Pivní majstri priblížili študentom Hotelovej akadémie ako sa profesionálne starať o pivo (Rozhovor)

Pivní majstri priblížili študentom Hotelovej akadémie ako sa profesionálne starať o pivo (Rozhovor)

Pivní majstri z akadémie Cervesario v školskom roku 2016/2017 putujú po vybraných slovenských hotelových školách. Prvé školenie sa uskutočnilo 27. októbra 2016 na Hotelovej akadémii v Bardejove.


„Záleží nám na kvalite piva, ktoré si človek v reštaurácii alebo podniku objedná a dostane pred seba na stôl. Správne navariť pivo nestačí, ak chceme, aby načapované pivo chutilo ako z pivovaru, musíme aj my zdieľať naše poznatky a skúsenosti so starostlivosťou o tento obľúbený nápoj,“ hovorí Ján Píry, obchodný sládok Pivovarov Topvar, ktorý sa pivu venuje už viac ako 30 rokov.


„Na odborných školeniach sa študenti dozvedia o histórii piva, sanitácii výčapných zariadení, správnej hygiene a samozrejme, učíme ich aj správne čapovať pivo. To je najobľúbenejšia časť školenia,“ dodáva Ján Píry.

p1790712

Pre mnohých študentov je to po prvýkrát, kedy majú možnosť prísť do kontaktu s výčapným zariadením a dozvedia sa správne techniky čapovania piva, či zistia ako dôležitá je čistota pivného skla.

Vzdelávaním budúcich pracovníkov gastronomických prevádzok sa spoločnosť Pivovary Topvar dlhodobo snaží zvyšovať pivnú kultúru na Slovensku a taktiež prispievať k zlepšovaniu kvality služieb v gastro segmente. Premiérovo sa tento rok pivovarníci s programom Cervesario vydajú aj do centra diania a program bude dostupný aj majiteľom prevádzok a ich zamestnancom.

p1790712

Pivného majstra z Pivovarov Topvar Janka Píryho sme sa opýtali aj to, ako je to s pivom na Slovensku a čo nové sa študenti Hotelovej akadémie o pive naučili. 


  • Zaujímajú sa študenti o pivnú kultúru?

Pre mnohých študentov program Cervesario umožňuje po prvýkrát si vyskúšať ako správne načapovať pivo, ako aj stretnúť sa s odbornejšími informáciami o pive, či zistiť ako sa o pivo správne starať. Toto pre nich nie je len potrebná prax, ale aj veľmi zábavný zážitok. 

  • Je Slovensko „pivnou“ krajinou? Aká je kvalita služieb v tomto segmente u nás?

Určite, najmä v posledných rokoch Slováci preukazujú intenzívnejší záujem o pivo, a v rámci toho aj o iné pivné druhy ako tie tradičné, hľadajú rozmanitosť, aj keď stále je pre nich najobľúbenejším druhom ležiak. Postupne sa zvyšuje aj kvalita služieb v prevádzkach po celom Slovensku ako výsledok dlhodobého procesu spolupráce vzdelávania majiteľov aj personálu. A verím, že zvyšovaním kvality služieb sa bude zvyšovať aj návštevnosť daných podnikov.

  • Aká je kvalita slovenského piva a ktoré je podľa Vás najlepšie?

Môžem povedať, že v súčasnosti je kvalita piva u nás na veľmi vysokej úrovni. Kombinácia tradičných receptúr, ktoré pri varení piva dodržiavame s najnovšími technológiami má za výsledok, že dokážeme spotrebiteľom prinášať stabilne pivo v tej najvyššej kvalite. Pre mňa osobne je najlepšie pivo s vyššou intenzitou horkosti a plnosti, čomu najčastejšie zodpovedá tzv. ležiak.   

  • Akí boli študenti hotelovej akadémie v Bardejove. O čo sa najviac zaujímali?

Študenti boli veľmi vnímaví, robili si poznámky, samozrejme najviac ich zaujala škola čapovania, kde mohli na vlastné oči vidieť rôzne štýly čapovania a kedy si mohli sami otestovať svoje zručnosti v čapovaní piva. No musím povedať, že boli aj veľmi šikovní a ja sa osobne teším, keď ich stretnem v nejakom tunajšom podniku a rád si od nich nechám pivo načapovať.

  • V prípade, že budú mať vo svojej budúcej praxi čo to do činenia s pivom, na čo sa majú predovšetkým zamerať?

My v pivovarníckom obore hovoríme „sládok pivo varí, ale hostinský ho robí“. To znamená, že to aké pivo sa nakoniec pred spotrebiteľa dostane má už vo svojich rukách priamo personál prevádzky. Základom, na čo by sa mali zamerať je čistota všetkých povrchov, s ktorými prichádza pivo do styku. To znamená od pivného narážača cez hadice, výčapný kohút až po pivný pohár. Dôležité je používať odporúčané, certifikované prostriedky. No a nakoniec je to správne pripravený pohár pred čapovaním. Dokonale pivovo čistý, studený a vypláchnutý vodou. Následne pivo správne načapovať, aby bola pena krásna, hustá a smotanová. Úsmev a informovanosť obsluhy je tou bodkou na záver, vďaka ktorej sa zákazník bude chcieť vrátiť.

Odpovedal: Janko Píry, obchodný sládok Pivovary Topvar.

Pivná akadémia – Cervesario bude počas školského roka 2016/2017 prebiehať na hotelových akadémiách v Bardejove, Bratislave, Brezne, Liptovskom Mikuláši, Košiciach, Prešove, Piešťanoch a stredných odborných školách v Námestove a Leviciach. Program je určený pre končiacich študentov, ktorí dosiahli vek 18 rokov. Od roku 2011 bolo zorganizovaných celkovo už 158 pivných akadémií, ktorých sa zúčastnilo viac ako 5 000 študentov z odborov barman, čašník, čašník, servírka a hostinský.

Informácie nám poskytla: Lucia Belanová, špecialistka firemných vzťahov a komunikácie, Pivovary Topvar, a. s.

Chutí Vám zlatý mok, ako často ho konzumujete?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x