Komunikačná tepna severovýchodného barbakánu prechádza rekonštrukciou

Komunikačná tepna severovýchodného barbakánu prechádza rekonštrukciou

Popri takmer dokončenej obnove komplexu Hornej brány sa v posledných týždňoch pozornosť sústredila aj na rekonštrukciu prechodu v okolí Dolnej brány a komunikácie umožnujúcej vstup do historického centra mesta cez severovýchodný barbakán. 


Z pôvodnej Dolnej brány sa bohužiaľ zachoval iba neskôr dobudovaný kamenný most ponad priekopu a barbakán. Bránu zbúrali okolo roku 1821.

Prechod bránou v tejto časti fotifikačného systému, ktorá bola podľa účtovných záznamov postavená v 14. storočí je v súčasnosti zabezpečený cez kamenný most a železobetónový most postavený pri prvej rekonštrukcii tohto priestoru – ako novotvar. Betónový most sa nachádza v časti predbránia, ktoré bolo k vežovej bráne pristavané neskôr v prvej polovici 15. storočia. Kamenný dvojoblúkový most, ktorý prekleňuje vodnú priekopu v čase, keď ešte hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu, tiež neexistoval. Nahradil drevený zdvíhací most, ktorý ponad vodnú priekopu zapezbečoval vstup do barbakánu.

Barbakán chránil mestskú bránu, aby lepšie odolávala útokom zo severovýchodu a boli to zväčša kamenné vežovité stavby obohnané vodnou priekopou. Priestor barbakánu, ktorým dnes prechádzame betónovým mostom v miernom oblúku slúžil v minulosti na zhromaždenie obrancov pri útokoch nepriateľa.

Kamennný most, kde bol kedysi zdvíhaci drevený most dnes umožňuje vstup do mesta ponad vodnú priekopu.

Ďalším mostom na dvoch pilieroch, ktorý v súčasnosti prechádza rekonštrukciou sa dostaneme až na Stocklovu ulicu. Na jeho konci ešte prejdeme cez krátku improvizovanú drevenú podlahu, ktorá má pripomenúť, že sa v týchto priestoroch niekedy nachádzal drevený padací most. Staré zábradlie bude na moste nahradené novým. Modernizáciou prejde aj osvetlenie. Staré liatinové lampy budú nahradené tými súčasnými v modernom dizajne. To mnohých Bardejovčanov zrejme nepoteší.

Železobetónová lávka dostala nové žulové obruby a jej pochôdzna čaasť bude vyložená andezitovou dlažbou.

Pohľad z dna vodnej priekopy na časť drevenej podlahy, ktorou mnohí z nás denne prechádzajú.

V akom stave sa hradby nachádzali kedysi, nám nádherne dokumentujú fotografie Milana Marcinova, kde sú po prvotných asanáciách prílepkov domov odhalené zachované pôvodné torzá múrov.

Pohľad na severovýchodný barbakán, rok: neznámy, autor: Milan Marcinov, zdroj: BARDEJOV kedysi a dnes/facebook

Dnešný pohľad na lokalitu pred uložením novej andezitovej dlažby, ktorá v tejto časti nahradí pôvodný povrch z riečneho kameňa – pieskovca.

Snáď bude do obnovy zahrnuté aj odstránenie náletovej zelene na kamenneom múre.

Na celkové riešenie danej lokality má Mesto Bardejov pripravený aj plán komplexnejšej obnovy, do ktorej je začlenená aj improvizovaná vodná priekopa s umiestnenou vodnou plochou. Predstava ateliéru A-typ vyzerá takto:

Ako prebiehajú aktuálne rekonštrukčné práce si pozrite v nasledujúcej fotogalérii:

Letecké pohľady na barbakán pred rekonštrukciou:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x