpeľov mal nachádzať akýsi bezpečný koridor s trasou pre cyklistov.

DSC08946

znacka


4/ Jazierko, ktoré neovplýva krásou

Pri potulkách v okolí kúpeľov často mnohí z nás zablúdia k neďalekému jazierku. Vodné plochy sú všade vyhľadávané a sú príjemným miestom na relax. Táto jediná vodná plocha, ktorú v kúpeľoch máme už niekoľko rokov čaká na svoju revitalizáciu. Zatiaľ je jazierko v stave v akom ho poznáme a určite neovplýva krásou. Bujná vegetácia v okolí jazierka z neho robí len akési močarisko, ktoré čoskoro upadne do zabudnutia.

DSC08979

DSC08980


5/ Roky nefungujúca fontána

Už len málokto si pamätá fontánu v absolútnom centre kúpeľov naplennú priezračnou vodou a vystrekujúcim prúdom vody z jej trisiek. Hádam len na starých pohľadniciach sa môžeme pokochať týmto pohľadom. Zaujímavo tvarovaná fontána je súčasťou areálu blízkeho objektu nákupného strediska. V posledných rokoch bola len v provizórnej prevádzke a napúštanie vody sa realizovalo polievacím vozidlom. Je evidentné, že potrebuje komplexnú opravu, ktorá si vyžiada nemalé finančné prostriedky. Treba povedať, že toto nie je jediná nefunkčná fotnána v kúpeľoch. Vodu nevystrekujú ani fontány v parku pred Alžbetou.

P1660196

DSC09042


6/ Stredisko služieb je hanbou kúpeľov

Táto rozsiahla stavba bola dobudovaná v roku 1983 a prakticky dodnes nie je úplne dokončená. V západnej časti strediska pri podchode sú dodnes nedokončené a nikdy nevyužité priestory. Väčšina priestorov je prázdnych a podľa dizajnu niektorých výkladov, je tomu tak už niekoľko rokov. V niektorých prípadoch aj jednu dekádu. Ak turista zablúdi do horného podlažia budovy, ktoré by malo taktiež poskytovať služby a funkčné obchodné priestory, naskytne sa mu smutný pohľad. Naraziť tam na fungujúcu prevádzku sa mu podarí len v asi troch prípadoch. Na prízemí strediska sa nachádzajú väčšinou fungujúce nevyhnutné služby, bez ktorých by sa obyvatelia a návštevníci kúpeľov nezaobišli, ako sú pošta, potraviny, atď. Budova je skôr strašiakom. Je zahltená nevkusnou reklamou v najrôznejších formátoch a prevedeniach.

dom sluzieb

DSC08955


7/ Nekvalitné služby, resp. málo služieb

Nájsť kvalitnú reštauráciu, útulnú kaviareň, či príjemnú vináreň chce veľa snahy. Odhliadnuc od reštauračného zariadenia, ktoré je integrované priamo v hoteli. Počas hlavnej sezóny sú prevádzky otvorené, no ostatnom období návštevník často natrafí na zatvorené dvere. Chýbajú tam aj možnosti rýchleho občerstvenia, ktoré sú dnes trendom a sú veľmi obľúbené.

DSC08956

DSC08952


8/ Infraštruktúra v nie najlepšom stave

Treba povedať, že väčšina komunikácii hlavne chodníkov ma dnes asfaltový povrch a vo veľkej miere sú to stále liate asfalty, ktoré sú popraskané a po každej zime sa objavujú nové diery s vytrhanými kúskami asfaltu. Tieto deštrukcie sa síce priebežne opravujú, ale tieto opravy nepridávajú na kráse chodníkom, ktoré by sme si vedeli predstaviť aj v inej podobe, ktorá by vhodne zapadla do prírodného prostredia.

