Nemocnica sa rozširuje. Hotová je hrubá stavba prístavby k detskému oddeleniu.

Nemocnica sa rozširuje. Hotová je hrubá stavba prístavby k detskému oddeleniu.

Nemocnica s poliklinikou svätého Jakuba v Bardejove sa modernizuje. Patrí medzi 15 slovenských nemocníc, ktoré uspeli v rámci prvej výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu. Vďaka tomu preinvestuje 6,5 milióna eur na vybudovanie traktu urgentnej medicíny. Hrubá stavba rozšírenia detského oddelenia aktuálne finišuje.


Je trochu škoda, že sa nová prístavba k detskému oddeleniu svojou architektúrou nepribližuje k súčasnosti a moderným trendom. Svojím vzhľadom rešpektuje nižší objekt hlavného monobloku ako aj celkovú architektúru nemocničnej budovy. Takže novú prístavbu prikrýva sedlová strecha a svojou hmotou tvorí len ďalšiu súčasť južného dvojpodlažného objektu nemocnice, v ktorom sídli lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast. Nový objekt stojí z veľkej časti na mieste nevyužívanej nekrytej terasy, ktorá sa nachádzala pred budovou detského oddelenia.

Nová prístavba rozšíreného detského oddelenia spolu s rozostavaným heliportom.

Tretia najväčšia nemocnica v kraji

Veľká časť budovy nemocnice je tradične murovaná dvojtraktová stavba s pozdĺžnym nosným systémom z konca päťdesiatych a začiatku šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. K pôvodnej budove monobloku nemocnice boli koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia z východnej a západnej strany pristavané viacpodlažné pavilóny so železobetónového skeletu. Napriek tomu pôsobí dnes celý objekt nemocnice kompaktne.

Prístavba železobetónových konštrukcií pavilónu na východnej strane hlavného monobloku. (zdroj: Facebook, BKaD)

Výraznou rekonštrukciou, ktorá zmenila najmä vonkajší vzhľad fasády nemocnica prešla okolo roku 2007. Rekonštrukcia bola zameraná hlavne na zlepšenie energetickej efektívnosti tepelného hospodárstva. Došlo k výmene takmer 1400 okien a zatepleniu budov. Nové zateplenie so sebou prinieslo už tradične výraznejšie farebné ladenie celej fasády. Fádnu a depresívnu hnedú vystriedali odtiene zelenej a žltej farby. Okrem toho bol vybudovaný pavilón, kde sa nachádza onkológia, očné a pľúcne oddelenie.

Hlavný vstup do NsP Sv. Jakuba, n.o. Bardejov.

Čo prinesie nový urgentný trakt?

V prvom rade dôjde ku skvalitneniu poskytovania ústavnej zdravotnej starostlivosti. Na novom pracovisku vznikne okolo 20 nových pracovných miest, hlavne pre stredný a nižší personál. Nový urgentný príjem zaberie aj časť priestorov detského oddelenia, ktoré presunú a rozšíria, čím vznikne viac izieb a zvýši sa tým komfort pre pobyt rodičov s deťmi. Trakt urgentnej medicíny vznikne rekonštrukciou a stavebnou úpravou jestvujúcich priestorov na urgentný príjem a oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť sú toto kľúčové oddelenia. Vedľa urgentného príjmu bude rádiologické oddelenie s magnetickou rezonanciou, digitálnym röntgenom a CT prístrojom. Vďaka projektu nemocnica vymení starý CT prístroj za nový s modernejšími parametrami.

Výstavba bude spočívať aj v realizácií prístavby hlavného vstupu k monobloku, výťahovej šachty k prístavbe monobloku, vybudovaniu spevnenej plochy pre ZZS (záchrannú zdravotnú službu) a prístupových komunikácií s napojením na miestnu komunikáciu ulice Tačevská. Okrem toho v súčasnosti prebieha aj výstavba heliportu. Súčasťou nového betónového povrchu na zabezpečenie komfortného leteckého transportu pacientov bude aj prístupová komunikácia.

Súčaťou heliportu bude aj nová prístupová komunikácia.

zdroj: www.kubinec.biz

Projekt na vybudovanie traktu urgentnej medicíny je financovaný prevažne z eurofondov. Sumu 6,5 milióna eur tvorí 85 percentná dotácia, desať percent je spoluúčasť štátu a piatimi percentami sa na projekte spolupodieľa bardejovská nemocnica. Realizátorom výstavby je spoločnosť Chemkostav, a.s. Zmluvu o dielo podpísal dňa 9.10.2018.


NsP Sv. Jakuba, n. o., Bardejov je všeobecnou nemocnicou, ktorej poslaním je poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti, primárnej a špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, lôžkovej zdravotnej starostlivosti a lekárenskej zdravotnej starostlivosti. Má 335 lôžok. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná na 12 lôžkových oddeleniach. Ambulantná starostlivosť je vykonávaná v 51 ambulanciách. Liečebno- preventívnu starostlivosť poskytuje pre spádovú oblasť okresu Bardejov pre takmer 75 tisíc obyvateľov. Ročne je v NsP Sv. Jakuba, n.o. odhospitalizovaných 13 422 pacientov, počet výkonov jednodňovej zdravotnej starostlivosti je 896, počet operačných výkonov 2490, počet pôrodov 1007 a počet laboratórnych, diagnostických a rehabilitačných výkonov 1 820 280. Zamestnáva približne 700 ľudí. (zdroj: nsp-bardejov.sk)


V telefonickom rozhovore nám riaditeľ bardejovskej NsP Marián Petko uviedol, že otvorenie detského oddelenia je naplánované na 3. kvartál 2019. Celé dobudovanie urgentného  príjmu a OAIM (Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny) bude spolu s prácami v exteriéri budovy dokončené v 2. kvartáli roku 2020. Sprevádzkovanie je naplánované v 3. kvartáli toho istého roka. Tieto termíny budú dodržané v prípade, ak sa nevyskytnú nepredvídateľné udalosti či komplikácie, uzatvoril Petko.

FOTOGALÉRIA:


Pozrite si bardejovskú nemocnicu aj z vtáčej perspektívy:

Spracoval: M.M. / Foto: M.M., R.C.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x