Niekoľko rokov sledujeme postup prác na obnove Šerédyho kaštieľa v Zborove, kde sa zo všednej ruiny postupne stáva nová dominanta obce, ktorá je dôkazom jej pestrej histórie.
S cieľom zistiť, ako tento pozostatok panstva Gašpara Šerédyho zo 16. storočia vyzerá, sme sa prvýkrát vybrali v novembri 2013. Z uplynulého obdobia sme si tento objekt pamätali ako zarastenú zrúcaninu, kde sa z množstva náletovej zelene vynárali zbytky kamenného obvodového muriva kaštieľa.
Pri vtedajšej návšteve nás však čakal prívetivejší pohľad. Celý objekt už takmer zakrývala provizórna (technická) strecha. Bola odstránená náletová zeleň, sčasti ošistené murivo a interiér kaštieľa už nebol zasypaný sutinou a hlinou. Už vtedy sa dalo hovoriť o záchrane tejto pamiatky, apoň pred poveternostnými vplyvmi, pretože provizórna strecha bránila ďalšej deštrukcii toho, čo z nej ostalo.
Po vstupe do objektu sme si uvedomili, že to nie je len obyčajná bezvýznamná kopa kameňa a tehál, ako sa mohlo dovtedy zdať. Veľkorysý priestor, ktorý bol dlhé desaťročia ukrytý pod násypom sute, bol odhalený v celej svojej kráse. Treba však povedať, že okrem torza schodiska a hrubých obvodových múrov, sa toho veľa nezachovalo. Slabo bolo čitateľné vnútorné členenie priestorov a chýbali aj podlažia. Celý priestor zapĺňala podporná konštrukcia dočasnej technickej strechy.
Objekt kaštieľa je aj čiatočné podpivničený. Kamenným schodiskom sme sa dostali aj do suterénu objektu s murovanými klembami.
V tom čase čakalo majstov ešte veľa práce, naštastie mali k dispozícii aj dosť pôvodného materiálu, ktorý sa zo sutín ešte dal použiť. Každá pôvodná tehla totiž prispeje, i keď maličkým dielom k autenticite obnovy pamiatky.
POZRI CELÚ FOTOGALÉRIU:
Naša ďalšia návšteva sa uskutočnila v apríli 2015. Zvonku sme nezaregistrovali viditeľný progres. Stavba bola zakonzervovaná a vo vnútri prebiehalo statické zabezpečenie objektu a postupne sa domurovávali chýbajúce steny, aby sa v neskorších fázach rekonštrukcie mohlo pristúpiť k prestropeniu medzi jednotlivými poschodiami.
V januári 2016 sme zaregistrovali dobudované niektoré obvodové murivá na vrchnom podlaží a tešilo nás, že práce postupujú. Síce pomalším tempom, ale s odhodlaním naplniť myšlienku prinavrátiť obci ďalšiu významnú pamätihodnosť v horizonte piatich rokov.
Po vyše roku v apríli 2016 už objekt nezakrývalo provizórne prestrešenie, ale pracovalo sa na novej drevenej konštrukcii krovovej časti trvalej strechy.
VIDEO: Pozrite si rekonštruovaný kaštieľ z vtáčej perspektívy
V máji 2017 už výsledky rekonštrukcie nabrali na intenzite. Boli dokončené múry a dobudovaná celá konštrukcia nového krovu s latovaním, ktorý už čakal na pokládku šindľa. Profil prestrešneia sa pridržiaval pôvodnej konštrukcie známej z dobových záberov. Nárožiu kaštieľa opäť dominovala vyvýšená veža, presahujúca prvé podlažie so samostatnou strechou. Táto časť sa do veľkej miery musela dobudovať nanovo, kedže veža bola značne poškodená. Podkrovná časť má v súčasnosti mohutnejšie vikiere. V latovaní strechy možno vidieť budúce umiestnenie komínov.
POZRI CELÚ FOTOGALÉRIU:
V júni 2017 sa pracovalo na konštrukciách komínov a v júli sme už zaregistrovali prvé časti novej fasády v dotyku s prestrešením s prvkami plastickej reliéfnej výzdoby.
O dva mesiace neskôr pri našej poslednej návšteve (september 2017) bol už kašieľ s hotovou strechou. Na štítoch striech sa vynímala klampiarska výzdoba v podobe hrotníc s vlajkami.
POZRI CELÚ FOTOGALÉRIU:
Priebeh ďalších rekonštrukčných prác budeme pozorne sledovať. Nasledovať by malo osadenie okien a dverí, dokončenie fasády a v neposlednom rade treba ešte dokončiť celý interiér objektu, aby mohol slúžiť svojmu účelu. V pláne je v objekte zriadiť pamätnú izbu lesom, ktoré majú v obci veľkú tradíciu a ďalšie priestory by mali slúžiť pre zriadenie expozície archeologických nálezov, ktoré sa vykopali na neďalekom Zborovskom hrade.
To ako postupujú ďalšie práce na obnove kaštieľa vám s istotou sprostredkujeme aj v budúcom období.
Šerédyho kaštieľ
[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]
Gašpar Šerédy dostal v roku 1542 od kráľa Ferdinanda II. za svoje vojenské zásluhy Stropkovské, Pezinské, Svätojurské a Makovické panstcvo. Okrem rozsiahlej prestavby hradu, ktorá z neho urobila modernú renesančnú pevnosť, si dal priamo o v obci postaviť kaštieľ, ktorý plnil predovšetkým rezidenčné a správne funkcie. Jeho zariadenie treba datovať pred rok 1548, lebo koncom storočia ho už bolo potrebné opravovať. Okolo kaštieľa bola umiestnená záhrada. V zadnej časti boli k objektu pristavné stajne, koniarne a iné hospodárske objekty ako pôsobivá šesťuholníková studňa. Po Gašparovej smrti v roku 1555 zdedil panstvo jeho brat Juraj, košický kapitán a šarišský župan. O dva roky neskôr však zomrel aj on (pochovali ho v neďalekom Bardejove). Panstvo získal sobášom poľský vojvoda Ján z Ostrohu, ktorý ho neskôr predal Žigmundovi II. Rákocimu.
Počas reformácie, ktorá sa dotkol aj Zborova, tento objekt určitý čas slúžil ako evanjelická kaplnka. Počas I. sv. vojny bol kaštieľ značne poškodený, ale na rozdiel od ďalších dvoch zborovských kaštieľov sa ho podarilo obnoviť. V roku 1918 ho na náklady štátnej lesnej správy zrekonštruovali a neskôr slúžil ako administratívna budova. V druhej polovici 20. stor. sa už horné poschodie objektu využívalo na bývanie. V roku 1969 sa od strechy rozšíril požiar na celý objekt a odvtedy chátra.
Ďalšia história kaštieľa sa začne písať po dokončení rekonštrukciie, na ktorú čakal takmer polstoročie.
[/vc_cta][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
Pripomeňte si ako vyzeralo toto honosné šľachtické sídlo na ďalších obrázkoch:
V albume na facebooku si môžete pozrieť pôvodný stav, ako vyzeral kaštieľ ešte v roku 2012 pred rekonštrukciou:
https://www.facebook.com/ZborovOnline/photos/a.358611670882372.82736.177693972307477/358611827549023/?type=3&theater
nechapem preco neurobili povodny krov, ten sklon je iny, taka dedinska robota. vobec sa to nepodoba