Bardejovské Kúpele budú dejiskom vlajkového podujatia Centra svetového dedičstva UNESCO

Bardejovské Kúpele budú dejiskom vlajkového podujatia Centra svetového dedičstva UNESCO

Už zajtra sa v Bardejovských Kúpeľoch uskutoční konferencia – Benefits Beyond Inscription: Využitie značky UNESCO pre rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu v regiónoch strednej Európy.


Konferencia je vlajkovým podujatím Centra svetového dedičstva UNESCO, s cieľom potvrdiť posilnenú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a UNESCO. Slovensko má skutočný záujem stanoviť druh štruktúry riadenia viacerých zainteresovaných strán pôsobiacich v oblasti podpory svetového dedičstva na Slovensku, najmä s cieľom valorizovať svetové dedičstvo a značku UNESCO v prospech regiónov a miestneho obyvateľstva.

Slovensko má skutočný záujem stanoviť druh štruktúry riadenia viacerých zainteresovaných strán pôsobiacich v oblasti podpory svetového dedičstva na Slovensku, najmä s cieľom valorizovať svetové dedičstvo a značku UNESCO v prospech regiónov a miestneho obyvateľstva.

Cieľom konferencie je spojiť približne 250 tvorcov politík zo Slovenskej republiky a krajín V4, ako aj okruh zainteresovaných strán zo štátnej a verejnej správy, samosprávy, medzinárodných organizácií, akademickej a podnikateľskej obce a občianskej spoločnosti, a podnietiť otvorenú diskusiu o rozvoji trvalo udržateľného cestovného ruchu, projektoch príslušných aktérov OSN (OSN pre životné prostredie, Karpatský dohovor atď.) a o iných súvisiacich témach.

Skupinky turistov na Radničnom námestí vídať sporadicky

Medzi inými je hlavným z cieľov konferencie podpora programu UNESCO „Svetové dedičstvo a trvalo udržateľný cestovný ruch“ v regióne s cieľom valorizovať značku UNESCO a zlepšiť cestovný ruch v lokalitách UNESCO.

Rečníci sa podelia o skúsenosti v oblasti rozvoja cestovného ruchu, výziev, hrozieb a hraníc, s cieľom vymeniť si názory, rozšíriť doterajšie partnerstvá a zapojiť sa do otvorenej diskusie o tom, čo všetko je potrebné na to, aby sme dosiahli rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu.

Na základe 24. zasadnutia Výboru pre svetové dedičstvo pri UNESCO v austrálskom Cairns z 30.11. 2000 (pod č. 973 na základe kritérií: iii,iv) sa historické jadro Bardejova spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium stalo štvrtou lokalitou kultúrneho dedičstva zapísanou do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Program konferencie otvorí príhovorom primátor mesta Boris Hanuščak. Sprievodným programom konferencie pre verejnosť je aj premietanie filmov v Kine Žriedlo. Vstup je zadarmo a pre širokú verejnosť pripravený zaujímavý výber filmovViac tu.


Bardejov je v UNESCO od roku 2000

Historické jadro Bardejova spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium bolo do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO zapísané 30. novembra roku 2000 na základe 24. zasadnutia Výboru pre svetové dedičstvo pri UNESCO v austrálskom Cairns. Tento zápis bol štvrtou lokalitou kultúrneho dedičstva zo Slovenska na svetovom zozname UNESCO.

Južný pohľad do historického jadra mesta / foto: R. Czupper

Ide o historickú časť mesta Bardejov s klenotmi mesta – Bazilikou minor sv. Egídia, mestskou radnicou a meštianskymi domami obkolesujúcimi trhové námestie v renesančnom a barokovom slohu. V blízkosti mestského centra sa nachádza dnes už urbanistická kuriozita východného Slovenska – jediný čiastočne zrekonštruovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga, pozostatok suburbiálneho centra z konca 18. storočia, budovaného plánovito a podľa talmudistických predpisov.

Spolu s historickým centrom Bardejova bolo do zoznamu UNESCO zapísané aj Židovské suburbium / foto: R. Czupper

Bardejov je reprezentantom ojedinelých hodnôt dokresľujúcich jedinečnosť a zároveň rôznorodosť slovenského kultúrneho dedičstva v porovnaní s celosvetovými historickými a kultúrnymi hodnotami.


Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x