ONline Bardejov

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Soroka

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Soroka

V nasledujúcom článku vám predstavíme ďalšieho z kandidátov pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami. Ten obdržal otázky, ktoré sme mu položili a rovnaké sme zaslali alebo zašleme každému ďalšiemu kandidátovi. Postupne budete mať možnosť oboznámiť sa s každým uchádzačom o post primátora mesta. Komu sa však rozhodnete dať svoj hlas v deň volieb, je na vás. Veríme, že pri rozhodovaní pomôže aj táto séria článkov, kde sa kandidátov na primátora mesta Bardejov pýtame za vás.


Štvrtým v poradí je 41-ročný Bardejovčan, podnikateľ v stavebníctve a gastronómii. So svojou manželkou má 5 detí. Stal sa aj „otcom” bardejovského futbalu. Ten si zobral pod svoju taktovku s ambíciou, aby sa o meste hovorilo a písalo aj v súvislosti s dobrými športovcami, talentovanými a šikovnými ľudmi, ktorých športom dokázal vyhnať od počítačov a hrozby drog. Bardejovskému futbalu šéfuje takmer tri roky.

(v závere článku je online prieskum)


Kto je Stanislav Soroka?

Založil a vybudoval úspešnú stavebnú firmu, má dve reštaurácie a ako uvádza na svojej webstránke, dáva prácu takmer 300 ľudom. Je prezidentom futbalového klubu Partizán Bardejov. Bardejovský klub financuje z vlastných zdrojov. Vo futbale sa začínal angažovať už v roku 1996 v obci Dubová, kde v 3. lige aktívne pôsobil ako funkcionár, aj ako hráč. Pri nástupe do funkcie prvého muža bardejovského futbalu bolo jeho snom vrátiť Partizán do najvyššej futbalovej súťaže. V politike je nováčikom. Nikdy predtým sa nezaoberal politikou a neuchádzal sa o žiadnu podobnú funkciu. Počas troch týždňov sa mu v uliciach mesta podarilo vyzbierať 1700 podpisov a tým vstúpil do predvolebného boja o post primátora mesta.


Investoval do futbalu

Vo svojich predvolebných PR článkoch uvádza, že za posledné roky investoval do bardejovského futbalu nemalé finančné prostriedky. Za necelé tri roky viac ako 300-tisíc eur. To všetko z vlastných peňazí. Okrem iného prezradil aj to, že začal rokovať so zahraničným investorom, ktorý ma záujem o vstup do klubu Partizán. Hráči Partizána Bardejov sú po 12. kolách na dne tabuľky 2. ligy. K zmene došlo na pozícii trénera, keď Jozefa Daňka nahradil Roman Berta. O bod lepší sú aj hráči z Lipian. Svoju bilanciu hráči Partizána nevylepšili ani v uplynulom zápase Slovenského pohára proti Spartaku Trnava, kde sa im na domácom trávniku opäť nedarilo. V nedeľňajšom zápase na domácom trávniku nestrelili Skalici ani gól, no získali bod za remízu.

Aj keď osoba Soroku je ľuďom známa predovšetkým z pôsobenia v Partizáne, ako kandidát na primátora musel prísť so širším diapazónom tém, ktoré je pripravený riešiť. Významnou témou je transparentnosť samosprávy či nedostatočne využitý potenciál centra mesta a Bardejovských Kúpeľov a chátrajúci mestský majetok v nich. Bardejov podľa neho stráca dych, chýba mu energia a chuť dobehnúť zameškané a nový impulz do budúcnosti. Skrátka, Bardejov podľa Soroku zaspal dobu pre potreby novej generácie.

Stanislav Soroka počas predstavovania svojho volebného program na tlačovej konferencii.

