ONline Bardejov

Ako si vybrať bicykel? V Topasporte vám s tým poradia

Ako si vybrať bicykel? V Topasporte vám s tým poradia

Spolu s pekným počasím sa na cestách okrem motocyklistov objavuje čoraz viac cyklistov. Športuchtiví jedinci sa snažia dostať do formy a často si zvolia práve bicykel. Ak uvažujete nad kúpou bicykla aj vy, mali by ste zvážiť niekoľko základných vecí.


V prvom rade si musíte určiť, na aký účel budete bicykel používať. Potom treba zvážiť veľkosť bicykla, variant rámu a správny posed.

Možno ste to doteraz ani netušili, ale kúpa bicykla nie je takou jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo zdať. Pre niekoho, kto sa bicykluje pravidelne, bude výber jednoduchší ako pre niekoho, kto s týmto športom len začína, prípadne na bicykli už nejakú dobu nesedel.

Začínajúci cyklisti, ale aj tí skúsenejší si môžu bicykel i vybavenie zakúpiť v obchode Topasport. Nájdete v ňom kompletné vybavenie na bicyklovanie. Od toho najhlavnejšieho – bicykla – cez prilby až po nosiče či košíky.

Typy bicyklov

V súčasnosti sú veľmi rozšírené trekingové bicykle. Umožňujú mestskému človeku sa oslobodiť od auta a voľne sa pohybovať takmer všade. Tieto bicykle majú zväčša jednoduchý vzhľad, vzpriamený posed, kryty reťaze, ktoré umožňujú cyklistom jazdiť v civilnom oblečení.

Druhou kategóriou sú cestné bicykle, určené na športovú a pretekársku jazdu. Sú prispôsobené na dlhú jazdu, ponúkajú komfortné jazdenie.

Horské bicykle sú určené pre ľudí, ktorí obľubujú jazdu mimo cesty, v teréne. Delia sa podľa veľkosti kolies a odpruženosti. Delia sa do kategórií celoodpružené – 26, 27,5, 29 a s prednou odpruženou vidlicou. Horské bicykle s priemerom kolies 26 sú vhodné na jazdu v rozmanitom teréne – od ľahkého po náročný. Stredný priemer kolies 27,5 je ideálny pre ľudí, ktorí sa nevedia v priemere kolies orientovať. Bicykel s takýmito kolesami je vhodný do nerovného terénu, pričom nie je problém so zachovaním dobrej akcelerácie. Horský bicykel s priemerom kolies 29 je obľúbený kvôli ľahšiemu prechodu cez prekážky, pri ich prekonávaní však nedochádza k strate rýchlosti. Keďže je kontaktná plocha so zemou väčšia, takéto bicykle majú lepšiu trakciu a brzdenie.

Čoraz obľúbenejšie sú elektrobicykle, ktoré sú vhodné pre starších cyklistov. Keďže pomáhajú pri jazde do kopca, cyklista s nimi vydrží viac a môže si užiť svoju jazdu.

Krosové a trekingové bicykle sú dobrou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú športový typ bicykla na výlety a do ľahšieho terénu.

Mládež uprednostňuje BMXfreestylové bicykle, ktorými dávajú najavo svoj životný štýl. Jazda na rampách zahŕňajúca skoky a triky nie je s nimi problémom.

Osobitnými kategóriami sú dámske a detské bicykle. Dámske bicykle sú dostupné vo všetkých uvedených kategóriách, pričom sú prispôsobené na ženskú stavbu tela. Detské bicykle sú na výber v chlapčenských aj dievčenských prevedeniach.

Veľkosť bicykla

Keď už ste sa rozhodli pre istý typ bicykla, treba si ešte vybrať správnu veľkosť. Veľkosť je vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej rúry rámu. Veľkosť si môžete vybrať podľa výšky, prípadne podľa dĺžky nôh. Zvyčajne býva uvedená v palcoch, nezvyčajné nie sú ani písmena tak, ako to býva pri oblečení.

Na presné určenie veľkosti rámu bicykla vám pomože táto prehľadná tabuľka:

Detské bicykle sa rozdeľujú na niekoľko veľkostí podľa priemeru kolesa v závislosti od veku a výšky dieťaťa:

Niečo viac o bicykloch

Pri výbere bicykla by vás mala zaujímať aj nosnosť, hmotnosť bicykla, materiál rámu či brzdy. Rámy sa líšia hmotnosťou, pevnosťou i cenou. Najčastejšie sú hliníkové, ktoré sú aj najpoužívanejšie, karbónové a oceľové rámy.

Vidlice môžu byť pružinové a vzduchové. Odpružená vidlica je bežná pre bicykle do terénu, cestné odpruženie nemajú. Brzdy sa delia na ráfkové a kotúčové. Ako už názov naznačuje, prvé brzdia o ráfik, druhé kotúčom.

E-shop či kamenná predajňa

V predajni Topasport vám predajcovia s výberom bicykla radi poradia. Budete si môcť bicykel rovno odskúšať a od odborníkov zistiť, čo je pre vás najvhodnejšie. Predajcovi stačí len prezradiť, na čo a ako často chcete bicykel používať, a s výsledkom budete určite spokojní.

Za výhodnú cenu si môžete bicykel, samozrejme, zakúpiť aj cez e-shop. V tomto prípade si však budete musieť s výberom poradiť sami.

Ako to vyzerá v predajni Topasport si pozrite v nasledujúcej fotogalérii:


Nášu predajňu nájdete na Slovenskej ulici 1495/10 v Bardejove. Navštívte nás alebo nakupujte v pohodlí domova cez náš e-shop. Pozrite si virtuálnu prehliadku našej predajne.

Autor: Topasport

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x