Singletrack Herkules prepojil Bardejov a Bardejovské Kúpele. Cyklisti a chodci budú v bezpečí!

Singletrack Herkules prepojil Bardejov a Bardejovské Kúpele. Cyklisti a chodci budú v bezpečí!

Po Čerešenke, Napoleonovi a Family singletracku sa už čoskoro Bardejovčania a návštevníci kúpeľov budú môcť previezť alebo prebehnúť novým turistickým singletrackom Herkules. Poslúži cyklistom, peším chodcom či bežcom. Po vyše dvoch desaťročiach sa našlo riešenie. Výrazný podiel na jeho vybudovaní má OOCR Šariš Bardejov. Výška investície predstavuje čiastku 23-tisíc eur. 


(v závere článku je video)

Plynulé prepojenie Bardejovských Kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov. So samotnou realizáciou sa začalo 1. októbra 2018. Singletrack s dĺžkou cca 1,3 km začína pri benzínovej pumpe na Duklianskej ulici a končí pod salašom pred kúpeľami, kde sa napája na asfaltový chodník. Má charakter turistického singletracku, resp. tzv double tracku, šírku do 2,2 metra a priečny sklon trasy je 5 % z dôvodu odvodnenia.

Nástup na nový singletrack začína pri altánku čerpacej stanice.

Novovznikajúci chodník je akýmsi dočasným riešením a náhradou pred dlhodobo pripravovaným cyklochodníkom s pevným povrchom, osvetlením a doplnkovou infraštruktúrou. Celý proces brzdí zložitý proces vysporiadania pozemkov. Samospráva mesta Bardejov už v minulosti avizovala výstavbu obchvatu mestskej časti Dlhá Lúka, ktorého súčasťou by mala byť výstavba cyklochodníka v parametroch, aký pribudol začiatkom roka na Štefánikovej ulici.

Cestička lesom bude vysypaná lomovým kameňom.

,,Vznikajúci turistický chodník bude obrovským obohatením nášho regiónu a rozšíri možnosti turistickej infraštruktúry. Realizuje sa ako singletrack, čo je metóda, ktorá kopíruje terén, prispôsobuje sa prírode, stromom a svahu, a nevyžadovala si veľký výrub stromov. Hneď v úvode trasy je mierne stúpanie na úseku cca 100 metrov s prevýšením cca 20 metrov. Aj kvôli tomu sme nazvali tento nový rodinný turistický chodník HERKULES, aby aj tí najmenší nadšenci si mohli zmerať svoje sily. Pri chodníku plánujeme umiestniť informačne tabule s kresbou HERKULESA ako zdoláva jednotlivé prekážky. Je to zároveň aj symbolika, pretože tento názov má aj najsilnejšie mineralizovaný prameň v Bardejovských Kúpeľoch.  Následne chodník kopíruje krásnu prírodu a je bezpečný. Vedie cez les a je dostatočne vzdialený od cesty I. triedy č. 77. Trasa má prevýšenie iba niekoľko desiatok metrov a je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi,“ opisuje nové  prepojenie R. Jančošek – riaditeľ OOCR ŠARIŠ – Bardejov.

Na prechádzku do kúpeľov chodci už nebudú musieť využívať cestu 1. triedy.

Možno niektorí občania budú viesť reči, súvisiace s termínom realizácie chodníka, na konci volebného obdobia. S Radomírom Jančošekom sme už pri vzniku samotnej organizácie (2013) viedli rozhovory o potrebe prepojiť Bardejov a susedné kúpele. Jeho osobná angažovanosť a návštevy vlastníkov pozemkov prinášajú úspech, že chodník nie je sen, ale realita.

Tvorcovia singletracku Herkules priamo v teréne – (zľava) Ján, Viktor, Radomír a Marián./zdroj: OOCR Šariš – Bardejov

Poďakovanie majiteľom pozemkov

Obyvatelia mesta Bardejov, zapísaného v zozname UNESCO, Bardejovských Kúpeľov a návštevníci regiónu sa dlhé roky dožadovali cyklochodníka, ktorý by spojil obe lokality. Dôvodom bolo obava z nebezpečného presunu a pohybu cyklistov a chodcov po frekventovanej ceste.

Riaditeľ OOCR prišiel s náhradnou iniciatívou vybudovania singletracku. ,,Počas 4 mesiacov som osobne navštívil desiatky majiteľov pozemkov a získaval od nich súhlasy o dočasnom prechode a vytvorení turistického chodníka. V súčasnosti sú hotové terénne úpravy a ostáva urobiť jemný posyp kameninou, aby sa pri dažďoch netvorilo na povrchu blato. Celkové náklady budú cca 23 000 eur a singletrack by mal byť v prevádzke zhruba o  týždeň,“ konštatuje R. Jančošek.

Kamiónová doprava na úzkej ceste predchádza cyklistov jazdiacich po ceste v tesnej blízkosti.

O tom, ako sa dielo zrodilo, čo ho komplikovalo a že to bolo neľahké úsilie, R. Jančošek ďalej hovorí: ,,Som vášnivým cyklistom a spolu s mojimi synmi, počas našich jazdeckých výletov po singletrackoch ako sú Napoleon, Čerešenka,  Family v Bardejovských Kúpeľoch, ktoré realizovala naša OOCR Šariš Bardejov, mi skrsla myšlienka vybudovať singletrack aj medzi Bardejovom a Bardejovskými Kúpeľami v lese a lone prírody. Nič komplikované, žiaden betón či asfalt okolo cesty. Jednoducho bezpečný a prechodný turistický chodník. Oslovil som pána Jána Tekla z Prešova, ktorý tieto singletracky v Bardejovských Kúpeľoch vybudoval, aby sme spoločne našli riešenie a vhodnú trasu.“

Na „Rodinný singletrack“ sa pohodlne dostanete z kyslíkovej cesty v Bardejovských Kúpeľoch.

Zdôrazňuje, že najťažšou časťou nebola samotná realizácia singletracku, ale nájdenie majiteľov daných pozemkov, ich oslovenie a osobná návšteva. ,,Od júna až do konca septembra 2018 to boli 4 mesiace ťažkých rozhovorov, prosieb a argumentov, ako tento úsek, ktorý spoločne vybudujeme pomôže peším, chodcom, cyklistom, rodinám s deťmi a turistom. Niekedy to boli aj zabuchnuté dvere pred nosom. No po opätovnom navštívení sa dokázali prelomiť aj tie najsilnejšie ľady a ľudia dokázali podporiť a pochopiť náš zámer.

Priekopy po oboch stranách cesty premostia drevené mostíky.

„Touto cestou chcem poďakovať všetkým majiteľom pozemkov, ktorí svojím podpisom a udelením súhlasu o dočasnom prechode cez ich pozemok, podporili toto dielo a umožnili vybudovať to, čo nášmu regiónu tak veľmi chýbalo. Taktiež veľká vďaka patrí mestu Bardejov, Bardejovským Kúpeľom a.s.  a všetkým členom OOCR Šariš Bardejov za ich dôveru a podporu.“ odkazuje R. Jančošek.


Letecké pohľady na lokalitu, ktorú singeltrack Herkules pretína. Prechádzku lesom, ktorý sme doteraz obchádzali po rušnej ceste si možme odteraz vychutnať na bicykli či pri najbližšej pešej návšteve našich kúpeľov.


FOTOGALÉRIA:


Pozrite si časť singletracku v krátkom videu:


Spracoval: D.P. / Foto a video: M.M., D.P. / Zdroj: OOCR Šariš – Bardejov

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x