Bardejovské Kúpele po tohtoročnom otvorení Hotela Alexander, slávnostne otvorili ďalší zrekonštruovaný Hotel Alžbeta

Bardejovské Kúpele po tohtoročnom otvorení Hotela Alexander, slávnostne otvorili ďalší zrekonštruovaný Hotel Alžbeta

Bardejovské Kúpele, a. s. slávnostne otvorili po kompletnej rekonštrukcii historický hotel Alžbeta, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi. Alžbeta je už druhým otvoreným hotelom po rekonštrukcii, otvoreným počas tohto roka. V januári 2016 to bol štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál.


Načasovanie slávnostného otvorenia predchádzalo tradičnému Alžbetínskemu dňu, ktorý sa každoročne koná v letnú nedeľu na počesť pobytu cisárovnej v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895. Rekonštrukcia trvala od januára tohto roka do júla a vyžiadala si celkové náklady 1,95 mil. eur. Komfort zrekonštruovaného hotela si už užívajú prví hostia. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

Repliky obrazov Franza Xavera-Winterhaltera – „Cisár František Jozef I. v slávnostnej rakúskej uniforme“ a „Sisi v bielych plesových šatách posiatych hviezdami“ dominujú vstupným priestorom hotela

Po piatich mesiacoch rekonštrukcie môžeme obdivovať citlivo zrekonštruovaný hotel – ako z vonku, tak i z vnútra.

BK_ALZBETA (23)
Vynovená recepcia po rekonštrukcii s novým reprezentatívnym vstupnom.
rec
Stav počas rekonštrukcie v terajšom vstupnom priestore s recepciou.

„Celý projekt sa realizoval pod neustálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb. Základom zachovanej farebnosti Alžbety boli pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa použili prírodné materiály, podlahy a okná sú vymenené za nové drevené. Kúpele pritom spolupracovali s akademickým sochárom, ktorý urobil odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov. Súčasťou stavby bola aj rekonštrukcia podkrovia, kde vzniklo pri zachovaní krovov 26 nových lôžok. Na prízemí je novozriadená recepcia a zároveň aj pamätná izba cisárovnej Sisi.

Kráľovský apartmán Sisi
Kráľovský apartmán Sisi budú kúpele ponúkať v rámci rôznych kúpeľných pobytov.
Starší pacienti ocenia novovybudovaný výťah.

Na druhom nadzemnom podlaží sme urobili luxusný apartmán SISI, v ktorom budú klienti tráviť pobyty. V zrekonštruovanom hoteli pribudol aj výťah, ktorý doteraz chýbal. Rekonštrukciou sa hotel dostal na úroveň troch hviezdičiek. Vybavenie izieb a recepcie bude na ešte vyššej úrovni, ale bez vlastnej reštaurácie hotel viac hviezdičiek nemohol dostať,“ vysvetlila T. Šatanková.


Hotel Alžbeta sa naposledy rekonštruoval pred vyše 50 rokmi. Dvojposchodová Alžbeta sa nachádza za kúpeľným parkom, pri kúpeľnom dome – Balneoterapii, s ktorým je prepojená presklenou chodbou. Zariadenie ponúka ubytovanie v jednoposteľových a dvojposteľových izbách. Priamo v budove sa nachádza aj soľná jaskyňa, ktorá je k dispozícii všetkým návštevníkom kúpeľov. Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I.

 VIDEO: Hotel Alžbeta počas rekonštrukcie. Dnes vyzerá úplne inak.

Cisárovná Sisi prišla do Bardejovských kúpeľov ako päťdesiatosemročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe s krásnym výhľadom na kúpeľný areál, ktorá má dnes číslo 218. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul. Cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Okrem liečebných procedúr si vychutnávala počas pobytu v Bardejovských kúpeľoch aj krásy okolitej prírody a dokonca navštívila aj mesto Bardejov.

Suveníry Sisi
Kúpeľní hostia či návštevníci ocenia možnosť zakúpiť si suvenír zo širokej ponuky.
Spojovacia chodba
Spojovacia chodba spája Alžbetu – Kúpeľný dom – Astóriu – Ozón a Alexander. Suchou nohou sa kúpeľní hostia dostanú kam potrebujú.
Hotel Astória
Bardejovské Kúpele, a. s. plánujú v ďalších rokoch rekonštruovať aj najkrajšiu stavbu v kúpeľoch – Hotel Astória.

FOTOGALÉRIA:


autori: D.P., M.M.

STARŠIE Z TÉMY: Alžbeta po rekonštrukcii v novom šate v štýle cisárovnej Sisi pred oficiálnym otvorením

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x