DSC09038

IMG_9770


9/ Zastávka autobusov nemá potrebné vybavenie

Autobusová zastávka v kúpeľoch by si zaslúžila modernizáciu už len z toho dôvodu, že je to vstupná brána pre kúpeľných pacientov, ktorí prichádzajú na autobusoch. Vedľa autobusových zastávok je roky nefunkčný ranč. Vodiči autobusov si na toaletu niekedy odskočia do priľahlých kríkov. Na škodu by nebolo ani označenie plochy čiarami pre parkovanie autobusov. Samozrejmosťou by mala byť aj prehľadná plocha s odchodmi autobusových spojov a vlaku z Bardejova, prípadne telefónnych čísel na taxi.

DSC08934

IMG_3104


10/ Neupravené lesy v blízkosti lesných chodníkov

Bardejovské Kúpele to nie sú len pramene, liečebné domy a hotely, ale aj kilometre lesných ciest v okolitých lesoch. Niektoré z nich poznáme aj pod názvom kyslíkové dráhy. Prechádzku nimi nám spestrujú rôzne prekážky na konkrétne aktivity, prístrešky a informačné panely. No pri pohľade na okolité lesy sme často zhorzení. Buď je to neporiadkom po ťažbe, neupravenými lesnými zvažnicami a popadanými stromami. Lesy, ktorými tieto cesty vedú by si zaslúžili osobitú starostlivosť.

DSC08969

DSC08965


11/ Chátrajúce objekty

V areáli kúpeľov stále nájdeme budovy v dezolátnom stave a výnimkov nie je ani národná kultúrna pamiatka – hotel Dukla. Čo nás ale môže upokojiť je, že sa chystá jeho rekonštrukcia, nebude asanovaný a nevyrastie na jeho mieste nový hotel, ktorý mal byť jeho presnou replikou. Rekonštrukciou sa tak zachová aj Genius loci tejto pozoruhodnej stavby, ktorá je jednou z architektonických dominánt Bardejovských Kúpeľov.

P1620879

synagoga


12/ Chybajúce verejné toalety

Tak rozsiahly areál kupeľov, ktrorý sa rozprestiera na ploche 31 hektárov by si zaslúžil mať aspoň jedny verejné toalety. A to aj napriek tomu, že je zasadený do prírodného prostredia, kde nie je núdza o stromy. V ich samom centre by sa malo takéto zariadenie s určitosťou nachádzať. Navyše voda z liečivých prameňov ma veľmi pozitívny vplyv na zažívacie ústrojenstvo. 🙂

DSC09033

DSC08938


13/ Katastrofálna vizuálna komunikácia

Kto sleduje realizované akcie v Bardejovských Kúpeľoch, tak mu isto neunikne ani to, ako sa jednotlivé podujatia komunikujú s verejnosťou. Vizuálna komunikácia, či už formou plagátu je tou najbežnejšou formou ako priblížiť kultúru prehľadnou, vkusnou a hlavne pútavou formou. To však v podaní kúpeľov zaostalo niekde na začiaktu 90-tych rokov. Vizuály podujatí sú skôr len nevyhnutnou obrazovou formou textu a vyjadrovacie prvky postrádajú jednotný vizuálny štýl (branding), ktorý by si kúpele určite zaslúžili. Vznikajú tak infantilné grafiky, ktoré sa šíria v priestore internetu a stávajú sa tak súčasťou nie príliš pozitívneho vnímania kúpeľov ako značky.

14017683_329502520719620_928685059_n

13288402_290087834661089_986442770_o


14/ Chaotická výstavba bez regulácie

Bardejovské Kúpele majú síce spracovanú ucelenú koncepciu ďalšieho rozvoja z hľadiska urbanistickej štruktúry. Sú dané funkcie územia, na ktorom sa bude realizovať ďalšia výstavba, no nová výstavba často nezodpovedá charakteru prostredia, do ktorého je vsadená. Istá regulácia by mala predurčovať to, ako bude stavba vyzerať. Výsledkom toho by mala byť architektúra zodpovedajúca prostrediu kúpeľov s bohatou históriou. Väčší dôraz by sa mal dbať na jej prevedenie, použité materiály farebnosť a podobne. Dnes však vidíme rôznorodú výstavbu s rôznou funkciou a tiež rodinných domov. A v čoraz väčšej miere sa kúpele a blízke okolie plní stavbami so zateplenou fasádou polystyrénon v najrôznejších farebných variáciách.

