ONline Bardejov

Policajti konali v medziach zákona! Po útoku psa na ľudí, ho zneškodnili štyrmi strelami.

Policajti konali v medziach zákona! Po útoku psa na ľudí, ho zneškodnili štyrmi strelami.

Streľba policajtov na Sídlisku Obrancov mieru rozprúdila na sociálnej sieti veľkú diskusiu. Veľká časť diskutérov útočí na počin policajtov. V uvedenom okamihu však použili služobnú zbraň, aby zneškodnili zviera ohrozujúce život alebo zdravie osôb. Zainteresované strany poskytli svoje vyjadrenia, ktoré uvádzame v plnom znení. 


Hovorca polície Daniel Džobanik: ,,Osoba zodpovedná za odchyt psov v meste Bardejov, uviedla, že na miesto nepríde a odchyt psa nespraví!


V utorok 5. júna bola v čase 13.30 vyslaná hliadka policajného zboru na preverenie oznámenia, že na Komenského ulici sa nachádza pes, ktorý napáda osoby.

,,Po príchode na miesto bolo zistené, že pred vchodom do obytného bloku na ul. Komenského č. 25 v Bardejove sa nachádza pes, rasy nemecký ovčiak, ktorý sedel na schodoch a nečakane a opakovane vybehoval na tam prítomných policajtov, ktorých sa snažil uhryznúť, kde následne sa v momente  otočil a vrátil sa späť pred dvere vchodu. Tam zotrval asi 5 až 10 minút, pričom počas toho hliadky PZ upozorňovali okoloidúce osoby, aby obchádzali dané miesto, aby nedošlo k zraneniam osôb,” uviedol krajský policajný hovorca Daniel Džobanik a ďalej dodal:

,,Na mieste sa k hliadke prihlásili dvaja muži, ktorí uviedli, že boli daným psom napadnutí, čo preukázali roztrhnutými šatami a ranami po pohryznutí na kolene a slabinách.”

Následne pes zbehol zo schodov, znova sa rozbehol k prítomným policajtom, pričom zúrivo vrčal, ceril zuby,  cvakal s nimi a približoval sa k policajtom, kde na to jeden z policajtov vytiahol služobnú zbraň a v snahe zabrániť ďalšiemu útoku psa na osoby vystrelil tri strely, ktoré ho zasiahli.

Následne sa pes vrátil na schodište pred vchodové dvere, kde sedel vrčal a krvácal, kde bol policajtom ďalšou strelou usmrtený. Počas použitia zbrane boli všetky strely smerované do trávy, z dôvodu toho, aby nedošlo k ich neželanému odrazu a zraneniu náhodných osôb. Majiteľ psa na mieste nebol zistený.

Pred použitím zbrane bola telefonicky informovaná osoba zodpovedná za odchyt psov v meste Bardejov, ktorá je v zmluvnom vzťahu s mestom Bardejov, za účelom odchytu agresívneho psa, ktorá uviedla, že na miesto nepríde a odchyt psa nespraví, nakoľko sa teraz nemôže dostaviť. Ďalej uviedla, že pokiaľ pes útočí na policajtov, tak bude aj na ňu a preto sa na miesto nedostaví. Na mieste sa taktiež nachádzala hliadka Mestskej polície Bardejov. Bola vyrozumená Mestská polícia Bardejov za účelom odpratania uhynutého psa.

Svedok udalosti opísal priebeh útoku psa na ľudí!

,,Ja som tam bol od začiatku. Prišiel som pred vchod a za mňa sa postavila hliadka. Stáli sme vonku pár minút, keď som chcel ísť do kufra pozrieť či nemám vodu a vtom ten pes vybehol na nás. Mňa len minul a skočil do policajta, ktorý stál vedľa mňa a hneď sa vrátil k dverám a bol ďalej agresívny. Tak policajti urobili dobre, že takto konali, lebo pred nami ten pes zaútočil na troch ľudí, ktorí museli ísť do nemocnice na ošetrenie.” 


