Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! (Ne)odpovedá Andrej Gmitter

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! (Ne)odpovedá Andrej Gmitter

V nasledujúcom článku vám predstavíme ďalšieho z kandidátov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Ten obdržal otázky, ktoré sme mu položili a rovnaké sme zaslali alebo zašleme každému ďalšiemu kandidátovi. Postupne budete mať možnosť oboznámiť sa s každým uchádzačom o post primátora mesta. Komu sa však rozhodnete dať svoj hlas v deň volieb, je na vás. Veríme, že pri rozhodovaní pomôže aj táto séria článkov, kde sa kandidátov na primátora mesta Bardejov pýtame za vás.


Hneď v úvode článku však musíme uviesť, že Andrej Gmitter ako jediný z oslovených kandidátov na primátora mesta neposkytol odpovede na naše otázky. Reakcie sme sa nedočkali ani po našej opakovanej výzve k osobe, ktorá ho v komunikácii s médiami zastupuje. Hoci nám na začiatku našej komunikácie osobne (prostredníctvom Facebooku) potvrdil spoluprácu, tá sa napokon nám z neznámych dôvodov nekonala. V tejto reportáži tak nebudú obsiahnuté odpovede kandidáta, ktorý nami ponúkaný priestor na prezentáciu svojho programu nevyužil.


Je ním 52-ročný rodený Stropkovčan s trvalým bydliskom v Bardejove, SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba), otec dvoch detí, obchodný riaditeľ v súkromnej spoločnosti, v minulosti riaditeľ Národného inšpektorátu práce, poslanec Mestského zastupiteľstva v Bardejove, bývalý manažér hokejového klubu HC 46 Bardejov, rekreačný športovec, včelár a neuspešný kandidát vo voľbách (2017) na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja.

(v závere článku je online prieskum)


Kto je Andrej Gmitter?

Začínal ako elektrikár v Bardejovských Kúpeľoch. Dlhé roky sa v Bardejove venoval deťom a mládeži ako tréner, neskôr manažér hokejového klubu HC 46 Bardejov. Práve počas 21 ročného obdobia, kedy riadil hokej v Bardejove začalo meno Gmittera medzi obyvateľmi mesta najviac rezonovať. Vo funkcii pôsobil do roku 2016. Podľa jeho slov z funkcie manažéra odišiel, keď bol hokej v Bardejove na vrchole. Často vyhlasuje, že po sebe nenechal žiadne dlhy a dokonca mládeži zanechal aj hokejovú výstroj + prepisy. Na štadióne po ňom zostal nainštalovaný kamerový systém a posilňovňa. Súčasný primátor Boris Hanuščak však tvrdí presný opak. Podľa neho Gmitter z hokeja zbabelo ušiel a zanechal po sebe dlhy a nesplatené záväzky. Gmitter naopak vyhlásil, že po sebe zanechal čistý stôl a naštartované veci. Do predvolebného boja o post primátora mesta vstúpil s 1600 vyzbieranými podpismi od Bardejovčanov, ktorí do neho vložili svoju dôveru.


Zakladajúci člen strany Smer v Bardejove a Prešove

Vo svojich predvolebných PR článkoch sa tým veľmi neprezentuje, ale je to tiež jedna z vecí, ktorá je spojená s osobou Gmittera. Práve počas vlády Smeru v období rokov 2006 – 2010, aj od roku 2012 do odvolania v marci 2017 bol šéfom Národného inšpektorátu práce a dozeral na dodržiavanie zákonov zo strany zamestnávateľov. Z funkcie bol odvolaný ministrom Jánom Richterom a na jeho poste ho nahradil Karol Habina.

Ako sám tvrdí vo svojich článkoch publikovaných v rôznych printových periodikách, je otázne či v tomto období podpora troch vládnych strán (Smer-SD, SNS a Most-Híd), ako je to v prípade terajšieho primátora, nebude skôr na škodu. Kedže ako sám vyhlasuje – súčasný vládny trojlístok nemá medzi ľudmi príliš veľkú podporu. Aj to je zrejme jeden z dôvodov, prečo kandiduje ako nezavislý a nie s podporou koaličných strán. O tom, či mu to pomôže a či si ho ľudia nebudú spájať s jeho „smeráckou“ minulosťou, rozhodne hlas ľudu.