Podľa Soroku je potrebné viesť mesto k prosperite, transparentnosti, aby tu neboli pochybnosti a kauzy takmer pri každej investícii. Chce motivovať ľudí, aby v Bardejove zostali žiť a aby mali priestor na uplatnenie svojích schopností. Problémom je, že sa z mesta každoročne odsťahujú stovky Bardejovčanov, (podľa najaktuálnejších čísel, ročne klesne počet obyvateľov až o 270 Bardejovčanov). Zdôrazňuje, že ak chceme živé mesto, jeho vedenie si musí uvedomiť, že skutočný život sa deje aj na sídliskách. Riešenie je v načúvaní ľudí a nových generácií, čo chcú a potrebujú.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”” shape=”square” style=”custom” custom_text=”#1e73be”]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Stanislav Jurčišin

Po skončení vysokej školy pracoval väčšinou v zahraničí a takto mohol spoznať pracovné procesy a mnohé aspekty okolo rôznych typov prác…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Jeho program je rozdelený do siedmich téz: Transparentnejšie mesto, Živšie mesto, ktoré má modernejšiu a živšiu dopravu, Mesto budúcich generácií, Mesto, v ktorom sa cítime bezpečne a čisto, Mesto, ktoré sa hýbe, Mesto, ktoré nenechá najslabších v štichu, Mesto, ktoré milujú nielen domáci. V každej téze prináša svoje konkrétnejšie riešenia, ktoré sú v mnohom podobné tým, ktoré ponúkajú jeho pritikandidáti. Spomenieme niektoré, ktoré nas zaujali najviac. V transparentnejšom meste chce zabezpečiť, aby si zákazky v meste nemohli deliť stále tie isté firmy s pochybnosťami a napojením na funkcionárov mesta. Ako to chce dosiahnuť, sa už z programu nedozvedáme. No nájdeme tam napríklad to, že v prípade zvolenia daruje každý mesiac časť svojho primátorského platu inému športovému klubu. V druhej téze sú témy, ktoré trápia takmer všetkých Bardejovčanov. Spomenieme riešenie chodníka do Bardejovských Kúpeľov (pre peších, ako aj pre cyklistov) a riešenie problematického parkovania na Vinbargu. Spomína tiež vybudovanie chodníka do časti Poštárka, kde býva takmer 3000 ľudí.  Zvláštnou zhodou náhod jeho výstavba momentálne prebieha, avšak len po železničné priecestie.

V tretej téze: „Mesto budúcich generácií” chce stavať ihriská, nie benzínové pumpy a jednou z priorít je výstavba cenovo dostupného nájomného bývania. „Dávam si ako jednu z hlavných priorít naštartovať výstavbu štartovacích nájomných bytov za dobrú cenu, aby nám mladí ľudia neutekali do iných miest a aby mali zabezpečenú základnú požiadavku na mesto – mať kde bývať.”  Pre Bardejovčanov chce pripraviť projekt mestskej karty po vzore moderných európskych miest. Tá by mala poskytnúť viacero výhod. Okrem toho prináša aj jedno „smart“ riešenie v podobe mestskej aplikácie, pomocou ktorej budú môcť obyvatelia komunikovať s mestom priamo zo svojho smartfónu.

V štvrtej téze: „Mesto, v ktorom sa cítime bezpečne a čisto” chce posilniť kapacity Mestskej polície a motivovať policajtov kvalitným manažmentom a platom. Čistotu chce zabezpečiť zbernými nádobami na separáciu odpadu a podporovať obyvateľov v tejto aktivite nielen informačnými kampaňami, ale aj rozdávaním zberných nádob pre rodinné domy, či špeciálnych vriec pre byty. V piatej téze „Mesto, ktoré sa hýbe” vytvorí športovú organizáciu, ktorá bude zastrešovať všetky športy v meste Bardejov, aby sa správne prerozdelili finančné prostriedky pre kluby a ich potreby, vrátane materiálneho zabezpečenia a pomôcok pre rôzne druhy športu.

V téze „Mesto, ktoré nenechá najslabších v štichu” zavedie bezplatné sociálne a právne poradenstvo pre občanov, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii a potrebujú pomôcť minimálne dobrou radou v spleti zákonov. V poslednej siedmej téze „Mesto, ktoré milujú nielen domáci” naštartuje lepší marketing Bardejova, ponúkne kvalitnejšie a modernejšie marketingové a informačné výstupy mesta a v nesposlednom rade chce turistom ponúknuť aj ďalšie turisticky zaujímavé miesta v okolí – ako Bardejovské Kúpele, Zborovský hrad, pre aktívnych turistov aj ďalšie možnosti v okolí mesta. Tomu má napomôcť aj zriadenie skupiny sprievodcov. Z tejto oblasti ešte spomenieme zámer, ktorý sa súčasnému primátorovi doposiaľ nepodarilo zrealizovať. Ním je vodný park – letné kúpalisko, ktoré je Bardejovčanom len sľubované. Podľa Soroku je nevyhnutné jeho vybudovanie, aby sa už Bardejovčania nemuseli chodiť kúpať do Svidníka. Celý program nájdete na jeho webstránke.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”” shape=”square” style=”custom” custom_text=”#1e73be”]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Milan Pilip

