V boji so snehom sa v Bardejove budú spoliehať na novú techniku, za takmer 300 tisíc eur!

V boji so snehom sa v Bardejove budú spoliehať na novú techniku, za takmer 300 tisíc eur!

Samospráva mesta Bardejov predstavila nové nadstavby a pluhy, ktoré majú nahradiť zastaralú 30-ročnú techniku. Zrealizovaný nákup sa bude splácať finančným leasingom. Posledná splátka je naplánovaná na 20. septembra 2021. Zimnú údržbu ciest a chodníkov, na území mesta a jeho častí, zabezpečuje mestský podnik služieb BAPOS.


Šesť vozidiel, mesto Bardejov, získalo v roku 2011. Z dôvodu plného využitia techniky, na zimnú a letnú údržbu, mestský podnik Bapos vyhlásil v júni 2017 verejnú súťaž (Vestník č. 124/2017 – 23.06.2017) na obstaranie príslušenstva, ktoré bude kompatibilné s podvozkom prevádzkovaných vozidiel a rýchloupínacím systémom KOBIT.

Spoločnosť KOBIT – SK, s. r. o. postupne stiahla techniku na prestavbu. Ako prvé boli snehovou radlicou s premenou geometriou a výmennou nadstavbou s objemom jeden meter kubický (m3) posypového materiálu vybavené vozidlá LADOG G 129. Snehová radlica má v polohe šíp „V“ záber 1,6 metra. Po ich odovzdaní boli hneď zaradené do výkonu zimnej údržby.

Ukážka možnosti nastavenia radlice s premennou geometriou na malom vozidle LADOG G 129.

Prvé vozidlo Mercedes-Benz Actros získalo na seba nadstavbu s objemom 5 m3 zimného posypu a nádržami na soľanku. V letných mesiacoch sa pri tejto nadstavbe počíta s prepravou obaľovanej asfaltovej zmesi pri údržbe komunikácií. V prednej časti vozidla je osadená snehová radlica s premenou geometriou. Dve na sebe nezávisle ovládané krídla, upevnené na stredovom nosníku môže strojník využiť podľa potreby, s maximálnym záberom 2,6 metra.

Druhé vozidlo M-Benz Actros má taktiež 5 kubíkovú nadstavbu, s označením TURBO 5000. V lete bude nadstavba využitá na výspravu trhlín a výtlkov. Pracovné rameno s dosahom 4-5 metrov uľahčí pracovníkom opravu ciest. Objem nádrže na emulziu, s vlastným ohrevom, má kapacitu 1 100 litrov. Ďalším odlišným prvkom na druhom vozidle je pevná radlica, s pracovnou šírkou záberu pri 34 stupňovom natočení 2,9 metra. Celková hmotnosť radlice je 600 kilogramov.

Univerzálne výmenné nadstavby na dvoch vozidlách Mercedes-Benz ACTROS budú slúžiť aj mimo zimných mesiacov, pri opravách mestských komunikácií.

Dve vozidlá Mercedes-Benz Unimog U 400 sú vybavené totožnou nadstavbou s objemom 2 m3 posypového materiálu a pevnou snehovou radlicou s odklopnými ochrannými britmi. Celková šírka radlice má tri metre, s hmotnosťou 400 kilogramov. Všetky vozidlá sú vybavené množstvom svetelných signalizačných zariadení.

Flotila zimnej techniky odparkovaná na Radničnom námestí. Výmenné nadstavby umožňujú využitie vozidiel počas celého roka.

Neohľaduplní majitelia áut

Vodiči zimnej techniky by vedeli rozprávať aké problémy im v jednotlivých rajónoch robia odparkované vozidlá na krajniciach. Majitelia áut si plne neuvedomujú, že bránia plnohodnotnej údržbe ciest. Pri snehových zrážkach vyráža technika do ulíc po 02.00 v noci. Vedeli by ste si predstaviť manévrovať s naloženým nákladiakom a pluhom na snehu pri odparkovaných vozidlách na oboch stranách v nočných hodinách na šikmej ceste?

Zastaralú techniku plánujú postupne vyradiť z užívania.

Mesto získalo techniku z grantu

V novembri 2009 v rámci Operačného programu „Životné prostredie“ podala samospráva žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre projekt s názvom: „Zlepšenie kvality ovzdušia na území kúpeľného a historického mesta Bardejov“. 

Cieľom projektu bolo zvýšenie kvality ovzdušia v našom meste prostredníctvom novej a modernej čistiacej a zametacej techniky, ktorou sa zabezpečí kvalitnejšia údržba miestnych komunikácií (cesty, chodníky, parkoviská).

Šesť kusov čistiacich vozidiel bolo obstaraných v súhrnnej cene 1 917 648 eur. Do užívania boli nasadené v roku 2011. Keďže projekt neumožňoval počas piatich rokov, použitie techniky na iný účel, čakalo sa na uplynutie tejto doby. Na prelome rokov 2017, 2018 došlo k nákupu nových výmenných nadstavieb a snehových radlíc v obstarávacej cene 266 280 eur.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACI PRÍSPEVOK:

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x