OBRAZOM: Oprava a čistenie hrádze nad jazierkom

OBRAZOM: Oprava a čistenie hrádze nad jazierkom

BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Popri jazierku sa čistila aj zachytná hrádza približne 200 metrov nad ním. Boli sme sa pozrieť v akom štádiu sú rozbehnuté práce.


Časť kameňov z telesa hrádze bola vypadnutá a celá nádrž bola značne zanesená. Priehradzka má pritom veľmi dôlezitú úlohu. Slúži na zachytávanie prívalovej vlny, aby v období intenzívnych zrážok zachytila všetky nánosy hliny, piesku, kameňov a konárov a zabránila tak zaneseniu samotného jazierka. Celkový náklad na túto opravu je vo výške 20.000 eur.

V okolí priehradzky bola nutná aj prerezávka. A to z troch dôvodov. Aby sa zabezpečil prístup techniky na vybagrovanie bahna, zapezpečilo zamedzenie pádu suchých a chorých stromov do priehradzky a v neposlednom rade sa výrubom niektorých drevín minimalizovalo opadávanie lístia priamo do zdrže. Investorom prác na revitalizácii jazierka a hornej hrádze sú LESY Slovenskej republiky, štátny podnik Banská Bystrica, Odštepný závod Prešov.

Poďme ale späť k jazierku. To už čaká na napustenie. Zatiaľ je v ňom len malý obsah vody. Asi treba počkať na výdatnejšie dažde alebo dokončenie priehradzky. Je však už kompletne vyčistené a spod nánosov bahna sa na umelom násype prehradenia odkryla aj vyložená časť brehu s lomovým kameňom.

Za úvahu stojí aj prerezávka a vyčistenie lesnej cestičky hneď nad jazierkom, odkiaľ by boli možné pekné výhľady spojené s prechádzkou. Začiatok tejto trasy je však ťažko prístupná a mnohí o nej ani nevedia. Sprístupnenie tejto časti chodníka by výrazne oživilo tento priestor.

Severným smerom pokračujeme k prístrešku Pod hrádzou. Táto časť lesného chodníka je už ľahšie prístupná cez drevenú lávku ponad potok od zrubového prístrešku nad jazierkom. Trasa je značená žltou turistickou značkou. Po nej sa dostaneme k náučnému chodníku Čierna mláka a ďalej až pod vrchol Magury.

Na fotografii nižšie pohľad na zrubový prístrešok s vnútorným a vonkajším ohniskom z horného chodníka, ktorý je u návštevníkov kúpeľného lesoparku veľmi obľubeným miestom.

Chodník nás po pár desiatkach metrov dovedie k prístrešku Pod hrádzou, odkiaľ je už pekný výhľad na priehradzku, ktorá zachytáva všetky nečistoty a nánosy bahna. Vďaka nej by po dokončení opravy kamenného prehradenia malo ostať jazierko dlho čisté.

Výhľad na kamenné prehradenie. Časť kamenného muriva už má opravu za sebou. Vypadnuté kamene boli znova osadené na svoje pôvodné miesto. Stále je však  jedna časť múru poškodená.

Ďalšie zábery z vyčistenej hrádze si pozrite vo fotogalérii.


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x