Do veľkej politiky sa pokúšal dostať niekoľkoľkokrát. Už ako 29-ročný sa v roku 2010 objavil na kandidátke na 95. mieste za mládežnícku organizáciu…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Nie som nikoho biely kôň!

V súvislosti s kandidatúrou Stanislava Soroku sa vyrojili aj špekulácie, že je nasadeným kandidátom. Všetky tieto pochybnosti by rád vymenil za dôveru a hádky za spoluprácu, aj keď priznáva, že každý má právo na pochybnosti. V tlačenej inzercii vyhlásil, že nehodlá kšeftovať s hlasmi alebo sa vzdávať v prospech niekoho pred voľbami.

„Kopem za Bardejov a verím, že veľa Bardejovčanov už chce zmenu, ktorá prinesie život do nášho mesta, rovnako ako ja.”

Vo svojej kampani, ktorá je v uliciach azda najvýraznejšia spomedzi všetkých kandidátov na billboardoch a citylightoch neprichádza so žiadnym ľubivým heslom. Zdôrazňuje najmä to, že je nezávislým kandidátom. Portrétnu fotografiu dopĺňa emblém Radničného námestia so smajlíkom s nápisom „Živý Bardejov”. Ten odkazuje na nová energiu, nový impulz pre budúcnosť a hlavne život, ktorý podľa kandidáta chýba v Bardejove najmä mladým ľudom. O tom, ako ho chce Bardejovu vrátiť spolu s ďalšími plánmi nájdete na jeho webovej stránke www.zivybardejov.sk.


7 otázok pre kandidáta Stanislava Soroku


 • Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora mesta?

„O politiku som sa začal zaujímať až po narodení mojich detí, kedy som si uvedomil, že mesto už akosi nestíha za potrebami nových generácií, stráca dych a zaostáva za inými mestami v mnohom. Že hoci sa zrealizovalo veľa pekných investícií, mesto prehliada to najpodstatnejšie – potreby tých, ktorí tvoria ekonomické hodnoty, chcú si tu založiť rodiny a míňať tu svoje peniaze. Zároveň je tu veľa pochybností o verejných obstarávaniach a veľa zbytočných káuz poukazujúcich na jedno – mesto nepočúva svojich občanov. A z nášho Bardejova sa pomaly vytráca život. Námestie zíva prázdnotou každý večer, často aj cez deň, ľudia sa sťahujú z mesta preč a ja chcem urobiť všetko pre to, aby sa toto zastavilo. Aby tu všetky generácie bavilo žiť. Samozrejme nehrám sa na spasiteľa, netvrdím, že mám odpovede na všetky otázky. Ale mám niečo, čo už vedeniu mesta chýba. Schopnosť a chuť počúvať a spolupracovať.”

 • Čo chcete zmeniť počas prvého roka vášho vedenia?

„Môj program pre oživenie mesta nie je krátkozraký dokument na štyri roky. Sú body, ktoré môžeme začať meniť hneď a sú aj veci, ktoré budú trvať dlhšie než štyri roky. Mám víziu, mám zrealizovateľný plán a začať môžeme hneď. Určite by som sa okamžite zameral na lepšiu komunikáciu s obyvateľmi a zvýšenie transparentnosti mesta. Povedať však že budem sa venovať len tomu alebo len tomu je hlúposť, primátor musí okamžite riešiť všetky oblasti v meste. Zlepšovať všetko paralelne. Celý môj program je na mojej webstránke www.zivybardejov.sk

 • Čo je najväčším problémom mesta, odhliadnuc od odlivu mladých ľudí za prácou?

