Bardejovskí poslanci schválili rozpočet, ktorý finančná komisia neodporučila schváliť.

Bardejovskí poslanci schválili rozpočet, ktorý finančná komisia neodporučila schváliť.

Vo štvrtok 12.12.2019 sa konalo IX. zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Bardejove s bohatým 18 bodovým programom. Najdôležitejším bolo schvaľovanie programového rozpočtu mesta a zriadených rozpočtových organizácií na rok 2020.


Programový rozpočet zohľadňuje zvýšené výdavky vyplývajúce zo „sociálnych balíčkov“ schválených vládou, ale aj výdavky spojené s príspevkami na rekreačné poukazy pre zamestnancov a výdavky spojené s obedmi v školských jedálňach zadarmo. Pri uvedených predpokladoch predstavujú navrhované všetky príjmy a výdavky rozpočtu na rok 2020 sumu 29,819 milióna €. Čo sa týka bilancie, je rozpočet navrhovaný ako finančne vyrovnaný, po vylúčení finančných operácií ako prebytkový vo výške 921 tis. €. Bežný rozpočet je navrhnutý ako prebytkový vo výške 1,690 milióna €, kapitálový rozpočet ako schodkový vo výške 769 tis. €.

Grafické znázornenie schváleného rozpočtu mesta Bardejov (klikni pre zväčšenie)

Poslankyňa Ferková predniesla stanovisko finančnej komisie, ktorá neodporúčala navrhovaný rozpočet schváliť. Podľa komisie je rozpočet veľmi nemerateľný, nedá sa vyhodnotiť a kontrolovať. Kritizovala aj následné príliš časté zmeny rozpočtu.

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]Mestské zastupiteľstvo zriaďuje komi­sie ako svoje poradné, iniciatívne a kontrolné orgány a sú zložené z poslancov, ale aj z obyvateľov mesta.

Zloženie finančnej komisie: Ing. Mária Ferková predseda, Ing. Miloš Dvorský, Ing. Peter Petruš, Mgr. Slavomír Krok, Mgr. Peter Hudák, PhD., Mgr. Martin Šmilňák, Bc. Stanislav Soroka, PhDr. Oliver Polyák, Ing. Juraj Peteja, Ing. Artem Fecko.[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Rastúci dlh mesta

V diskusii vystúpili viacerí poslanci. Bochňa poukázal na neustále stúpajúci dlh mesta. Šmilňák obhajoval časté zmeny rozpočtu a upozornil na riziko nižšieho výnosu daní. Kladne hodnotil trend vyrovnávania rozdielov financovania mestských, súkromných a cirkevných školských zariadení. Pochválil aj zvýšenie miestnych daní a poplatkov. Havrilla sa vyjadril k dlhu mesta: „Dlh mesta je taký, že môžeme byť maximálne spokojní.“  Následne vyzval všetkých poslancov, aby schválili predložený rozpočet.

Primátor Boris Hanuščak obhajoval stúpajúci dlh mesta stúpajúcou hodnotou majetku mesta, na čo mu Bochňa oponoval, že nám stúpa dlh a aj majetok o ktorý sa treba starať. M. Hudák diskutoval k zvýšeniu rozpočtu Bardejovskej televízie a pochválil navýšenie financií na mládežnícky šport na 34 800 €.

Po hodinovej diskusii poslanci pristúpili k hlasovaniu a rozpočet podľa predloženého návrhu schválili.

Hlasovanie o rozpočte mesta Bardejov na rok 2020 (zdroj: BTV)

Vystúpil aj občan a člen Komisie kultúrnych vecí R. Géci, ktorý kritizoval rozdeľovanie financií externým subjektom z pohľadu kultúry. Pýtal sa aj na objasnenie príjmov z prenájmu Hnedého priemyselného parku a úspory nového verejného osvetlenia mesta. Vysvetlenie podal riaditeľ m.p. BAPOS p. Novický.Nové byty nižšieho štandardu

Rokovanie po prestávke pokračovalo ďalšími bodmi, z ktorých asi najkontroverznejší bol bod Výstavby 16 nájomných bytov na sídlisku Poštárka. Po polhodinovej diskusii, kde odzneli slová ako geto, majorita, minorita poslanci výstavbu schválili.

Hlasovanie o výstavbe mestských nájomných bytov na Poštárke

Na sociálnej sieti vyvolalo toto schválenie búrlivú diskusiu do ktorej sa zapojilo 229 komentujúcich.


A aký je váš nazor?  Vyjadriť sa môžete v nasledujúcej ankete:

Súhlasíte s výstavbou mestských nájomných bytov na Poštárke?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Spracoval: Vladislav Novák

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x