Východný priekopový múr je dokončený. Buduje sa cyklochodník a ostatné spevnené povrchy

Východný priekopový múr je dokončený. Buduje sa cyklochodník a ostatné spevnené povrchy

Okolo nového priekopového múru sa dokončuje cyklochodník, ktorý má dĺžku 398 metrov a šírku 2,5 metra. V súčasnosti sa na zhutnený podklad ukladajú obrubníky budúcej cyklotrasy.


Pri pohľade z vodnej priekopy dosahujú nové murivá vo veľkej časti výšku aj 2,5 metra. Výška odprezentovanej časti priekopového múru zvýrazňuje pôvodnú funkciu veľkého priestranstva v okolí bášt a hradobných múrov v celej tejto lokalite, kde v minulosti tvorila hranicu fortifikácie len štvorprúdová asfaltová cesta s priľahlým chodníkom.

Pôvodnú pešiu komunikáciu na ulici Krátky rad si pamätáme ako nudný v rovine vedený chodník hneď vedľa rušnej komunikácie. Desaťročia ho navyše pokrýval len nevzhľadný a popraskaný asfalt. To sa zmenilo až v posledných rokoch, keď starý asfalt na istý čas nahradil nový. Po komplexnej rekonštrukcii má táto pešia komunikácia konečne dôstojnejšiu podobu.

Novovybudovaná nepravidelná línia niekdajšieho opevnenia zasiahla do vedenia trasy samotného chodníka i cyklocesty. Z rovnej komunikácie sa tak vytvoril chodník v miernom oblúku. Dláždená plocha z andezitových kociek kopíruje vedenie vyvýšeného priekopového múru z pieskovca. Nepravidelnosť narúša až trasa cyklocesty, ktorá je vedená v kolmejších smeroch.

Koruna opevnenia je vyspádovaná smerom od vodnej priekopy, čo by malo umožniť rýchlejšie odvedenie dažďovej vody a predĺžiť tak životnosť hradby. V časti, kde hradba výraznejšie zasahuje smerom k ceste I. triedy je hradba znížená na úroveň chodníka. Archeologický výskum, ktorý predchádzal obnove murív umožnil presnejšie určiť polohu, kadiaľ hradba naozaj viedla. Trasu cyklochodníka toto riešenie nijak výrazne neovplyvní. Avšak chodci musia byť v tomto priestore obozretní. Napomôcť k bezpečnosti by mala aj slepecká dlažba na hrane chodníka pre nevidiacich chodcov.

V tomto prípade bola použitá dlažba s vodiacimi reliéfnymi prvkami s navádzacími pásmi a bližšie k cyklochodníku dlažba s varovným reliéfom s výstupkami v tvare štvorca. Horšie je, že v jednom úseku bude priamo v navádzacom páse osadený stĺp verejného osvetlenia. Projektant zrejme nemyslel na všetky detaily.

Kvalita andezitových kociek je niekde diskutabilná. Zrejme sa pri pokládke snažili využiť všetok materiál. Utrpela však estetika.

Zastávka MHD by mala byť v ďalšej fáze výstavby premiestnená smerom k ceste. Mať zastávku autobusov priamo v strede cyklotrasy, by určite nemalo logiku. Pred pokládkou asfaltových povrchov by mala byť zrejme demontovaná a premiestnená. V lepšom prípade bude zlikvidovaná a na novom mieste sa osadí nová modernejšia.

Plusom rekonštrukcie je použitie kesselského obrubníka v mieste zastávky autobusov. Výhodou je tiež kamenný povrch v zastávkovej nike. Aspoň ten estetický, pretože pre komfort jazdy brzdiaceho niekoľkotonového vozidla nie sú kocky to najpríjemnejšie. Hladký betónový povrch by šoféri a samotní cestujúci určite ocenili viac.

Riešenie priestoru hradobnej priekopy by sa malo realizovať v ďalšej fáze revitalizácie. Aj tu pribudne chodník a poskytne tak kontaktnejší pohľad na východné opevnenie s baštami, ktorého súčasťou by mal byť aj obnovený parkanový múr, ktorého pozostatky sú dnes ešte skryté pod zemou.

Celý tento priestor bude plynule nadväzovať na už zrekonštruovanú časť severo-východného barbakánu s improvizovanou vodnou hladinou v časti priekopy s dvojoblúkovým kamenným mostom. Časť parkanovej hradby (naľavo) už bola v tejto časti obnovená.

FOTOGALÉRIA: 


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

 

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Letko

Ten cyklochodník bude nadväzovať na čo? Ako sa cyklista naňho dostane, po ceste, po cyklochodníku a opäť po ceste?

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x