SERIÁL: Premeny – Hotel Minerál pred tým, než sa premenil na štvorhviezdičkový Hotel Alexander

SERIÁL: Premeny – Hotel Minerál pred tým, než sa premenil na štvorhviezdičkový Hotel Alexander

Vlajková loď ubytovacích kapacít v Bardejovských Kúpeľoch. Dnes už vynovený štvorhviezdičkový hotel Alexander už rok láka svojich klientov novými reprezentatívnymi priestormi a peknými útulnými izbami. Málokto mal však možnosť nahliadnuť do hotela ešte pred jeho rekonštrukciou a vidieť tak jeho nevábny stav ešte s pôvodným názvom.


My sme v tom čase rozsiahle priestory hotela (vtedy Minerál) navštívili a môžete si ich vychutnať takmer 3 roky od ich vzniku. Počas našej návštevy boli už priestory zbavené pôvodného vybavenia a boli prevažne prázdne, no stále zachytávajú niektoré pozostatky pôvodných interiérov, vybavenia, dekoračných nástenných malieb a rôznych iných predmetov.

Poďte sa spoločne s nami vydať na jeho prehliadku:

Hotel Minerál v stave pred rekonštrukciou, jar 2010

Prehliadku hotela sme začali v práčovni, v ktorej ešte zostalo pôvodné vybavenie. Treba uznať, že vtedajší hotel mal naozaj bohaté strojové vybavenie. Nechýbala tam ani veľká žehliaca technika na posteľné prádlo.


Pokračovali sme vlhkým tmavým suterénom, kde je v súčasnosti zriadené podzemné parkovisko hotela s kapacitou 18 miest. Schodiskom sme vstúpili na prvé poschodie v podnoži hotela. Výťah nepremával.

Vlhké priestory suterénu hotela sa rekonštrukciou premenili na nové podzemné parkovisko

Jeden z posledných ubytovaných hostí? Ťažko povedať, kde sa izba 118 nachádzala. Všetky interiérové dvere boli v tom čase už odstránené.


V prípade, že mali ubytovaní hostia nejaké cenné predmety, hotel im zabezpečoval ich ochranu pred odcudzením, uložením do bezpečného trezoru, Ten sa ešte nachádzal v zadnej miestnosti recepcie. Bol však prázdny a nevydal žiadne cennosti. Situácia by bola iná, keby bol ešte uzatvorený. V tej chvíli by hlavou prúdilo viacero myšlienok.


Vo veľkom hoteli nesmel chýbať ani sklad a kryt civilnej ochrany. V ňom boli ešte celkom bohaté skladové zásoby. Drevené debny boli plné plynových masiek a filtrov. Tie mali chrániť život, zdravie, majetok a utvárať podmienky na prežitie pri mimoriadnych udalostiach a počas vyhlásenej mimoriadnej situácie. Žiadna havária, katastrofa alebo teroristický útok sa u nás počas tohto obdobia našťastie neudial, preto nemuseli byť tieto masky nikdy použité, sklady preto ostali plné.


Vstupnej časti vestibulu dominovala vykladaná mozaiková stena. Tá sa už v nových zmodernizovaných priestoroch hotela nenachádza.


Zaujala nás zdobená kovaná zástena DCK Tatratour s nápisom „Organizujeme zahraničné zájazdy“. Ktovie ako skončila.


Prevádzkové priestory s rozľahlou sálou boli dejiskom mnohých významných spoločenských akcií. Či už to boli svadby, stužkové slávnosti alebo iné udalosti, hotel Minerál ponúkal vo svojej dobe veľkorysé priestory pozostávajúce zo samotnej reštaurácie, kaviarne, baru a veľkej sály s kryštáľovými lustrami.Interiéry boli zdobené veľkoformátovými nástennými maľbami, ktoré dekorovali tieto priestory. Čo ale treba spomenúť je, že niektoré maľby ostali súčasťou aj nových zmodernizovaných priestorov Hotela Alexander. To je dôkazom nadčasovosti týchto diel. Maľby vkusne zapadli aj do súčasných priestorov hotela.


