Popri novej preložke cesty I/77 v časti Pod Dúbravou bol osadený drevený kríž

Popri novej preložke cesty I/77 v časti Pod Dúbravou bol osadený drevený kríž

Súčasťou novovybudovaného obchvatu na ceste I/77 v lokalite Pod Dúbravou sa stal aj vyrezávaný drevený kríž, ktorý sa týči po pravej strane komunikácie smerom na Mokroluh.


Kto si ešte pamätá starú cestu v tejto lokalite, isto si spomenie aj na pôvodný betónový kríž, ktorý lemovali mohutné duby. Nachádzal sa pod cestou. Musel byť však spolu so stromami odstránený, kvôli preložke a rozširovaniu komunikácie pri výstavbe juhozápadného obchvatu.

IMG_0171
Pohľad na starú cestu pred výstavbou, po výrube drevín.

Prícestné kríže sú symbolom náboženskej viery v krajine, materiálnym vyjadrením emócii a duchovného života. V minulosti sa zvykli stavať pri cestách na kraji obce. Slúžili ako modlitebné miesta pri vchádzaní alebo vychádzaní z obce. V dnešnej dobe sú to skôr billboardy a iné reklamné pútače, ktoré si popri cestách všímame, či chceme alebo nechceme. No súčasťou mnohých ciest je stále veľké množstvo krížov a kaplniek, ktoré sú tiež súčasťou dedičstva po minulých generáciách. Budovanie nových je skôr výnimkov, no v tomto konkrétom prípade išlo skôr o akúsi náhradu toho pôvodného, i keď kto vie ako dopadol.

P1670438
Osadený nový kríž.

Po projektovaní obchvatu sa síce zabudlo na prechod pre peších pod Mihaľovom, skomplikoval sa vstup na mestský cintorín, no nový kríž má svoje čestné miesto. Dnes približne na rovnakom mieste, len na opačnej strane cesty budeme míňať drevený kríž na betónovom podstavci s dekoratívnymi zárezmi.


GALÉRIA:

autor: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x