Na vrchole Stebníckej Magury rastie nová dominanta!

Na vrchole Stebníckej Magury rastie nová dominanta!

Krajinnou dominantou Stebníckej Magury už nebude len 81 metrový vysoký stožiar, ale aj takmer 30 metrov vysoká vyhliadková veža. Bude navyše odkazom na dávno zabudnutú drevenú Berzewiczovú vežu, ktorá sa nachádzala v neďalekej lokalite Kamennej hory, kde neskôr stála aj chata nazývaná Pourova. Celkové náklady na jej výstavbu by mali dosiahnuť približne 250 000 eur. Na vyhliadkovú vežu skutočne štedrý rozpočet.


V nadmorskej výške 896 m n.m, len pár metrov od turistického prístrešku, dnes pracujú stavbári na odlievaní betónovej konštrukcie budúcej vyhliadky. Kvôli výstavbe bola do svahu zo západnej strany vybagrovaná nová cesta, po ktorej sa na parcelu, kde už stojí veľká časť hrubej stavby, dopravuje betón a materiál potrebný na výstavbu. Súčasný objekt stavby ešte nepresahuje koruny stromov, takže ho prichádzajúci turisti zazrú až pri príchode na miesto. Dvojica okenných otvorov na prízemnom podlaží skeletu veže zodpovedá historickej podobe stavby spred 100 rokov.

Historická Berzewiczová veža bola zničená v závere prvej svetovej vojny. To, že sa v súčasnosti na výstavbu hrubej stavby použil trvácny materiál, zaručuje, že vežu nebude nutné po niekoľkých rokoch komplexne obnovovať, ako je to pri vyhliadkach s drevenou konštrukciou. 

„Berzewiczova veža bola po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko – Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy. Mimo iného práve tento pán Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sissi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903. Albert Berzeviczy (1853-1936) bol historik  a politik. Od roku 1905 bol aj predsedom Uhorskej Akadémie vied. Bol členom Karpatského spolku a mal blízky vzťah k rodnému Šarišu, ktorý často navštevoval. Od roku 1909 v rámci Prešovskej sekcie pracovala aj miestna organizácia UKS ( Uhorský karpatský spolok ) v Bardejove. Jej pričinením vznikla táto drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny, teda v roku 1918 bola zničená. (zdroj: kstbardejov.wbl.sk)


Vizualizácia vyhliadkovej veže na Stebníckej Magure. 

Treba spomenúť, že Stebnícka Magura je súčasťou známej turistickej trasy Cesta hrdinov SNP. Vrcholová časť pohoria je zároveň vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Stebnícka Magura je jedným z vrcholov najmenšieho pohoria na Slovensku, pohoria Busov. To či veža poskytne aj miesto na nocľah pre turistov, zatiaľ nevieme s istotou potvrdiť. Celková výška po špičku veže bude 29,627 m, vo výške 20 m nad terénom je vyhliadková plošina.

Projekt je financovaný z rozpočtu OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov, ktorého väčšiu časť finančne podporilo Ministerstvo dopravy SR. Zhotoviteľom je stavebná firma PAVLIČKO a partneri, s.r.o. Projektovú dokumentáciu vyhotovil projektant z okresu Velký Krtíš Ing. Jozef Ciula, ktorý ma s podobnými projektami skúsenosti. Veža by mala byť dokončená v novembri 2023. K nej sa dostanete buď z obce Zborov (cca 6 km), Vyšného Tvarožca (cca 6 km), z obce Stebník, z Bardejovských Kúpeľov (cca 7 km) alebo po asfaltovej ceste, ktorá vedie z obce Zlaté až k vysielaču. Cesta však nie je v najlepšom stave a tak treba pri zjazde bicyklom dávať veľký pozor.

Pozrite si vo videu a fotogalérii, kde bude vyhliadková veža stáť a aký výhľad sa z nej po dokončení naskytne. Konečne bude z Magury výhľad na okolitú prírodu, priľahlé obce, mesto Bardejov, Bardejovské Kúpele či Zborovský hrad.

V okrese Bardejov sú v súčasnosti 4 rozhľadne. Rozhľadňa a útulňa pri vrchu Žobrák v pohorí Čergov vo výške 893 m n.m., rozhľadňa pri Kráľovej studni vo výške 773 m n.m. v bezprostrednej blízkosti Slovensko – poľskej štátnej hranice nad obcou Lenartov (v súčasnosti demontovaná), rozhľadňa Kamenná Hora (Pod Kamennou horou), pomedzi Moliterkou a Bardejovskými Kúpeľmi a rozhľadňa na LNCH Čierna mláka v Bardejovských Kúpeľoch.

Takýto výhľad by sa mohol návštevníkovi naskytnúť pri pohľade z novej veže. V pozadí Bardejov.

(AKTUALIZOVANÉ 7.9.2023)

Vyhliadková veža na vrchu Stebnícka Magura potrebuje dofinancovať!

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“-Bardejov vyhlásila verejnú zbierku na dostavbu veže. Prispieť je možné dobrovoľným finančným príspevkom.

,,Stavba sa pripravovala takmer 3 roky a tak vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov, dotácia nebude stačiť. Obraciame sa preto na širokú verejnosť, turistov i organizácie, aby prispeli na stavbu Berzewiczovej veže, každý podľa svojich možností. Dobrovoľný finančný príspevok pošlite na číslo účtu neziskovej organizácie OOCR Šariš Bardejov SK 03 5600 0000 0022 8325 5001. Podporte aj vy dobrovoľným finančným príspevkom dokončenie vyhliadkovej Berzeviczovej  veže,“ vyzýva riaditeľ OOCR R. Jančošek.

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / Foto-VIDEO: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x