Mestskí policajti majú so združením ťažkú spoluprácu

S našimi otázkami sme sa obrátili aj na mestskú políciu: Kedy bola kontaktovaná odchytová služba? Bude majiteľ pokutovaný, že si neustrážil svojho psa? V priebehu dňa sme obdržali nasledujúcu odpoveď:

,,Dňa 05.06.2018 v čase o 11.52 hod. bolo na útvar Mestskej polície Bardejov oznámené, že na ul. Komenského 25, pred vchodom do obytného domu leží túlavý pes, rasy vlčiak. Hneď nato bola zo strany mestskej polície uplatnená požiadavka na OZ SOS psíky Bardejov na odchyt túlavého psa. Uvedené OZ takúto činnosť pre mesto vykonáva na základe uzatvorenej zmluvy na nepretržitý výkon vybraných činnosti veterinárnej asanácie. Vaše otázky smerujúce k činnosti OZ SOS psíky Bardejov, alebo útvarom OR PZ SR v Bardejove odporúčame adresovať uvedeným inštitúciám,” uviedol náčelník MsP Bardejov – Milan Hoško.

Viacerí mestskí policajti potvrdili, že so združením majú komplikovanú spoluprácu, čo im pri riešení túlavých psov a mačiek sťažuje prácu.

Na mieste udalosti sa nachádzala hliadka štátnej a mestskej polície.

Priestor na vyjadrenie sme poskytli aj Stanislave Passiovej z Občianskeho združenia SOS Psíky Bardejov, ktoré má na území Bardejova zabezpečovať odchyt túlavých či uhynutých psov a mačiek.  Združenie dostáva na chod karanténnej stanice na Lukavici príspevok z mestského rozpočtu.


AKTUALIZOVANÉ: 8.6.2018

Pripájame stanovisko Stanislavy Passiovej z Občianskeho združenia SOS Psíky Bardejov v plnom znení:
,,Odmietam tvrdenie polície, že som sa nechcela zúčastniť odchytu agresívneho psa na Komenského 25. Nemohla som sa okamžite dostaviť, takže som povedala, že prídem čo najskôr to bude možné – cca do hodiny. Polícii som odporučila, aby ihneď zavolali veterinárneho lekára, ktorý môže ako prvý v takýchto prípadoch efektívne pomôcť a jeho prítomnosť je nevyhnutná. Jednoznačne bolo potrebné použiť narkotizačnú zbraň alebo fúkačku, pretože pes bol už dostatočne vydráždnený na to, aby znova a znova útočil. Použitie odchytovej tyče by v tomto prípade, kde išlo o cca 45-50 kg psa nebolo bezpečné a ani dostatočne účinné. Polícii som poskytla telefónne číslo na veterinárneho lekára. Policajt povedal, že oni služby veterinára platiť nebudú, takže ho nebudú volať. Napriek tomu si odomňa vzal číslo na veterinára, s tým, že to zaplatím ja. Ale aj tak mu nezavolali a situáciu riešili odstrelením psa. Keď sme sa dostavili na miesto činu, pes už bol zastrelený. Identifikovali sme majitela, keďže na mieste bola aj osoba, ktorá sa o psíka dočasne starala. Identifikácia prebehla aj vďaka tomu, že pes bol čipovaný. Od začiatku rozhovoru s policajtom som zdôrazňovala, že pes ma určite majiteľa a bude ho hľadať a je veľmi pravdepodobné, že bude čipovaný. Zastrelenie psa by malo byť tou poslednou možnou voľbou.”

Majiteľka psa: ,,Tinka bola v pohode pes!”


Neskoro  v noci nás kontaktovala aj samotná majiteľka psa.

,,To bola naša Tinka. Neverím tomu, že nebola provokovaná. Ona bola inak v pohode pes. Bola očkovaná, čipovaná. Stačilo použiť slučku, pritiahnuť ju a načítať čip. Prečo iba naša Tinka musela odísť a ešte takým spôsobom? Je mi veľmi ťažko, ani v živote ma nenapadlo, že sa niečo také môže stať!”

Rozzúrená sučka Tinka útočila na ľudí!
Pod príspevkom ONline Bardejov na Facebooku sa rozprúdila veľká diskusia! Doposiaľ sa v diskusii nachádza vyše 1200 komentárov!

,,Som bývalý prísl. PZ , psovod, a stále psíčkar. ,,Konal by som presne rovnako ako konali zasahujúci policajti. Ak by bol na mieste a vrčal, tak by som to riešil možno privolaním veterinára alebo odchytovej služby. Ale pokiaľ došlo bezdôvodne k opakovanému útoku na osoby, tak iná než zákonná možnosť nebola. Nehrajte sa na hrdinov a ochrancov. V prípade, že by išlo o vaše zadky, tak by ste stáli na strane policajtov. Nie každý si dokáže poradiť s agresívnym psom. Druhá stránka veci, kde bol majiteľ?,” uvažuje bývalý príslušník policajného zboru – psovod a stále aktívny psíčkar Ján P.