Andrej Gmitter ako poslanec mestského zastupiteľstva. 2010 – 2014 (zdroj: ONline Bardejov)

V kampani pritvrdil

Andrej Gmitter ako jediný z kandidátov vystupuje vo svojej kampani aj konfrontačne. Zrkadlo vystavuje hlavne súčasnému primátorovi Borisovi Hanučakovi. Témou ich rozdielnych názorov je prevažne hokej. Konkrétne, kto je v meste zodpovedný za rozvoj športu a stav v akom sa nachádzajú športoviská. Názor, kto vo svojích vyjadreniach zavádza a kto hovorí pravdu si už musí urobiť každý sám. Jeho pozornosti neunikol ani ďalší kandidát na primátora, v súčasnoti poslanec MsZ v Bardejove Milan Ján Pilip. Jeho konfrontoval v súvislosti s vlastníkmi pozemkov na Šibenej hore. Podľa neho Pilip využíva protiprávny stav a šikanuje vlastníkov pozemkov. Konkrétne išlo o zmeny v katastrálnych mapách a údajnému zamedzeniu prístupu iným vlastníkom k s svojím nehnuteľnostiam. Stav mal spôsobiť otec kandidáta a aktivistu Pilipa. Pochybiť mal aj nedôsledný úradník. Milan Ján Pilip tieto tvrdenia vyvracia a v tlači vracia úder svojmu protikandidátovi. Tvrdí, že nikomu neblokuje prístup a cesta je prístupná, dokonca autami. Na začiatku cesty síce umiestnili zákazovú značku, no podľa Pilipa ktokoľvek má do lokality prístup bez akýchkoľvek obmedzení. Ďalej uvádza, že z cesty neprofituje a spevnil ju na vlastné náklady. Dvom rodinám poskytli vecné bremeno na právo prechodu. Podľa Pilipa Gmitter vyrobil kauzu, ktorá vlastne ani neexistuje.


Akčné spomienky na hokejového manažéra

Nie v najlepšom svetle sa Andrej Gmitter blysol v pamätných zápasoch  BEMACO HC – 46 Bardejov proti HK Dukla a HK Spiš. N. Ves, kde si to ručne stručne“ vybavoval s fanúšikmi hostí. V temných zákutiach internetu stále koluje video, kde Andrej Gmitter v hlavnej úlohe robí poriadky medzi fanúšikmi na tribúne štadióna. V prípade zápasu so Spišiakmi, došlo k násilnému vyvedeniu nedisciplinovaných fanúšikov zo zápasu, kde konal na základe pokynov hlavného rozhodcu, aby zabránil kontumačnej prehre Bardejova. V druhom prípade sa dostal do potýčky so Zemplínčanmi, kde okrem sácaní mali padnúť dokonca aj pľuvance. Všetko sa to odohralo za vulgárneho skandovania divákov na tribúne. Písal sa rok 2010.

Andrej Gmitter (vľavo) pri otvorení jarmoku v roku 2012 ako niekdajší generálny riaditeľ Národného inšpektorátu práce (zdroj: ONline Bardejov)

Poďme ale k samotnému programu Andreja Gmittera. Podrobne si ho môžete pozrieť na webovej stránke kandidáta. My vyberáme len hlavné body a veci, ktoré nás zaujali najviac. Svoj program nazval „BARDEJOV NA PRVOM MIESTE 2018-2022″. Ten je rozdelený na niekoľko hlavných téz. Medzi nimi: Bardejov na Prvom mieste v plynulej doprave. Tu sa chce venovať udržateľnej mobilite. Zefektívniť MHD, inovovať vozový park, budovať cyklotrasy, stojany na bicykle a systematické značenie. Pri cestnej infraštruktúre sa chce zamerať najmä na cesty, ktoré spájajú mesto s okolím. Tu myslí aj na úpravu a výstavbu chodníkov v meste a to hlavne na sídliskách. Kombinovať chce rozne druhy dopravy, ktorá bude nadväzovať na záchytné parkoviská.

