Pretrvávajúci problém s príchodom zimy opäť ožíva!

Pretrvávajúci problém s príchodom zimy opäť ožíva!

Pošmykli ste sa už? Ak áno, nie za všetky neočistené chodníky a plochy zodpovedá Mesto Bardejov. Zodpovednou organizáciou za výkon údržby mestských komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev v nastupujúcom zimnom období je Bardejovský podnik služieb (BAPOS). Napriek tomu v meste nájdeme plochy vo vlastníctve mesta, ktoré sú rok čo rok bez údržby. 


Chodník pred rodinným domom má udržiavať v priechodnom stave vlastník nehnuteľnosti. Chodník pred prevádzkou na Radničnom námestí, Dlhom rade alebo v iných kútoch mesta má očistiť vlastník nehnuteľnosti resp. prevádzkovateľ obchodu či iného zariadenia. Neočistený chodník pred súkromnými domami na Radničnom námestí i v iných častiach mesta bol realitou aj dnešného dňa, po prvej vážnejšej nádielke snehu.

Jednou z neočistených plôch je pravidelne, rok čo rok, priestranstvo medzi polyfunkčnými budovami na Sídlisku Obrancov mieru. Denne plochou prechádzajú žiaci základnej školy, občania smerujúci na poštu či obchodov. Po utlačení snehu stovkami chodcov je povrch chodníka zľadovatený, čím sa zvyšuje riziko pádu i úrazu.

Náš návrh: V susediacom Parku Európy zabezpečuje priechodnosť chodníkov malé strojové zariadenie, pre ktoré by táto plocha nepredstavovala zvýšené zaťaženie či už technické, alebo časové. 

Susediaca rampa a schodisko (vľavo) sú udržiavané pracovníkom ručného čistenia.


Parcela 1997/10 patrí Mestu Bardejov

Zmienená plocha, na ktorú sme poukázali je vo vlastníctve Mesta Bardejov, z toho odvodzujeme, že údržbu by mal zabezpečiť mestský podnik Bapos.

Zabezpečenie údržby mestských komunikácií, chodníkov, verejných priestranstiev a ostatného cestného príslušenstva v zimnom období na území mesta Bardejov a jeho častí patrí medzi základné povinnosti orgánov samosprávy v zmysle ustanovení zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.


Ako prebieha zimná údržba?

Výkon zimnej údržby (ZÚ) na území mesta Bardejov a jeho častí je organizovaný v nepretržitom režime – 24 hodín, vrátane dní pracovného voľna, pracovného pokoja ako aj počas sviatkov. Výkon zimnej údržby je zabezpečovaný strojovými a ručnými kapacitami mestského podniku BAPOS.

Zimná údržba mestských komunikácií a chodníkov sa realizuje denne v dvojzmennej prevádzke: I. a II. pracovná zmena v čase od 07.30 do 18.00 hodiny a od 02.00 do 07.30 hodiny, v šestnásť hodinových denných pracovných zmenách, personálne striedaných obdeň, mimo dni pracovného voľna a pracovného pokoja. V tieto dni a v prípade nepriaznivého počasia sa výkon ZÚ zabezpečí podľa uváženia a pokynov
službukonajúceho dispečera.

V Technicko organizačnom zabezpečení údržby mestských komunikácií, chodníkov, verejných priestranstiev v zimnom období 2017 – 2018 sa uvádza, že neudržiavané úseky budú označené výstražnou tabuľou „CHODNÍK V ZIME NEUDRŽIAVANÝ“.


Spracoval: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x