Svoju skúsenosť uvádza aj chovateľ psov: ,,Už viac ako 30 rokov chovám nemeckých ovčiakov. Ešte sa mi nestalo ani raz, že by som nemal svojich psov pod kontrolou! Kde bol jeho majiteľ? Nie policajti za to môžu, ale jedine majiteľ psa. Nepochopím ako môže niekomu utiecť pes. Nerozumiem prečo sa tu k tomu vyjadruje toľko blbcov, boli ste pri tom?”

Útok psa a jeho zneškodnenie policajtmi rozdelil ľudí na dva tábory. Majiteľ má zodpovedať za svojho psa. Ako sa k udalosti postaví Samospráva mesta Bardejov, keď polícii osoba zo združenia, zabezpečujúcej odchyt psov na území mesta odmietla vykonať odchyt? Je taká služba pre mesto a obyvateľov prospešná a bezpečná?!


Anketa:

Postupovala polícia podľa vás správne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: D.P./Foto: D.P.

Podobné príspevky

guest
6 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Hana Dědochová
Hana Dědochová
3 roky/rokov

Vybavit MP odchytovými pomůckami a nechat složit odchytové zkoušky, to pro tyto případy, kdy MP bývá na místě nejrychleji a tak pokud by byli vybaveni a proškoleni mohli se o odchyt pokusit sami. Funguje to takto ve více městech. S útulkem mít uzavřenou smlouvu jen na umístění toulavých zvířat. Zvířat je čím dál více a tak těžko může někdo zajišťovat odchyt 24hodin denně 365dní v roce. Pokud totiž bude na výjezdu na opačné straně města odchytávat jiného psa nemůže být v tu samou dobu jinde.

Irena Tomková
Irena Tomková
3 roky/rokov

Situaci šlo řešit jinak – přivoláním veterinárního lékaře, který je schopen pejska střelou z narkotizační pistole uspat…nakonec-tel. číslo bylo poskytnuto. Nevěřím, že by pes útočil pro nic a za nic – musel ho někdo vydráždit. Pokud by policajti psa nedráždili a vyčkali příchodu veterináře, pejsek nemusel zemřít. Styďte se, policajti.

anka
anka
Reakcia na:  Irena Tomková
3 roky/rokov

sama se styď . Radšej si to ešte raz prečítaj, ten pes napadol a pohrýzol dvoch či troch ľudí už pred príchodom polície. Zviera nie je vec, to som rada, ale zodpovedný je zaňho majiteľ! Takže radšej napíšte “Styďte se, majitelko psa”

jana
jana
Reakcia na:  anka
3 roky/rokov

ak je pes zahnany do kuta, v stresovej situacii, myslite, ze bude cudziemu cloveku z dlane zobat??? “pekne”
divadlo tam spravili pre cele sidlisko.. fakt smutne toto cele

Renata Zerzáňová
Renata Zerzáňová
3 roky/rokov

Běžte normálně do řiti! Co to tam máte za chytráky! Jediný kdo byl asi vyprovokovany byla Policie. Zbytečně se nechali vyprovokovat hysterickymi občany a psa zastřelili?! To je absolutně nezvladnuta situace!!! Pes rozhodně na fotce zle nevypadá a jestli pak už vybíhala po lidech tak samozřejmě asi proto že se bála o svůj život vy blbci!!! Je mi hanba za vás,fuj!!! Co se u vás na Slovensku děje tak to už je fakt vrchol.

Gabriela
Gabriela
Reakcia na:  Renata Zerzáňová
3 roky/rokov

Naprosto souhlasím. Neútočila, bránila se. Víte, co by se stalo, kdyby takhle silný pes skutečně útočil?! Ti “napadení” lidé by skončili neporovnatelně hůře. Němečtí ovčáci jsou mimořádně inteligentní psi, vycítí, co mohou od člověka očekávat. Dá se s nimi, zvláště jedná-li se o fenu, domluvit, ale chce to empatii, trpělivost a dobrou vůli. A vůbec už nepochopím, jak takhle nádherného psa mohl někdo považovat za toulavého. Psí psychologové zvládnou i mimořádně ostré psy, se kterými si nevědí rady ani jejich majitelé, ale o takového psa se v tomto případě určitě nejednalo. Je to smutné. Někteří lidé bývají velmi agresivní, ale… Čítať viac »

6
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x