Alžbeta po rekonštrukcii v novom šate v štýle cisárovnej Sisi pred oficiálnym otvorením

Alžbeta po rekonštrukcii v novom šate v štýle cisárovnej Sisi pred oficiálnym otvorením

Ubytovacie zariadenie so zaujímavou históriou spojenou s návštevou rakúskej cisárovnej Sisi a nesúce jej meno prešlo za posledné mesiace komplexnou obnovou a veľkým dielom prispelo k zatraktívneniu kúpeľného areálu.


Naposledy sa hotel Alžbeta rekonštruoval pred 50 rokmi. Pri súčasnej rekonštrukcii boli plánované náklady na obnovu, vrátane interiéru 1,95 mil. EUR. V zrekonštruovanom hoteli pribudla pamätná izba cisárovnej Sisi, luxusný apartmán SISI, výťah a kapacita sa zvýšila o 26 nových lôžok. Celý projekt bol realizovaný pod neustálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, tak, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb.

b44caf05-53c1-4a4c-a81d-e5297291f528
Pohľad do novovozriadeného apartmánu v podkroví objektu.

Rekonštrukcia hotela Alžbeta sa začala 25. 1. 2016 a trvala do 1. 7. 2016. Po piatich mesiacoch môžeme obdivovať citlivo zrekonštruovaný hotel ako z vonku, tak i z vnútra.

Alžbeta počas rekonštrukčných prác, apríl 2016
Alžbeta počas rekonštrukčných prác, apríl 2016

Súčasťou stavby bola aj rekonštrukcia podkrovia, kde vzniklo pri zachovaní krovov 26 nových lôžok. Okrem iného sa priamo v budove osadil aj výťah, ktorý doteraz chýbal. Na prízemí je recepcia a zároveň aj pamätná izba cisárovnej Sisi. Na druhom nadzemnom podlaží je zriadený luxusný apartmán SISI, v ktorom budú klienti tráviť pobyty. Rekonštrukciou sa hotel dostal z nuly na úroveň troch hviezdičiek. Vybavenie izieb a recepcie je ešte na vyššej úrovni, absencia vlastnej reštaurácie však neumožňuje, aby hotel získal viac hviezdičiek.

V priestore krovu vzniklo 26 nových lôžok.
V priestore krovu vzniklo 26 nových lôžok.

Základom zachovanej farebnosti Alžbety sú pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa použili prírodné materiály. Podlahy sú drevené. Okná boli vymenené za nové – tiež drevené. Pri obnove kúpele spolupracovali s akademickým sochárom, ktorý robil odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov. Krokvy v podkroví boli všetky vymenené, ale bolo zachované ich pôvodné umiestnenie a konštrukcie.

P1660122
Fasáde dominuje pôvodná farebnosť so žltou a okrovou.

Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I. V kúpeľoch stojí aj jej socha, ktorá sa vyníma v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta. Cisárovná Sisi prišla do Bardejovských kúpeľov ako päťdesiatosemročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe s krásnym výhľadom na kúpeľný areál, ktorá má dnes číslo 218. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul. Cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Okrem liečebných procedúr si vychutnávala počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch aj krásy okolitej prírody a dokonca navštívila aj mesto Bardejov, hovorí T. Šatanková.

Dobový snímok hotela s pôvodným názvom: Deák szálloda, zdroj: www.delcampe.com
Dobový snímok hotela s pôvodným názvom: Deák szálloda, zdroj: www.delcampe.com

Rekonštruovať sa budú aj ďalšie objekty

Bardejovské kúpele majú v areáli mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky pozoruhodné a hodnotné. Bezpochyby najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný a ešte čaká na svoju obnovu.

Hotel Astória je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľov. Hotel bol postavený v roku 1898 v klasicistickom štýle.
Hotel Astória je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľov. Hotel bol postavený v roku 1898 v klasicistickom štýle.

Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla a v súčasnosti je uzatvorený a v dezolátnom stave.

Hotel Dukla - pôvodne hotel Sczéchenyi, neskôr Slávia je národnou kultúrnou pamiatkou a bol postavený v roku 1895 v historizujúcom štýle.
Hotel Dukla – pôvodne hotel Sczéchenyi, neskôr Slávia je národnou kultúrnou pamiatkou a bol postavený v roku 1895 v historizujúcom štýle.

Nový kongresový hotel

Významnou udalosťou bolo v januári minulého roka otvorenie štvorhviezdičkového hotela Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál (dokončený v roku 1972) za približne 6,6 mil. EUR. Podľa dostupných údajov je Alexander, na východ od Vysokých Tatier, najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Jeho kapacita je až 300 kongresových miest v 3 variabilných riešeniach. Hotel Alexander ponúka ubytovanie v 75 luxusne zariadených izbách.

Štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou hotela Minerál.
Štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou hotela Minerál.

Slávnostné otvorenie novozrekonštruovaného hotela

Tohtoročná spomienková slávnosť na počesť trojtýždňovej návštevy cisárovnej Alžbety – ALŽBETÍNSKY DEŇ bude netradičná. V tomto roku bude spojená s otvorením novozrekonštruovaného hotela Alžbeta a rôznymi sprievodnými programami.

Bude sa konať 21. 08. 2016 (13. ročník) o 14.00 hod. pri pamätníku cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi. Sprievodný program: prechádzka cisárovnej Sisi s Franzom Jozefom v dobových kostýmoch po areáli kúpeľov a možnosť fotenia sa s nimi.


FOTOGALÉRIA zrekonštruovanej Alžbety:

autor: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x