ONline Bardejov

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Jurčišin

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Jurčišin

V nasledujúcom článku vám predstavíme jedného z kandidátov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Ten obdržal otázky, ktoré sme mu položili a rovnaké sme zaslali alebo zašleme každému ďalšiemu kandidátovi. Postupne budete mať možnosť oboznámiť sa s každým uchádzačom o post primátora mesta. Komu sa však rozhodnete dať svoj hlas v deň volieb, je na vás. Veríme, že pri rozhodovaní pomôže aj táto séria článkov, kde sa kandidátov na primátora mesta Bardejov pýtame za vás.


Prvým z nich je 38 ročný človek z ľudu – vyštudovaný makroekonóm, ktorý spoznal život zdola a tam našiel riešenie, ktoré chce ponúknuť do politického ringu.

(v závere článku je online prieskum)


Stanislav Jurčišin

Po skončení vysokej školy pracoval väčšinou v zahraničí a takto mohol spoznať pracovné procesy a mnohé aspekty okolo rôznych typov prác. Ako vyštudovaný makroekonóm mal bližšie k analýzam a hľadaniu nejakých hlbších súvislostí. Neskôr si začal uvedomovať vzťah medzi spôsobom riadenia a výsledkami jednotlivcov alebo kolektívov. Všimol si nedemokratické a nekompetentné riadenie, ktoré pôsobí ako na jednotlivca, tak aj na celú spoločnosť.

Na svojej webovej stránke www.kooperativizmus.sk navrhuje akúsi alternatívu na riadenie spoločnosti, ktorá by mala nahradiť terajšie kapitalistické zriadenie. Nevyhýba sa ani odvážnym tvrdeniam, že ako človek od lopaty či bežných pracovných skúseností dokázal dôjsť do problémov dnešnej doby.

„Navrhol som strategický program, vyargumentoval a dokázal jeho správnosť cez videnie z takej perspektívy, akú doteraz nepriniesol asi žiaden ekonóm v histórii.”


Ak by ste mali čas a záujem dozvedieť sa viac o riešeniach, ktoré prináša, na jeho webovej stránke okrem knihy „Kooperativizmus“, ktorá vyšla pred tromi rokmi, nájdete aj spracované filmy, ktoré vznikli pred začatím samotnej kampane a sú základným podkladom pre jeho celkovú kandidatúru. Práve 6 hodín videa majú preukázať opodstatnenosť jeho kandidatúry. Spracované analýzy ponúka v troch samostatných filmoch (odborná argumentácia má iba 2,5 hodiny, aby sa toho nikto nezľakol). A ako ďalej uvádza: „Veci, ktoré je niekedy nemožné pochopiť počas celého života ponúkam takouto formou, čo zjednodušuje interpretáciu azda najzložitejších spoločenských problémov do tej najjednoduchšej a časovo stále najmenej náročnej formy, aká vôbec existuje. 

Po dôkladnom prezretí webovej stránky, kde sa často skloňuje hlavne termín „kooperativizmus”, sme zistili, že ambície Stanislava Jurčišina sú naozaj oveľa väčšie. Podstatou jeho kandidatúry je dostať sa až k možnosti ovplyvňovať parlamentnú politiku.

Tvrdí, že zo samotnej pozície primátora takého mesta nie je možné v meste niečo podstatné ovplyvniť. Ďalej dodáva: Systémové nastavenie a spôsoby financovania investícií odsudzujú aj samotné mesto na určitý mafiánsky spôsob fungovania a jednotlivec má v skutočnosti veľmi malú šancu takéto veci z tejto pozície nejako zásadne ovplyvňovať. Je možné na nejaký čas tieto dôsledky zmierniť a síce personálnymi zmenami, v dlhodobejšom kontexte budú veci fungovať neustále na tých istých princípoch. Takéto fakty odsudzujú aj samotné primátorské voľby do pokryteckých hier a hrania sa na niečo, keď ľudia viac ako uvedomenie si potreby systémových zmien hľadajú spôsoby na to, ako vyobrazovať seba ako čisté bytosti, ktoré budú pri súčasnom systéme fungovať presne tak, ako všetky politické garnitúry doteraz.”

