Známe moderátorske tváre Bardejovskej televízie prelomili mlčanie!

Známe moderátorske tváre Bardejovskej televízie prelomili mlčanie!

Na dnešnej tlačovej besede sa odhodlaní redaktori rozhodli informovať širokú verejnosť o prípade výberu peňazí kartou z účtu Bardejovskej televíznej spoločnosti, jej riaditeľom, Štefanom Hijom, ktorý ich použil pre vlastné súkromné účely. Záleží im na pravde v celej veci a reputácii televízie, s jej 25-ročnou históriou.


Tlačová beseda sa nevyhla pozornosti médií. Redaktorov hnala aj podpora občanov cez sociálne siete, ktorí ich konanie vo veľkej miere pokladajú za správny krok. Hlavným dôvodom tlačovej besedy bolo vymedzenie sa od konania riaditeľa a konateľa Bardejovskej televízie.

Redaktor a moderátor Peter Reviľák so svojou kolegyňou Martou Mochnackou dnes predstúpili pred verejnosť.

Napätá atmosféra v televízii a následná nečinnosť kompetentných iniciovala šiestich redaktorov ku krokom takpovediac na vlastnú päsť. Po nadobudnutí presvedčenia, že sa celá záležitosť zametá pod koberec sa rozhodli prehovoriť. Podľa ich slov ide o vec verejnú a týka sa nás všetkých. Občania sú tí, ktorí platia svoje dane, preto redaktori nesúhlasia s konaním riaditeľa a konateľa vnášať do tejto témy praktiky veľkej politiky v zmysle: “skutok sa nestal”. Pozrite si záznam celej besedy vo videu.

Mlčanie konateľa spoločnosti, Štefana Hija

Konateľ Bardejovskej televíznej spoločnosti, s. r. o., Štefan Hij, sa na dnešné vystúpenie a oboznámenie verejnosti rozhodol nereagovať z dôvodu, že voči jeho osobe bolo vznesené trestné oznámenie a nechce nijakým spôsobom zasahovať do vyšetrovania.

Počas dnešného dňa sa mal stretnúť s vyšetrovateľom a podať výpoveď. Od 7. februára má byť konateľ práce neschopný.

Redaktor a redaktorka spolu s ďalšími kolegami, ktorým záleží na Bardejovskej televízii sa poistili listom, ktorý mal konateľ podpísať ekonómke. Hovorca mesta o liste údajne nemal vedomosť. To, či certifikovaná audítorka brala prehlásenie o požičaní peňazí a ich následnom vrátení na vedomie, ostáva zahalené rúškom tajomstva.

V novej dozornej rade BTV je aj mestský poslanec Juraj Bochňa, ktorý sa vyjadril k správe audítora:

,,Vyžiadal som si stanovisko nezávislého audítora. Spočiatku sa nás pokúšali presvedčiť, že nemáme právo na to, aby sme do nej nahliadli. Nakoniec sa mne osobne podarilo do nej nahliadnuť, do tejto správy – je však písaná veľmi všeobecne. Podľa stanoviska audítora je všetko v najlepšom poriadku.”

Hovorca bardejovskej samosprávy, Jozef Guliga v danej veci poskytol nasledujúce stanovisko:

,,Valné zhromaždenie obdŕžalo túto informáciu od zamestnancov spoločnosti BTS. Ešte v ten istý deň, požiadalo predsedu dozornej rady spoločnosti o vykonanie ekonomickej analýzy, nezávislou certifikovanou auditórkou a taktiež požadovalo právnu analýzu k uvedeným faktom. Závery týchto analýz nepreukázajú porušenie zákona zo strany konateľa, preto v danej chvíli nie je dôvod konať. Samozrejme, ak sa objavia nejaké nové skutočnosti budeme sa nimi zaoberať a pochopiteľne prijmeme príslušné opatrenia.”

Kto sa venuje auditu?

Nezávislú správu Bardejovskej televíznej spoločnosti vypracovala Ing. Slávka Molčanyiová, PhD. – certifikovaná audítorka z Klokočova je v zozname audítorov od 16.12.2009.

V Bardejove už vykonávala svoju činnosť pre súkromných podnikateľov, ale napríklad aj pre spoločnosť Mestských lesov Bardejov. Na začiatku roku 2018 pripravila pre spoločnosť Mestské lesy Bardejov s. r. o. Dohodu o plnení povinností oprávnenej osoby pre partnera verejného sektora http://www.mlbardejov.sk/…/d…/main_tree/dokument_1937_81.pdf.

Čo bude nasledovať?

Podľa redaktora P. Reviľáka si za súčasného stavu vôbec nevedia predstaviť prácu v Bardejovskej televízii. Všetci boli postavení pred voľbu, či pokračovať za súčasných podmienok a nemôcť sa tak pozrieť čestne občanom do očí alebo sa ozvať Bardejovčanom pre ktorých dennodenne pracujú a vystúpiť tak zo svojej komfortnej zóny. Svoje povolanie berú ako poslanie. Marta Mochnacká je navyše členkou predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov.

Podporu redaktorom prejavil aj správca Komunitnej nadácie Bardejov Jozef Jarina. Podľa jeho slov redaktori svojím konaním prispievajú k slušnejšiemu Slovensku. To nebude bez slušných miest. Taktiež ocenil ich statočnosť.

Situáciu budeme aj naďalej sledovať


SÚVISIACI ČLÁNOK: 

Spracoval: M.M. / Foto, video: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x