„V prvom rade si položme otázku, prečo títo ľudia odchádzajú z tak krásneho ospevovaného mesta? Lebo namiesto kráčania v tempe s 21.storočím má skôr tendencie vracať sa do 15-teho storočia. To je síce skvelé pre turistov, ale tí tu nežijú, reálne tu strávia dokopy 4 hodiny. Čiže mladým ľuďom musíme dať odpoveď na otázku, kde majú bývať. Musíme vytvoriť bývanie za normálne ceny, vytvoriť im pracovné možnosti a ak aj chcú pracovať v zahraničí, lebo slovenské platy tomu nedokážu konkurovať, tak ich motivujme, aby sa vracali sem a tu míňali svoje peniaze. Na to im musíme vytvárať podmienky. Bardejov má veľa slabých miest, od dopravy, cez čistotu, nedostatočnú podporu športu, podnikateľského prostredia, veľmi slabé využitie turistického potenciálu, až po to, že v pohode necháva chátrať svoj majetok v Bardejovských kúpeľoch, alebo vôbec nerieši, v akých biednych sociálnych podmienkach žijú niektoré skupiny obyvateľov. No a samozrejme transparentnosť a to, o čom mnohí vedia, ale nehovoria nahlas. Že si tu zákazky stále delia tie isté firmy, že Bardejovčania nie sú vypočutí a informovaní, že im zo dňa na deň v pohode vyrastie pod oknami benzínová pumpa a podobne. Ak sa dnes niekde búria ľudia, či spisujú petíciu, je to znak nedostatočnej komunikácie. Toto musíme začať okamžite meniť.”

 • Čo ste už urobili pre Bardejov?

„Okrem toho, že som sa nebál začať podnikať, vybudoval som dnes úspešnú firmu a dávam prácu 300 ľuďom. Zobral som si na starosť miestny futbal, čo ma stálo a stojí nemalé finančné prostriedky, no šport a zvlášť kolektívny šport nikdy nepatrili k ziskovým záležitostiam. Ja som však nechcel, aby Bardejov, ktorý v roku 2022 bude mať 100 výročie založenia futbalového klubu, jednoducho v oblasti futbalu padol. Robím to pre Bardejov, bardejovské deti a Bardejovčanov. Šport reprezentuje naše mesto na Slovensku aj v zahraničí. Nie je a nikdy to nebude zisková záležitosť, hoci sa stretávam občas s neprajnými rečami, že sa na tom obohacujem, alebo že na tom zarábam. V skutočnosti som za tri roky dal do nášho futbalu z vlastných peňazí okolo 300 000 eur. Plánujem Bardejov opäť dostať do ligy.”

 • Čo najambicióznejšie sa chystáte urobiť počas trvania vášho mandátu?

„Dvoma slovami – živý Bardejov. Aby to tu žilo aj mimo jarmoku. Aby sa veci robili aj mimo volebného roku a aj na sídliskách, nielen v centre. Nie sme predsa v Severnej Kórei. Žijeme tu rôzne generácie a každá má svoje požiadavky na toto mesto. Veľkou ambíciou bude tiež začať postupne meniť myslenie ľudí. Ale verím, že ak uveríme myšlienke, že naozaj môže byť lepšie, spolu to dáme.”

 • Bardejovskému futbalu sa nedarí. Nezaberajú ani legionári. Očakáva Stanislav Soroka podporu od futbalových priaznivcov?

„Šport robíme hlavne pre našich občanov. Pre hráčov, aj fanúšikov, ktorí prídu, aby sa kultúrne vyžili, povzbudili, zabavili, zdvihli si adrenalín. Je pravda, že momentálne sa nám nedarí až tak, ako by sme chceli, ale robíme všetko pre to, aby sa tento stav zmenil. Kúpiť sa dá všetko, aj Ronaldo. No aj tomu sa stane, že nie je v top forme. Pred pár dňami dostal červenú kartu a v Juventuse zatiaľ nedal gól. Niekedy môžete byť lepší zostavou mužstva a aj tak prehráte. Som zástancom toho, že mužstvo potrebuje najviac podpory práve vtedy, keď sa mu nedarí. Keď vyhráva, úspech je všetkých, keď prehráva, prehra je vždy len jedného. Takí sme my, diváci. My sme futbal rozbehli a robíme pre to maximum. Druhá liga je kvalitná liga ale moja/naša vízia je dostať Bardejov do prvej ligy. Momentálne rokujem aj s veľkým poľským investorom o vstupe do klubu a pevne verím, že Bardejov, ak sa to všetko podarí úspešne zrealizovať bude opäť na mape prvoligových družstiev. No je ešte pred nami veľký kus práce. Nič sa neurobí len tak a už vôbec nie rečami z tribúny.”

