Výstavba cyklochodníka za vyše 600-tisíc eur má až príliš veľa nedostatkov. Stavebný dozor si zrejme vzal dovolenku!

Výstavba cyklochodníka za vyše 600-tisíc eur má až príliš veľa nedostatkov. Stavebný dozor si zrejme vzal dovolenku!

Na jar sa nám zazelenala okolitá príroda a po uplynulom víkende sa zazelenal aj nový cyklochodník k odbočke na Mníchovský potok, ktorý je v súčasnosti v záverečnej fáze realizácie. Aktuálne prebieha pokládka finálneho živičného krytu, ktorý tvorí špeciálny zelený asfalt.


Ale poďme pekne poporiadku. Práce na výstavbe cyklistického chodníka sledujeme od ich počiatku. Priniesli sme vám sériu reportáží, vďaka ktorým ste mali možnosť sledovať, ako sa črtá budúca trasa 1200 metrov dlhého cyklochodníka za vyše 600-tisíc eur!

Nevynechali sme ani fázu, kedy sa začalo s pokládkou asfaltu, v ktorej by mal cyklochodník konečne dostať svoj finálny vzhľad.

To čo sme však zachytili našim redakčným objektívom nás nemilo prekvapilo. Ostali sme doslova zhrození z toho, ako je vôbec možné, aby sa pri takomto rozsiahlom projekte za nemalé finančné prostriedky vyskytovali také chyby a nedostatky.

Celý problém, ktorý určite spôsobil vrásky na čele firme realizujúcej pokládku živičného krytu je nedostatočná pevnosť osadenia obrubníkov. Pri asfaltovaní to spôsobilo nemalé problémy. Pri prechode niekoľkotonového kolosu, ktorý valcoval vrstvy asfaltu sa obrubníky doslova vypučili do strán a v druhom prípade pri prejazde techniky, ktorá počas asfaltovania zabezpečovala prísun materiálu sa doslova lámali pod ich kolesami.

Veľký cestný valec bol zrejme na tento typ prác priťažký.

Tieto nedostatky sme zachytili počas prvého dňa našej návštevy, kedy sa na zhutnený makadámový povrch cyklotrasy kládol podkladový čierny asfalt. Deformáciu obrubníkov sme zachytili už skôr, ešte pri navážaní kamennej drte do podkladových vrstiev, ktoré sa následne valcovali. Už vtedy bolo jasné, že obrubníky nie sú na niektorých miestach dostatočne pevné.

Či sa šetrilo na materiáli, je otázne, no vysoko pravdepodobné. Problém je podľa nás aj v tom, že sa obrubníky osadzovali do lôžka z tzv. suchého betónu, ktorý po nakropení vodou zatvrdne. To dokumentujú aj naše staršie fotografie. Technologickému procesu môže výrazne napomôcť aj dážď. Ale všetci dobre vieme, že dažďa bolo v posledných dňoch málo, takže si robotníci museli vystačiť s kropením vodou. Pevnosť osadenia bola diskutabilná aj po zatvrdnutí. Ale povedali sme si, „oni určite vedia čo robia a vo výsledku bude všetko ako má byť“.

Záhonové betónové obrubníky 500x150x50 sa kládli do betónového lôžka C16/20. Bol zvolený správny typ opory chodníka?

Mýlili sme sa. Prešli sme si úsekom po pokládke prvej podkladovej vrstvy asfaltu. V galérii si pozrite, čo spôsobili nedostatočne pevne osadené obrubníky. Uvedomujeme si, že stavba je proces a jej realizácia môže priniesť aj nepredvídané udalosti. Tie sa musia následne odstrániť – čo sa aj v zápätí udialo (v závere albumu prvé opravy po pokládke). To v akej kvalite, a ako sa to odrazí na celom výslednom diele, posúďte sami v závere článku.

Celú stavbu má pod drobnohľadom aj stavebný dozor. Výstavbe cyklochodníka dozoruje Milan Kapec, ktorý v mesiaci máj 2018 zinkasoval od Mesta Bardejov takmer 6 000 eur!