Webová stránka kandidáta Stanislava Jurčišina

So svojimi potencionálnymi voličmi Stanislav Jurčišin komunikuje hlavne prostredníctvom sociálnej siete, kde reaguje na dianie a v rozsiahlych statusoch a podáva niektoré útržky analýz a spôsoby realizovania svojích ambicióznych cieľov. Upozorňujeme, že sú to naozaj dlhé texty a v diskusiách reaguje podobne vyčerpávajúco. Zdá sa, že to celé myslí naozaj vážne. Z Facebooku vyberáme:

Dosiahol som asi niečo ako Olymp alebo Mount Everest v chápaní ekonomiky a jej súvislostí. Vyústilo to do ekonomického návrhu, jeho absolútne nadštandardnému vyargumentovaniu zo širokých historických súvislostí a logicky asi najprepracovanejšej a najdokonalejšej politickej kandidatúre, aká sa dá v dnešnej dobe vôbec pripraviť, či ponúknuť. Spojil som skúsenosti z praktického pracovného sveta s tým vizionársko-vedecko-štatistickým a výsledok je asi absolútne jedinečný, čo sa stále viac a viac potvrdzuje.” 

Kampaň Stanislava Jurčišina môžete registrovať aj v uliciach mesta a popri hlavných ťahoch. Na billboardoch sa prezentuje v headline termínom KOOPERATIVIZMUS” a heslom: „Primátor, ktorý vie, ako na to.” Kompozícia portrétnej fotografie s pozadím Rdničného námestia nápadne pripomína kampaň jeho protikandiáta. Podľa vyjadrenia pána Jurčišina je podobnosť billboardov len vecou náhody a nebol v tom žiadny zámer.

Ak by ma predsa len niekto podvedome inšpiroval billboardom (aj keď to tak nie je), možno by som ja ostatných mohol inšpirovať dôležitosťou existencie programu (nie hárku v nejakých povrchných bodoch) a vysvetlenie jeho správnosti, ako na prvom mieste.” 🙂 uzatvára s úsmevom Jurčišin.


7 otázok pre kandidáta Stanislava Jurčišina


 • Verejnosti nie ste známy. Nepostrehli sme Vás ani v komunálnej politike. Čo bude pre Stanislava Jurčišina úspechom v nadchádzajúcich voľbách?

„Do politiky idem preto, lebo tam chcem niečo konkrétne priniesť. To, kde som to mohol rozvíjať, nebolo mesto Bardejov a aj to je dôvodom, že som možno menej známy. Bohužiaľ o to viac musím investovať do zviditeľnenia a reklamy, ale asi ináč to nejde. Idem teda robiť skutočnú politiku, riešiť a nie politikárčiť. Vzhľadom na to, čo ponúkam a akým spôsobom preukazujem a zdôvodňujem správnosť a nevyhnutnosť tejto cesty, očakávam jednoznačné víťazstvo. Všetko ostatné bude absolútne nepochopiteľné spoločenské zlyhanie, ktoré môže teraz veľmi uškodiť, tak mne ako asi aj celej komunite.”

 • Prečo Ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

„Mám v rukách asi najpresvedčivejšie a najobjektívnejšie možné argumenty na vstup do politiky. Moje široké skúsenosti ma priviedli k poznaniu, ktorého výsledkom je navrhovaná systémová alternatíva alebo programové riešenie pod názvom Kooperativizmus. Ide o jedinečnú vec na dnešnom politickom trhu vzhľadom na to, že je vopred podrobne preukázaná správnosť tejto cesty, ako aj fakt, že politici sa zaujímavú o všetko iné, len nie ako ľuďom skutočne pomôcť, čo týmto tiež dokazujem a samozrejme tieto voľby nie sú výnimkou. Vyhrať primátorské voľby je jedinou možnou cestou na napĺňanie tohto programu pre niekoho, kto nepatrí do dnešných tzv. odborno-mafiánskych štruktúr, kde však k niečomu ako riešeniu nedokážu prísť.”

 • Čo chcete zmeniť počas prvého roka Vášho vedenia?

