Novým cyklochodníkom už jazdia prví cyklisti, nedostatky sa v rýchlosti stratia!

Novým cyklochodníkom už jazdia prví cyklisti, nedostatky sa v rýchlosti stratia!

Dnes popoludní slnečné počasie pritiahlo mnohých cyklistov na takmer dokončenú cyklotrasu smerom na Mníchovský potok. Na novom chodníku už pribudlo aj vodorovné značenie, no stále zostalo niekoľko nedostatkov, ktoré by mal zhotoviteľ dať do finálnej podoby.


V uplynulých dňoch prebehlo preberacie konanie, kde priebeh výstavby kontroloval stavebný dozor, vedúci úradník oddelenia podnikateľských činností a zástupca zhotoviteľskej firmy. My sme sa na chodník boli pozrieť tiež a veríme, že kompetentným neunikli podobné nedostatky ako nám a tie sa ešte odstránia k spokojnosti všetkých obyvateľov mesta, ktorí budú nový cyklochodník využívať.

Stav k: 27. 5. 2018

Nájazd na začiatku trasy od Mokrolužského mosta je vyriešený aj napriek osadeným obrubníkom komfortne.

Z dôvodu výšky terénu v okolí chodníka bolo potrebné v krátkom úseku trasy vybudovať oporný múr. Použité boli betónové palisády.

Cyklotrasa je v celej svojej dĺžke vyznačená vodorovným dopravným značením. Nechýbajú piktogramy, doplnené o smerové šípky, ktoré určite prispejú k lepšej disciplinovanosti cyklistov.

Pri novej zastávke autobusov bola použitá dlažba pre nevidiacich. Musíme však upozorniť, že nie je uložená správne! Drážková dlažba ústi v zámkovej dlažbe bez výstupkov na okraji nástupnej plochy. Dlažba pre nevidiacich má upozorniť alebo naviesť slabozrakých a nevidiacich určitým smerom, tu však budú mať trochu problém, kedže stavebník to zrejme urobil podľa seba a naviedol nevidiaceho k okraju autobusovej niky.

Nesprávne uložená drážková dlažba pre nevidiacich.
Príklady správneho uloženia dlažby pre nevidiacich (zdroj: citystonedesign.sk)

Jednou zo závad sú aj fľaky na zelenom asfalte, ktoré má v pláne zhotoviteľ odstrániť. Sme naozaj zvedaví ako sa mu to podarí, keďže cez fľaky bolo realizované vodorovné značenie. Treba povedať, že je to vada skôr estetická a fľaky vznikli ešte pri pokládke finálneho živičného krytu. Hrozbou pre zelený asfalt sú olejové škrvrny, ktoré nie je možné vyčistiť ani chemicky. Práve tieto znečistenia v budúcnosti hrozia pri vjazde ťažkých nákladných vozidiel do prevádzok pozdĺž trasy.

Fľaky na asfalte kazia dojem z nového cyklochodníka.

Cyklisti si v niektorých úsekoch musia dať pozor aj na stĺp verejného osvetlenia či betónový stĺp. V danom prípade je osadený tesne vedľa obrubníka. V prípade prudšieho vyhýbacieho manévru sa tak može ľahko stať, že namiesto zrážky s cyklistom trafíte práve stĺp verejného osvetlenia. Predpokladáme, že s jeho osadením už zhotoviteľ nebude robiť nič. Preto by mal byť doplnený o reflexné prvky, aby bol dostatočne viditeľný aj v prípade zhoršených svetelných podmienok. Hovorí sa, že pod lampou býva najväčšia tma.

Obrubníky na cyklochodníku sú kapitola samá o sebe. Stále sme našli niekoľko úsekov, kde boli obrubníky uvoľnené, prípadne inak porušené. Za úvahu tiež stojí to, ako sú riešené dodatočne osadené obrubníky. Tie boli v rámci prvých závad znovu osadené po tom, čo povolili pri pokládke asfaltu. Následne po jeho položení došlo k opravám poškodených úsekov. V miestach, kde boli tieto opravy vykonávané sú viditeľné škáry po oreze asfaltu, kde počas zimného obdobia ľahko natečie voda. Mráz sa už postará o zvyšok. Veríme, že sa zhotoviteľ nespolieha na to, že okraje chodníka zarastú trávou.

Viac v krátkom videu:


V mieste križovania cyklochodníka s inou nespevnenou komunikáciou s prudším stúpaním je ešte potrebné dobudovať vpust s mrežou na odvedenie vody v prípade väčších dažďov. Zaujímavé je, že tento rigol nebol súčasťou projektu a rieši sa dodatočne. V opačnom prípade, ak by nebol vybudovaný, došlo by v týchto miestach k znečisťovaniu cyklochodníka naplaveným blatom a štrkom.

Výstavba cyklochodníka vzbudzovala mnohé otázniky. Treba veriť, že revitalizácia nábrežia rieky Topľa či výstavba okružnej križovatky na Štefánikovej ulici bude prebiehať bez do očí bijúcich nedostatkov. Všetkých priaznivcov poctivej práce môžeme ubezpečiť, že priebeh prác budeme pozorne sledovať.

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
mirec

Zaujímalo by ma, ako projektant rozmýšľal pri projektovaní tej zastávky autobusu. Pretože ako pozerám tak pozerám, ale žiadny prístup pre peších k nej nevidím, jedine že cestujúci prídu bicyklom. Schvaľujem, že mesto chce niečo urobiť pre bezpečnosť cyklistov, ale cely tento projekt mi pripadá ako narýchlo a bez rozumu navrhnuté dielo na ktorom sa určitý ľudia nabalia a kvalita, funkčnosť a nejaké také zosúladenie všetkého je druhoradé.

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x