 • Čo odkazujete voličom.

„Aby neverili predvolebným hejterom, ktorí sa snažia teraz o päť dvanásť vytiahnuť špinu na kohokoľvek, kto má šancu získať si priazeň voličov a urobiť radikálnu zmenu vo vedení mesta. Názor nech si urobia na základe doterajších výsledkov, práce a na základe referencií od ľudí, ktorí kandidátov osobne poznajú. Všetko ostatné je len špinavý predvolebný marketing, žiaľ dosť často sa opakujúci aj v našom meste. Je načase zmeniť nevraživosť za pozitívny prístup k veciam. Ide o náš spoločný životný priestor a nik z nás nechce meniť ŠPZ-ky na autách z BJ na BL. Urobme si trávu zelenšou doma!”

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=”” shape=”square” style=”custom” custom_text=”#1e73be”]

Čítajte tiež: 

Pýtame sa kandidátov na primátora mesta Bardejov! Odpovedá Juraj Bochňa

Od skončenia vysokoškolského štúdia pôsobí v Hornošarišskom osvetovom stredisku, od roku 2009 ako jeho riaditeľ. Okrem toho pôsobí ako učiteľ…[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

S prezentáciou ďalších kandidátov budeme pokračovať v ďalšom článku. V náhodnom poradí. Každý kandidát obdržal/obdrží rovnaké otázky (okrem jednej bónusovej, šitej na konkrétneho kandidáta) a odpovede na ne nájdete v ďalšej reportáži, ktorú pripravujeme. Preto určite sledujte stránku ONline Bardejov. V závere každého článku je pre vás pripravená anketa – veľký online prieskum, kde môžete prejaviť svoje sympatie vybranému kandidátovi. Hlasovať je možné len raz a to z jednej IP adresy. Rovnaká anketa je/bude umiestnená pod každým kandidátom, takže si dobre rozmyslite, komu dáte svoj hlas.


(Hlasovanie spustené od 19. septembra 2018)

*Hlasovanie ukončené

Ak by sa voľby konali už tento víkend, komu by ste dali svoj hlas na post primátora mesta Bardejov?

 • Milan Pilip (SaS, OĽaNO, Sme Rodina – Boris Kollár, Šanca, Spolu – občianska demokracia) (22%, 487 x)
 • Boris Hanuščak (Smer-SD, SNS a Most-Híd) (22%, 480 x)
 • Stanislav Soroka (nezávislý) (16%, 358 x)
 • Juraj Bochňa (nezávislý) (13%, 278 x)
 • Marián Matej (KDH) (10%, 214 x)
 • Nepôjdem voliť alebo ma nepresvedčil nikto. (8%, 179 x)
 • Andrej Gmitter (nezávislý) (7%, 148 x)
 • Stanislav Jurčišin (nezávislý) (3%, 73 x)

Spolu hlasovalo: 2 217

Loading ... Loading ...

Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 sa budú konať v sobotu 10. novembra 2018. Voľba je jednokolová. Viac informácii o voľbách nájdete tu.


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / zdroj: bochna.sk

Podobné príspevky

guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Stanislav Jurčišin
Stanislav Jurčišin
2 roky/rokov

Pán Soroka, napriek tomu, že som si zaumienil nedávať viac otázok vzhľadom na to, že tie sú momentálne odo mňa ako jedného z kandidátov, v momentálne nastavených “spoločenských normách” považované za akési kroky agresie, predsa mi to u vás ešte nedá a musím sa Vás ešte niečo opýtať. Vaše “podnikateľské a športové úspechy” by som nechal, ale ako chcete zabezpečiť cenovo dostupné bývanie, to by ma teda skutočne zaujímalo. Ako chcete zmeniť nesúlad medzi zárobkami a cenami nehnuteľností. Uvedomujete si, že iba výstavba môže priniesť niečo také, ako sa stalo v Španielsku, keď byty sa vystavali a nemá ich kto… Čítať viac »

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x