OBRAZOM: Stav rekonštrukcie Zborovského hradu pred deviatym výročím obnovy

OBRAZOM: Stav rekonštrukcie Zborovského hradu pred deviatym výročím obnovy

V dnešný horúci deň sme sa boli pozrieť ako pokročila obnova Zborovského hradu. A to tesne pred deviatym výročím jeho obnovy, ktoré bude v rámci priateľského stretnutia na hrade sprevádzané zaujímavým kultúrnym programom a občerstevním. Uskutoční sa už túto nedeľu.


Na hrad sme sa vybrali z obce Zborov. Hneď z pasienkov nad obcou poteší pohľad, ktorý si turisti prichádzajúci zo smeru od Dlhej Lúky neužijú. Pohľad na zrúcaninu nad vrcholcami stromov z východnej strany o jeho intenzívnej rekonštrukcii veľa nenapovedá. Torzo hradu tu ešte nenarúša žiadne lešenie či provizórna strecha. Tieto dominantné časti horného paláca s najvyšším objektom – donžonom (donjonom) na svoju rekonštrukciu ešte len čakajú.

Najkratšia trasa na hrad z obce Zborov.

Najintenzívnejšie sa pracovalo hneď pri vstupe na hrad v predbráni Dolnej brány. Po archeologickom prieskume, stabilizácii celej brány, domurovaní záklenku, prečelia stien, mohutného piliera bránovej veže je v pláne aj drevený most, ktorý vytvorí rampu až k vstupnej bráne a bude akýmsi improvizovaným padacím mostom. V budúcnosti bude toto jediný vstup do celého hradného areálu.

Vizualizácia dreveného mosta k portálu Dolnej brány.

Pri vstupnom portáli neprehliadnete osadené veľké odrazníkové kamene, ktoré sa našli počas archeologického výskumu. Sú to autentické originály, ktoré prešli reštaurovaním u akademického sochára Martina Kutného.

Za vstupnou bránou je plánované aj zariadenie prvého kontaktu pre budúcich návštevníkov hradu v mieste bývalej strážnice, ktorú sa taktiež podarilo zrekonštruovať. Objekt je kompletne zastrešený, pôvodne slúžil ako zázemie na stáženie hradu a obsluhu padacieho mosta.

Objekt obnovenej strážnice s novou strechou.

Po vstupe na hlavné nádvorie nás privíta už tradičná panoráma s majestátnou trojicou objektov s Tmavou, Kováčskou a Nebojsa baštou, vpravo.

Na každom objekte, ako aj obrannom múre je vykonaný obrovský kus roboty. Najvýraznejšie práce sú zrealizované na Kováčskej bašte (v strede), ktorá je toho času prekrytá provizórnou technickou strechou. Je to jedna z polkruhových bášt na druhom nádvorí hradu.

Pohľad na prestrešenú Kováčsku baštu. Strecha dočasne chráni interér bašty a zrekonštruovanú korunu múrov pred poveternostnými vplyvmi.

Na spodnom nádvorí pri našej návšteve aktuálne prebiehali práce na obrannom múre. A to v troch lokalitách. Prvou z nich bol úsek medzi Dolnou bránou a Polygonálnou baštou.

Ďalšími lokalitami, kde sme zastihli robotníkov bolo hradobné opevnenie z východnej strany v úsekoch od Dolnej brány k Východnej bašte. V týchto častiach je obranný múr najvýraznejšie poškodený a netrúfame si odhadnúť ako dlho potrvá jeho celková obnova. Dobrá spáva ale je, že sa na nej pracuje aj v týchto dňoch. S lešením rastú aj zrekonštruované múry.

Pohľad na zrekonštruované základy múrov a oporných pilierov z vonkajšej strany hradu.

Partiu murárov sme zachytili aj v odľahlejšej časti východných hradieb. Z tejto strany vyzerá hrad naozaj zaujímavo. Nie vždy bola táto časť pohodlne sprístupnená. Výhľadu bránili aj vzrastlé stromy. Ak si chcete vychutnať tieto pohľady na hrad, poponáhľajte sa, po dokončení múrov už to nebude možné. 🙂

Ďalším nádherne zrekonštruovaným objektom na hlavnom nádvorí je Klenbová bašta (západná) s pekným výtvarným detailom v podobe ozdobnej atiky s rímskou, ktorá by mala byť po dokončení po celom obvode tejto bašty. Aj tu sme v jej korune pod technickou strechou spozorovali majstrov pri práci.

Nevynecháme ani mohutnú Polygonálnu baštu, ktorá je už v súčasnosti prekrytá trvalou vnútornou strechou a jej interiér spolu s hospodárskym objektom slúži svojmu novému účelu. Momentálne je v jeho útrobách inštalovaná expozícia fotografií. Choďte sa pozrieť, vstupné je zadarmo. 🙂 Okrem toho interiér poskytuje príjemné miesto na odpočinok. Hlavne počas horúcich letných dní v interéri bašty oceníte príjemný chládok.

Samozrejme na hrade je toho ešte oveľa viac ako ukazujú horeuvedené fotografie. Ak sme na niečo zabudli, viac si pozrite v nasledujúcej fotogalérii alebo sa choďte sami presvedčiť.


FOTOGALÉRIA:


Páčila sa vám táto reportáž?

Loading ... Loading ...

SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x