Problematiku parkovana navrhuje vyriešiť  vytvorením plánu budovania parkovacích domov. Ďalej chce efktívne upraviť značenia aktuálnych parkovacích miest na sídliskách a vytvoriť parkovací systém zvýhodňujúci krátkodobé parkovanie pre Bardejovčanov v historickom centre mesta. Nelichotivý stav stanice chce riešiť  spoločne so správcami autobusovej a železničnej stanice. Pre Bardejovčanov a návštevníkov chce zapezpečiť požičovňu alternatívnych dopravných prostriedkov, ako sú bicykle, e-bicykle, kolobežky a iné nemotorové dopravné prostriedky.

V oblasti turistického ruchu chce svoju pozornosť sústrediť hlavne na zatraktívnení mesta pomocou turistických lákadiel, ako napríklad cykloturizmus, gastronómia, záujmovo športový turizmus alebo dobrodružný turizmus. Cykloturizmus chce zatraktívniť formou zážitkových cyklystických okruhov. Nechýba ani dobudovanie plánovaných cyklistických komunikácii, to hlavne prepojenie mesta a Bardejovských Kúpeľov. Lákadlom pre návštevu Bardejova má byť aj vybudovanie multifunkčného kultúrneho priestoru poskytujúceho možnosť usporiadania širokej škály kultúrnych a spoločenských podujatí.

V ďalšej téze Bardejov na Prvom mieste v transparentnosti chce samosprávu mesta Bardejov viac otvoriť smerom k obyvateľom mesta. A to napríklad vyhradenými stránkovými hodinami pre zodpovedanie otázok od verejnosti. Všetky závažné rozhodnutia samosprávy chce publikovať cez všetky dostupné komunikačné kanály. Podnety a názory od Bardejovčanov chce zbierať a vybavovať  zavedením inovatívnych technológií. Ako primátor si jeden deň v mesiaci vyhradí na osobné stretnutia s obyvateľmi. Odbornosť na vedúcich funkciách chce zabezpečiť výberovými konaniami na všetky pozície. Gmitter vo svojom programe nezabúda ani na mladé rodiny. Nechýba tam zabezpečenie dostupného bývania pre mladých ľudí, dostupné vzdelanie a výstavba multifunkčných ihrísk či škôlku pre každé dieťa. V oblasti plánovania, investícii a príprave strategického plánu mesta do budúcnosti chce inovatívne postupy zavádzať pomocou spolupráce mestskej samosprávy s odbornou verejnosťou. Pre seniorov vytvorí komunitné centrá, kde môžu svoje znalosti odovzdávať mladším generáciám, či už formou remeselných workshopov, kreatívnych dielní alebo iných záujmových činností.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Jurčišin

Po skončení vysokej školy pracoval väčšinou v zahraničí a takto mohol spoznať pracovné procesy a mnohé aspekty okolo rôznych typov prác…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

V tretej téze V športe a kultúre iba prvé miesta je jeho ambíciou vybudovanie multifunkčného priestoru slúžiaceho ako kino, divadlo, výstavisko či kongresové centrum. Turizmus chce v oblasti kultúry podporiť organizovaním kultúrneho letného festivalu. Verejný priestor chce okrem centra mesta vylepšiť vytvorením parku ako centra oddychu určeného pre všetky záujmové skupiny a vekové kategórie. S otepľovaním chce bojovať výsadbou zelene. Vybuduje aj park pre in-line športy v spojení s exteriérovým workout ihriskom. Úpadok športu v Bardejove zastaví vybudovaním atletickej dráhy, revitalizácou mestských štadiónov a dobudovaním nových kvalitných športovísk. Postará sa aj o podporu klubov zo strany mesta,  aktívnu výchovu mladých športovcov a podporu osvety obyvateľstva v otázke zdravého životného štýlu.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Milan Pilip

