Keď sa v našom meste ukladá dlažba pre nevidiacich naslepo

Keď sa v našom meste ukladá dlažba pre nevidiacich naslepo

V nedávnej reportáži z rekonštrukčných prác na novej zastávke na Komenského ulici sme neprehliadli jeden malý detail alebo skôr nedostatok. Ním bola nesprávne uložená, respektíve chýbajúca dlažba pre nevidiacich.


Dnes po piatich dňoch sme sa na mieste vynovenej zastávky zastavili opäť, a prekvapila nás vymenená dlažba v mieste priechodu pre chodcov, kde predtým chýbala, na čo sme aj upozornili.

V tom ako správne uložiť dlažbu pre nevidiacich, ktorá by už v dnešnej dobe mala byť akýmsi štandardom vynovenej infraštruktúry, nemajú zdá sa všetci celkom jasno.

Rekonštrukcia zastávky na Komenského ulici nie je výnimkou a vodiace reliéfne prvky pre nevidiacich sa stali tiež jej súčasťou. V mieste priechodu pre chodcov sme však našim fotoaparátom pri prvotnej návšteve staveniska zaregistrovali chýbajúci signálny navádzací pás. V mieste, kde by sa mal nachádzať bola uložená štandardná dlažba bez výstupkov. V šírke priechodu bola síce uložená červená dlažba s varovným reliéfom s výstupkami, no chýbala drážkovaná dlažba – navádzací pás, ktorý privádza zrakovo postihnutého k tomuto miestu pred vstupom na vozovku.

Uložená dlažba pred priechodom pre chodcov bez navádzacieho pásu, 31. máj

Časť dlažby bola na tomto mieste uložená len dočasne. Zrejme si to robotníci alebo projektant rozmysleli a predsa len sa rozhodli uložiť dlažbu v súlade s platnou legislatívou.

Čuduj sa svete, dnes už na chodníku nájdeme navádzací pás ohraničený varovným reliéfom

Ďalším miestom, kde sme si všimli nie celkom správne uloženú dlažbu pre nevidiacich bola vynovená zastávka, ktorá je súčasťou novovybudovaného cyklochodníka. Pri riešení predmetnej zastávky je diskutabilných hneď viacero vecí, čo nám potvrdil aj Ing. arch. Pavol Korček z Oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Zaražajúce je podľa neho samotné umiestnenie zastávky MHD vedľa „cyklochodníka“. Podľa Korčeka v zmysle platnej legislatívy by sa mal nazývať cyklistická cestička alebo cyklistická komunikácia, ktorá je však určená len pre cyklistov, nie chodcov. Ďalej dodáva, že pre nevidiaceho človeka je nemožné po takejto komunikácií prejsť na zastávku bez rizika kolízie s cyklistom.

Ak sa pozriete na fotografiu vyššie zistíte, že nastupište je prístupné len z cyklochodníka, čo nedáva celkom zmysel. Navyše priestor nastupišta by mal byť pozdĺž cyklochodníka oddelený pomocou varovného pásu (v reze 200 mm varovného reliéfu zo strany cyklistov a 200 mm vodiaceho reliéfu zo strany pre chodcov), z dôvodu lepšej identifikácie strany určenej pre chodcov.

Buďme však realisti. Všetci si pamätáme, že zastávka pred výstavbou cyklochodníka bola prístupná len po krajnici a neviedol k nej žiadny chodník. Dnes ju máme pekne zrekonštruovanú, vedie k nej cyklochodník a dokonca je tu použitá aj dlažba pre nevidiacich. Ako sme už spomenuli vyššie, ani tu nie sú dodržané všetky normy. Práve v súvislosti s touto rekonštrukciou sme oslovili aj odborníka na túto problematiku.

Podľa neho zdokumentovaná zastávka požiadavku na umiestnenie varovného pásu vo vzdialenosti 500 mm od hrany nástupišťa, viacmenej spĺňa, aj keď vzdialenosť od hrany nie je 500 mm. Okrem toho sa podľa Ing. arch. Pavla Korčeka na začiatku zastávky po celej šírke nástupišťa vo vzdialenosti 500 mm od označníka (označník v tomto prípade ešte chýba) umiestňuje signálny pás široký 800 mm. Toto zdokumentovaná zastávka podľa neho nespĺňa. Uzatvára, že v tomto prípade by mal signálny pás pokračovať aj cez šírku cyklo komunikácie. Ďašie reliéfne úpravy sa nevyžadujú, takže vodiaca línia na konci zdokumentovanej zastávky je navyše.

Správne uložená dlažba s vodiacou líniou so signálnym pásom širokým 800 mm / Zdroj:  Ing. arch. Pavol Korček

Ďalšia zmena v uložení dlažby na zastávke MHD na Komenského ulici sa udiala aj na tomto mieste. Vodiaca línia smerujúca k miestu nástupných dverí autobusu sa skrátila. Zvyšná dlažba sa tak zrejme použila na riešenie pri priechode pre chodcov.

Vodiaca línia bola najskôr v plnom profile chodníka.
Finálne riešenie

SÚVISIACI ČLÁNOK:

Spracoval: M.M. / Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
1 Comment
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Alfonz

To je strašná fušerina toto, ako to vôbec môže mesto prevziať? a ak to bolo v projekte, ako môže niekto s pečiatkou toto nakresliť a mesto prevziať?

1
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x