Súčasťou každého hotela je aj kuchyňa, pokračovali sme v týchto priestoroch. Nachádzala sa tam ešte nejaká výbava. Väčšina týchto priestorov pôsobila hrôzostrašne, najmä mraziarenská miestnosť s masívnymi dverami.


Schodiskom sme sa dlhými chodbami túlali od jednej izby k druhej.


Hotel Minerál (predtým Satel) počas svojej prevádzky disponoval 35. jednolôžkovými, 30. dvojlôžkovými izbami a 5 apartmánmi. Celková kapacita hotela Minerál s prísteľkami bola v počte 165 lôžok. Izby boli počas našej návštevy prevažne prázdne, nábytok už bol vysťahovaný. Ostal len neporiadok a nejaké zbytky vybavenia izieb.


Na najvyššom poschodí sme zamierili na strechu hotela, ale predtým sme ešte navštívili strojovňu výťahu.


Na streche hotela bol ešte inštalovaný jeho starý názov, ktorý bol dobre viditeľný z každej strany. Nám sa však naskytol trochu odlišnejší pohľad, a to priamo zo strechy hotela. Tam sme si uvedomili aký je nápis obrovský. Dnes už po ňom niet ani stopy. Nový hotel nesie už iný názov. Po novom Hotel Alexander. Od dokončenia budovy v roku 1972 zmenil meno už po tretí raz.


Novozrekonštruovaný Hotel ALEXANDER**** dnes vyzerá úplne inak. jeho priestory prešli rozsiahlou modernizáciou a z pôvodných interiérov zostali len niektoré spomínané maľby.


Z exteriéru sa zachovala kamenná mozaika na fasáde objektu, ktorej autormi sú maliari Andrej Gaj a Mikuláš Dic. Venovali sa komornej maľbe, no rovnako i monumentálnej tvorbe. Sú autormi mnohých realizácií, ktoré zdobia veľa významných stavieb po celom Slovensku.

V súčasnosti s výnimkou Vysokých Tatier nie je v celom zvyšku Prešovského kraja iný kongresový hotel s takou kapacitou ako Alexander. Ponúka ubytovanie v 75 luxusne zariadených izbách pre 150 osôb, z toho je 5 apartmánov a 5 bezbariérových izieb. Izby sú komfortne zariadené, vybavené LCD TV, internetom, telefónom, minibarom a trezorom. Pre organizácie a firmy z Prešovského a Košického kraja je ideálnou kongresovou a kúpeľnou destináciou. Obyvatelia východného Slovenska radi navštevujú Bardejovské kúpele a sú na nich hrdí. Bardejovské kúpele poskytujú služby predovšetkým pre obyvateľov východného Slovenska.

Komplexná prestavba hotela Minerál trvala 13 mesiacov a stála približne 6,6 mil. eur.

Spracoval: M.M.

Páči sa vám táto reportáž?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela H

Skvele prerobene – stylove a zaroven cenovo efektivne. Moje najblizsie posedenie bude tam 🙂

skyscrapercity

Hudnotenia hotela od ubytovaných hostí si môžete pozrieť tu: https://www.zlavadna.sk/hodnotenia/204227 Samozrejme je tam veľa pozitívnych hodnotení. No vyberiem jedno negatívne: „Hotel ma uroven 4. Tomu sice zariadenie hotela zodpoveda, ale sluzby su typicky slovenske. V izbe nam zakurili len na poziadanie, fungoval len loby bar, s jednou casnickou, ktora robila treti den12-hodin a nestihala , ale hlavne ze hotel usetri na zamestnancoch. Mrzute panie vo welnese, ziaden usmev , hned na vas nakricia ze sa mate prezut aj ked sme dosli priamo z izby v slapkach. Myslim ze by sa mal managment hotela zamysliet ci na 4 hviezdicky staci pekne… Čítať viac »

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x