„Od začiatku sa profilujem ako niekto, kto nechce nabúravať terajší chod mesta a v princípe ho považuje za správny. Slepá kritika nie je pre mňa. Mojím strategickým cieľom by bolo pripravovať parlamentnú politickú stranu s produktom, ktorý do politiky ponúkam. To by bolo financované z úveru, ktorý bude krytý mojim platom primátora mesta. Vzhľadom na kvalitu a jedinečnosť produktu a programu je vysokopravdepodobné, že táto strana prerazí aj s malými zdrojmi.”

 • Čo je najväčším problémom mesta, odhliadnuc od odlivu mladých ľudí za prácou?

„Potrebujeme začať pracovať na spravodlivosti, transparentnosti, uvoľňovaní napätia, odísť od úžerníckych princípov a takto mesto oživiť a priniesť budúcnosť aj pre ďalšie generácie. A to sa dá iba cez postupné systémové zmeny, ktoré prinášam.”

 • Čo Ste už urobili pre Bardejov?

„Okrem toho, že som kedysi dávno pomohol prvýkrát postúpiť starším dorastencom vo futbale, adaptovať sa medzi najlepšími a začať úspešnú éru 🙂 , neustále som ľuďom pomáhal so zamestnaním vonku či doma, obhajoval sa cez objektívne výsledky práce a pozeranie sa na každého rovnakým metrom napriek veľkým problémom prežiť v rámci dnešného úžerníckeho systému, čo okolo mňa posúvalo latku kvality spoločenského fungovania vyššie. Myslím, že projekt ponúkajúci sa do politiky je obrazom toho, čo som pre toto mesto robil a robím, čo som mu skutočne dával a dávam.”

 • Čo najambicióznejšie sa chystáte urobiť počas trvania Vášho mandátu?

„Politickú stranu a snažiť sa priniesť debaty a systémové riešenie tam, kde sa dá aj tomuto mestu skutočne pomôcť.”

 • Čo odkazujete voličom.

„Aby sa snažili rozhodovať podľa objektívnych kritérií a vidieť, kto v týchto voľbách vie o čom hovorí a prináša mestu skutočný progres pre všetkých. Nie je to až také ťažké, teraz je to viditeľné, obrazne povedané, aj z Marsu. Všetky moje slová či program sú vopred zdôvodnené a preukázané.”


S prezentáciou ďalších kandidátov budeme pokračovať v ďalšom článku. V náhodnom poradí. Každý kandidát obdržal/obdrží rovnaké otázky (okrem jednej bónusovej, šitej na konkrétneho kandidáta) a odpovede na ne si už onedlho budete môct prečítať na stránke ONline Bardejov. Preto nás určite sledujte. V závere každého je pre vás pripravená anketa – veľký online prieskum, kde môžete prejaviť svoje sympatie vybranému kandidátovi. Hlasovať je možné len raz a to z jednej IP adresy. Rovnaká anketa bude umiestnená pod každým kandidátom, takže si dobre rozmyslite, komu dáte svoj hlas.


(Hlasovanie spustené od 19. septembra 2018)

*Hlasovanie ukončené

Ak by sa voľby konali už tento víkend, komu by ste dali svoj hlas na post primátora mesta Bardejov?

 • Milan Pilip (SaS, OĽaNO, Sme Rodina – Boris Kollár, Šanca, Spolu – občianska demokracia) (22%, 487 x)
 • Boris Hanuščak (Smer-SD, SNS a Most-Híd) (22%, 480 x)
 • Stanislav Soroka (nezávislý) (16%, 358 x)
 • Juraj Bochňa (nezávislý) (13%, 278 x)
 • Marián Matej (KDH) (10%, 214 x)
 • Nepôjdem voliť alebo ma nepresvedčil nikto. (8%, 179 x)
 • Andrej Gmitter (nezávislý) (7%, 148 x)
 • Stanislav Jurčišin (nezávislý) (3%, 73 x)

Spolu hlasovalo: 2 217

Loading ... Loading ...

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018. Voľba je jednokolová. Viac informácii o voľbách nájdete tu.

Spracoval: M.M. / zdroj: kooperativizmus.sk

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x