Dlažba pred kúpeľnou kolonádou je hotová. Zabudované kvetináče po jej obvode prechádzajú len provizórnou opravou

Dlažba pred kúpeľnou kolonádou je hotová. Zabudované kvetináče po jej obvode prechádzajú len provizórnou opravou

Rozpadnuté kvetináče, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou priestoru pred kolonádou prechádzajú čiastočnou obnovou. Pri rekonštrukčných prácach sa dopĺňa opadaný travertínový obklad. Výsledok opravy je ale diskutabilný.


Kamenné platne na mnohých miestach chýbali a a veľké množstvo je popraskaných. Niektoré kvetináče už majú doplnený obklad, avšak prevedenie je veľmi pofidérne. Zrejme sa pri oprave využíva nejaký zbytkový materiál, keďže sa majstri snažia využiť naozaj každý kúsok travertínu.

Aj takto vyzerá vo výsledku oprava jedného z vyvýšených záhonov.

Oprava pôsobí vo výsledku veľmi amatérskym dojmom. Je nám jasné, že cieľom je dať aspoň sčasti dokopy to, čo z kvetináčov po toľkých rokoch zostalo. No bezprostredné okolie národnej kultúrnej pamiatky by si popri veľkej investícii do obnovy povrchov zaslúžilo aj injekciu do nových obkladov.

Opravený kamenný travertínový obklad s dočasnou oporou.

Celý priestor lemuje celkovo 14 vyvýšených záhonov. Investícia do ich komplexnej opravy by isto nebola maličkosť. Po takto vykonanej oprave bude však celý dojem z rekonštrukcie priestoru pred kolonádou rozpačitý.

Výslednému efektu by ešte mohlo vo finále pomôcť chemické vyčistenie a vybielenie starého obkladu. Ak sa travertín farebne zjednotí, nebude doplnený obklad tak do oči bijúci.

Súčasťou rekonštrukcie je aj prístupové schodisko. Uvoľnené kamenné platne vystriedali masívne betónové bloky, ktoré sa materiálovo zhodujú s dlažbou.

Vyvýšené záhony slúžia aj na osadenie lavičiek, ktorými sú vzájomne poprepájané. Elegantné poloblúkové lavičky vytvárajú kompaktný celok po celej dĺžke terasy. Súčasťou pôvodného mobiliáru sú aj prenosné kvetináče s vysadenými palmami. Po ukončení prác sa aj tie vrátia na svoje miesto. Pozrite si, ako vyzeral priestor pred obnovou.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACI ČLÁNOK:

Spracoval: M.M.

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x