IMG_9821

stavba


15/ Mimo sezónu úplne bez života

Určite ste sa potulovali kúpeľami mimo hlavnú sezónu a cítili ste sa ako v postapokaliptickom filme, kde ste zostali sám na zemeguli. Je pravda, že mnohí tam chodia za pokojom a únikom od rušného života. No napriek striedaniu ročných období by sa oplatilo popremýšľať, čo ponúknuť prípadným návštevníkom počas obdobia, kedy sú mesiace chladnejšie a dať tak ľuďom viac dôvodov navštíviť kúpele aj počas zimného obdobia.

ujo

IMG_8516


Sú kúpele na zápis do UNESCA pripravené?

V poslednom čase zaznievali v kuloároch hlasy zapísať Bardejovské Kúpele do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú kúpele na taký zápis pripravené? Na území kúpeľov sa stretávajú viaceré subjekty, ktoré medzi sebou zrejme nedostatočne komunikujú, lebo nelichotivý stav pretrváva už zopár rokov. Mesto Bardejov, Bardejovské Kúpele, a. s., Mestské lesy Bardejov, s. r. o., Štátne lesy SR, OOCR Bardejov – tieto jednotlivé subjekty by mali ťahať za jeden povraz, žiaľ realita je iná.

Návštevníka a turistu nezaujímajú vlastnícke vzťahy, ale to ako sa v kúpeľoch cíti, ako sa mu kráča po chodníku, kam si sadne, či kde sa osvieži a zabaví. Nasledujúce postrehy by mali slúžiť, pre zlepšenie vnímania súčasného stavu vo verejnom priestore, aby návštevník Bardejovských Kúpeľov neodchádzal zdravší a krajší, no s negatívnym konštatovaním: ,,Tu sa už radšej nevrátim.“

autor: M.M.

FOTOGALÉRIA:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
9 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Bára

Byla jsem v kupeloch teďka asi 4krát a je fakt, že se tam toho hodně opravilo a příroda je překrásná.
Naprosto souhlasím s kvalitou restaurací i s tím, jak strašně vypadá fontána a ten areál služeb, to je hnus. Letáky jsou katastrofální a když chceš najít na netu nějaké podujatie v bard kupeloch, strávíš nad tím nemalou chvíli času a stejně skoro nic nenajdeš 🙂
Dost mě zarazila ta značka zákazu pro cyklisty, to musel fakt vymyslet totální magor.
Snad se to do budoucna zlepší a to plánované golfové hřiště by bylo žůůůůůůžo 🙂

Maruška

všetko čo je tu napísané je pravda,bohožiaľ

Milan

no.. na dosť veci sa nejak pozabudlo, takych 20 rokov

Monika

na tu fontanu sa neda pozerat. je to ako zumpa.

Boris

Len aby este nejake lesy ostali ked tak pozeram na tu spust.

Oliver

Chýba mi v článku jasne zdôraznenie,že za situáciu (s výnimkou rekonštrukcie Dukly,ktorá sa pripravuje) nemôže akciová spoločnosť Bardejovské kúpele. Pozemky a objekty, ktorých sa kritika týka patria buď mestu, alebo lesom, či ďalším subjektom…(fontána,jazierko, WC,…) Treba tlačiť hlavne na mesto,aby sa situácia zmenila…

Braňo

V závere článku je veľmi správne uvedené, že návštevníka nezaujímajú vlastnícke vzťahy.

Čabak.

Chcel som isť do kupeľov,ale pre neskutočne drahe parkovanie to nema zmysel sa nechať vydierať.podotýkam.Som pacient poinfarkte a silny astmatik.Nejdem tam kôli rekreacii,ale sa vyliečiť.Cely život som pracoval ako vodič kamionu,tak myslim,že si ten pobyt zaslúžim.

9
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x