FOTOGALÉRIA: 1. deň

Po tom čo sme videli, sme sa nádejali, že poškodené úseky sa kvalitne opravia, betón vytvrdne a až tak príde na rad finálny zelený asfalt. Ostali sme však prekvapení. Hneď na druhý deň, (nedeľa) bola už väčšina trasy prikrytá finálnym zeleným povrchom. Vravíme si: určite použili rýchloschnúci betón, všetky nedostatky odstránili a človek po nich nanájde ani stopy. No nasledovalo dalšie sklamanie.

Opravy poškodených úsekov prebehli skutočne expresne. Betón bol ešte mäkký. No asfalt bol už hotový. Ako vyzerá cyklochodník po položení finálnej zelenej asfaltovej vrstvy si pozrite v ďalšej fotogalérii. Nečakajte však žiadne zázraky. Niektoré obrubníky povolili opäť.

FOTOGALÉRIA: 2. deň


Odpad rôzneho druhu končí zakopaný v zemi, pod asfaltom!

Problémy pri pokládke asfaltu nie sú jedinou vecou, ktorá nás pri celom tomto projekte prekvapila. Jednou z nich je aj to, ako sa stavebník zbavuje odpadu, ktorý vzniká v okolí stavby. Zrejme zabudol na manuál. Desiatky plastových fliaš, ešte väčšie množstvo plechoviek. Dokonca aj od alkoholického piva. Odpad sa zahrabával pod cyklochodník, o čom sme sa fyzicky presvedčili.

Naša predtucha sa potvrdila. Plasty a plechovky stavebník zahŕňal hlinou!

Pod celým chodníkom a po jeho okrajoch je zasypané množstvo odpadu, ktorý vznikol nedbalosťou pracovníkov stavby. V rozpočte sa zrejme nepočítalo s nákupom vriec na odpad.


FOTOGALÉRIA:

Odpad, ktorý stavebník zahrabal, sme my vykopali!

Plávajúce obrubníky a využitie plastových fliaš na stavbe.
Plechovky od piva musí niekto pravidelne na stavbu donášať…
Neskutočné! Obaly z obedov mali skončiť taktiež zahrabané…

Niektoré stĺpy verejného osvetlenia sú navyše osadené v tesnej blízkosti chodníka a cesty. Všetko s „požehnaním“ stavebného dozoru?  Na obchvate sa museli stĺpy od cesty z prvotného miesta premiestniť. Tu je to v poriadku?


Pochváli sa spoločnosť EUROVIA SK s finálnou podobou bardejovského cyklochodníka?

Na stavbe by ste márne hľadali staveniskovú tabuľu. Tá sa neobjavila počas celej výstavby.

Dodávateľom stavby je firma EUROVIA SK, a. s. , tá si však zaobstarala bardejovskú firmu, ktorá realizovala aj spomínanú pokládku obrubníkov…

O stanovisko sme mailom požiadali aj Milana Kapeca, ktorý dozoruje celú stavbu. Čakáme na reakciu. 


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M./Foto: M.M.,D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
5 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
vladimir

Akoze pecka. Toto by som im dal ihned opravit na vlastne naklady.. Samozrejme vsetko od zakladov. Mam na mysli ten odpad pod chodnikom..

Jozef

Pre boha!!!!!! 1.2km úsek za 600000tisíc eur??????? To si robíte srandu nie????? Niekto sa riadne nabalil!!!!!! To snáď nie!!!!!!

Milos

Sak ako inak. Niekde sa musia stopit provizie. Tak sko na najvyssich miestach vo vlade tak aj v regionoch. Take slovenske!!!

Peter

No… ja som tam videl pracovat ciganov samych, tak predpokladam ze to je ich robota. Aj mne ked nieco robili, tak nechali same odpadky, spinave naradie, bordel.

Jaro

Najskôr obrnubníky dosipať z oboch strán aby ichy neroztlačilo. No a dať Evrovii robiť chodník čo sú zviknutý tahať len dialnice a majú všetko na háku potom to tak vyzerá, ako tam môžu dať 12t valec co behá na dialnici 500m za finišerom aby netrhal asfalt.. chodte sa pozreť páni do Bánoviec ako majú vyzerať chodniky to je naša vizitka 🙂

5
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x