Do veľkej politiky sa pokúšal dostať niekoľkoľkokrát. Už ako 29-ročný sa v roku 2010 objavil na kandidátke na 95. mieste za mládežnícku organizáciu…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

V štvrtej téze Prvé miesto v rozumnom raste investícií, chce  investovať do ľudí a ich potrieb. Komunikácia s občanmi a príjmanie podnetov od Bardejovčanov je podľa Gmittera cestou pre úspešnú spoluprácu samosprávy s občanmi. Medzi jeho priority do ktorých musí samospráva v najbližších rokoch investovať sú napríklad výstavba mestských nájomných bytov, rekonštrukcia Základnej školy Bartolomeja Krpelca, spomínané záchytné parkoviská a parkovací dom, mestské multifunkčné kultúrne centrum, cykloturistické a cyklodopravné komunikácie a ihriská pri základných školách.

Andrej Gmitter vo svojej kampani, ktorú je v uliciach vidieť na každom kroku, prichádza s heslom „Buďme hrdí na naše mesto“. Celý jeho program nájdete na jeho webovej stránke.


7 otázok pre kandidáta Andreja Gmittera

(Andrej Gmitter odpovede na naše otázky, ktoré sme mu zaslali dňa 11.9.2018 neposkytol.)


  • Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

 

  • Čo chcete zmeniť počas prvého roka vášho vedenia?

 

  • Čo je najväčším problémom mesta, odhliadnuc od odlivu mladých ľudí za prácou?

 

  • Čo ste už urobili pre Bardejov?

 

  • Čo najambicióznejšie sa chystáte urobiť počas trvania vášho mandátu?

 

  • Z hokeja sú hráči zvyknutí na zmenu dresu. Hráča však nerobí dres. Zmenil sa Andrej Gmitter po odchode zo strany Smer-SD?

 

  • Čo odkazujete voličom.

 

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Juraj Bochňa

Od skončenia vysokoškolského štúdia pôsobí v Hornošarišskom osvetovom stredisku, od roku 2009 ako jeho riaditeľ. Okrem toho pôsobí ako učiteľ…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Soroka

Založil a vybudoval úspešnú stavebnú firmu, má dve reštaurácie a ako uvádza na svojej webstránke, dáva prácu takmer 300 ľudom…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

S prezentáciou ďalších kandidátov budeme pokračovať v ďalšom článku. V náhodnom poradí. Každý kandidát obdržal rovnaké otázky (okrem jednej bónusovej, šitej na konkrétneho kandidáta) a odpovede na ne nájdete v ďalšej reportáži, ktorú pripravujeme. Preto určite sledujte stránku ONline Bardejov. V závere každého článku je pre vás pripravená anketa – veľký online prieskum, kde môžete prejaviť svoje sympatie vybranému kandidátovi. Hlasovať je možné len raz a to z jednej IP adresy. Rovnaká anketa je/bude umiestnená pod každým kandidátom, takže si dobre rozmyslite, komu dáte svoj hlas.


(Hlasovanie spustené od 19. septembra 2018)

*Hlasovanie ukončené

Ak by sa voľby konali už tento víkend, komu by ste dali svoj hlas na post primátora mesta Bardejov?

  • Milan Pilip (SaS, OĽaNO, Sme Rodina – Boris Kollár, Šanca, Spolu – občianska demokracia) (22%, 487 x)
  • Boris Hanuščak (Smer-SD, SNS a Most-Híd) (22%, 480 x)
  • Stanislav Soroka (nezávislý) (16%, 358 x)
  • Juraj Bochňa (nezávislý) (13%, 278 x)
  • Marián Matej (KDH) (10%, 214 x)
  • Nepôjdem voliť alebo ma nepresvedčil nikto. (8%, 179 x)
  • Andrej Gmitter (nezávislý) (7%, 148 x)
  • Stanislav Jurčišin (nezávislý) (3%, 73 x)

Spolu hlasovalo: 2 217

Loading ... Loading ...

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018. Voľba je jednokolová. Viac informácii o voľbách nájdete tu.


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / zdroj: andrejgmitter.sk

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x