Bardejovské Kúpele po otvorení sezóny s jedinou funkčnou fontánou

Bardejovské Kúpele po otvorení sezóny s jedinou funkčnou fontánou

Bardejovské Kúpele a. s. v posledných rokoch investujú nemalé finančné prostriedky do zlepšenia stavu nehnuteľností a služieb. Stále však existuje veľa nedostatkov, ktoré naštrbujú dobrý imidž kúpeľov. Na jedno z negatív sme sa pozreli trochu bližšie.


Každý kto zavíta do našich kúpeľov, ktoré sú zasadené do prekrásnej prírody horného Šariša okrem bohatstva, ktoré ponúkajú blahodárne účinky minerálnej vody, ocení aj iné veci. Či už špecifickú architektúru, služby spojené s procedúrami, kultúru a v neposlednom rade aj estetickú úpravu parkov a zelene, ktorá ku kúpeľnému priestoru neodmysliteľne patrí a zatraktívňuje celú zónu ako pre pacientov, tak aj pre návštevníkov. Súčasťou takých úprav sú aj vodné plochy či fontány, ktoré v horúcich letných dňoch prinášajú osvieženie a príjemnú zvukovú kulisu.

Funguje len jedna

V areáli kúpeľov je niekoľko fontán či fontánok. Boli sme sa pozrieť v akom sú stave a na naše prekvapenie fungovala len jedna. Takže posedíte si len pri jedinej, aj to v parku vedľa Hotela Dukla, ktorý je v súčasnosti mimo prevádzku a v dezolátnom stave.

Jediná funkčná fontána, ktorá prešla čiastočnou rekonštrukciou ponúka osvieženie v parku v blízkosti Hotela Dukla.

Najviac fontánok nájdeme v parku pred zrekonštruovaným Hotelom Alžbeta, ktorému dominuje socha cisárovnej Sisi. Sú tu situované štyri fontánky. Tri v podobe opracovaných kamenných blokov, ktoré tvoria spolu so zabudovaným vodotryskom kamenné skulptúry v rôznych štylizáciách a jedna z liateho betónu v tvare akejsi huby. Súčasťou ani jedného diela však nie je tečúca voda. Mnohí z návštevníkov zrejme ani netušia, že sedia pred fontánou. Nenápadná tryska však prezradí, že ide o vodný prvok a vynára sa tu otázka, prečo nefunguje.

Málo vody a vysoké náklady

Požiadali sme preto o vyjadrenie technického riaditeľa Bardejovských Kúpeľov a. s.. Zaujímali sme sa predovšetkým o to, v akom stave sú fontány a prečo nie sú po zahájení sezóny funkčné. Na otázky odpovedal Jozef Bača.

  • Kúpele majú za sebou niekoľko významných investícii. Plánuje sa aj revitalizácia parku pred nedávno obnoveným Hotelom Alžbeta, kde je najväčšie množstvo nefunkčných fontán (fontánok)? Ich stav je natoľko technicky nevyhovujúci, že nie sú schopné akejkoľvek prevádzky?

,,Malé fontánky, sú funkčné, avšak v minulosti bola ich výstavba zrealizovaná tak, že sú napájané priamo na vodu z Kúpeľného domu, ktorá odteká do odpadu. Keďže a. s. platí vodné a stočné, boli by to veľmi vysoké finančné náklady, ktoré by sme museli zaplatiť, pričom by sme minuli toľko vody, že by jej nebolo dosť pre poskytovanie vodných procedúr, využitie v kuchyniach, na osobnú hygienu klientov. Aby sme tieto fontánky mohli zrekonštruovať je potrebný nový prívod vody, elektriny, osadenie akumulačných nádrží, v ktorých by boli namontované čerpadlá. Na realizáciu tohto procesu je potrebné rozkopať celý areál od Hotela Alžbeta až po Hotel Astória, čo v súčasnom období neplánujeme. V štúdii na revitalizáciu parkov sú navrhnuté aj riešenia výstavby fontán.“

  • Turistu najviac zarazí stav fontány pri obchodnom stredisku, ktorá patrí mestu. Dôjde v dohľadnej dobe k obnove tejto vodnej plochy?

,,Stav fontány pri Stredisku obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch je otázka pre Mestský úrad v Bardejove, nakoľko je v správe mesta Bardejov. Samozrejme, že o týchto veciach rokujeme s mestom Bardejov, avšak v tejto dobe Vám neviem povedať termín revitalizácie tejto fontány.“

Zaujímavo tvarovaná fontána fungovala istý čas v provizórnej prevádzke a napúšťanie vody sa realizovalo polievacím vozidlom
  • V areáli kúpeľov máme aj prírodnú vodnú plochu – malé jazierko, v súčasnosti zanedbané. To patrí lesom. Rokujú kúpele s lesmi na obnove funkčnosti jazierka a celkovej revitalizácii okolia?

,,Čo sa týka malého jazierka v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré je v zlom stave a majiteľmi sú LESY SR š. p. Banská Bystrica, intenzívne rokujeme o jeho revitalizácii písomnou formou, ale aj osobnými stretnutiami s krajským riaditeľom š. p. LESY SR, Ing. Jozefom Krochtom, ktorý je v tejto veci veľmi aktívny a ústretový.“

Bujná vegetácia v okolí jazierka z neho robí len akési močarisko, ktoré čoskoro upadne do zabudnutia

Chystá sa revitalizácia parkov

Treba povedať, že vedenie spoločnosti Bardejovské Kúpele a. s. v posledných rokoch investovalo nemalé finančné prostriedky do obnovy. Podľa Baču sa za 10 rokov v kúpeľoch preinvestovalo viac ako 15 mil. eur. Či už do nehnuteľností alebo technológií. Ďalej dodáva:

 ,,V súčasnom období sa pripravuje štúdia na revitalizáciu všetkých parkov areáli a vytvorenie promenády od Hotela Alexander smerom k Hotelu Alžbeta.“

Chýbajú vám v kúpeľoch fontány?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:


Spracoval: M. Medzihradský

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x