ONline Bardejov

Bardejovčanka Ferková strieborná na majstrovstvách Slovenska!

Ďalší skvelý úspech študentky Gymnázia Leonarda Stöckela Bardejov.

Právo štartovať na majstrovstvách Slovenska si postupne sitom okresných a krajských majstrovstiev vybojovali 3 najlepšie z každého kraja. Dominika Ferková z Gymnázia Leonarda Stöckela Bardejov si postup zabezpečila na majstrovstvách Prešovského kraja, kde zvíťazila vo všetkých zápasoch a stala sa tak zároveň aj majsterkou kraja. Bardejovský okres na majstrovstvách Slovenska ešte reprezentovala Alexandra Angelovičová z Raslavíc, ktorá však už študuje na Gymnáziu sv. Moniky v Prešove.

Dominika Ferková je viacnásobnou majsterkou a medailistkou majstrovstiev Slovenska. Medzi jej najväčšie úspechy patrí 3. miesto na majstrovstvách Európskej únie a dvakrát 8. miesto na majstrovstvách sveta.

Dominika bola na základe výkonnosti nasadená ako číslo 3 a zároveň obhajovala striebro z minulého roku, kedy ju dokázala obehnúť len Aylen Strgacich z Gymnázia Golianová Nitra.

K šachovniciam zasadlo spolu 27 najlepších dievčat stredných škôl. V prvých dvoch kolách porazila slabšie dievčatá z Dunajskej Stredy a Košíc. V 3. kole sa stretla s prekvapením majstrovstiev Kristínou Cabanovou z B. Štiavnice, ale aj ju porazila. V 4. kole sa stretli dovtedy 100% dievčatá, naša Dominika a 1. nasadená Stella Sanková z B. Bystrice. Žiadnej z dievčat sa nakoniec nepodarilo prekabátiť svoju súperku a zápas skončil nerozhodne. V ďalších kolách Dominiku čakali ďalšie silne súperky Ucekajová z Košíc a Taragelova z L. Mikuláša, ktoré tiež dokázala poraziť. Sanková nečakane len remizovala v 6. kole a tak na čele turnaja bola naša Dominika Ferková.

O zlate sa rozhodovalo až v poslednom kole, v ktorom Dominika len remizovala a prepustila zlatú medailu svojej najväčšej súperke. Obe mali konečný rovnaký počet bodov a tak o zlate rozhodovalo pomocné kritérium, ktoré Dominika mala horšie. Strieborná medaila je však potvrdením talentu, ktorý máme v Bardejove. Alexandra Angelovičová z Raslavíc skončila na slušnom 19. mieste.

Spýtali sme sa Dominiky ako hodnotí tieto majstrovstvá a čo ju čaká v najbližšej dobe:

“Majstrovstvá som mala výborne rozohrané. Pred posledným kolom som viedla o pol bodu, ale v poslednom kole sa mi nepodarilo zvíťaziť a o zlate tak rozhodlo pomocné kritérium. Najbližšie plánujem ísť na majstrovstvá Slovenska mládeže v klasickom šachu, ktoré budú v apríli a dúfam že aj tam sa mi bude dariť. Medzitým budem hrať 1. šachovú ligu družstiev za Bardejov. Šach ma veľmi baví a dúfam že aj v budúcnosti bude dôležitou časťou môjho života.”

Pozrite si video zo zápasu Dominiky Ferkovej z majstrovstiev Slovenska:

Dominike želáme aj naďalej vzornú reprezentáciu nášho mesta a čo najviac medailových umiestnení.

Podrobné výsledky si môžete pozrieť na tu.