Prebieha revitalizácia jazierka v Bardejovských Kúpeľoch

Prebieha revitalizácia jazierka v Bardejovských Kúpeľoch

V týchto dňoch sa v kúpeľnom lesoparku intenzívne pracuje na revitalizácii jazierka. Na mieste sú ťažké mechanizmy a prebieha jeho hĺbenie a odstraňovanie nánosov bahna. 


Dlhé roky zanedbaná lokalita v lesoparku v Bardejovských Kúpeľoch sa konečne dočkala obnovy. Lokalita je medzi pacientami a návštevníkmi kúpeľov mimoriadne obľubená, no v posledných rokoch sa nachádza v nie najlepšej kondícii. Vodná hladina z jazierka takmer úplne zmizla a takmer celé zarásto vegetáciou.

Vodné plochy sú všade vyhľadávané a sú príjemným miestom na relax, no táto jediná vodná plocha, ktorú v kúpeľoch máme už dlho jazierko nepripomínala. Bujná vegetácia z neho robila len akési močarisko a okolie v bezprostrednej blizkosti jazierka je rovnako zanedbané.

Jazierko ako sme ho dlhé roky poznali, jún 2017
Lavička v zajatí bujnej vegetácie

V uplynulom období sme zaregistrovali vypílenie niektorých prerastených drevín z plochy jazierka a jeho okolia. Tieto práce predznamenali, že sa bude konečne niečo diať.

V súčasnosti je však nádej, že sa táto vzácna lokalita konečne zmení na atraktívne miesto. V pláne je vybagrovanie plochy jazierka, oprava hrádze, oprava výpustov jazierka a oprava schodíkov v celkovom náklade 30.000 eur. V týchto dňoch sa už na tomto mieste intenzívne pracuje. Bagrujú sa nánosy bahna, ktoré sa v jazierku rokmi nahromadilo.


Pozrite v nasledujúcom videu:

V ďalšom roku budú opravy pokračovať a malo by sa pristúpiť k vyčisteniu a rekonštrukcii priehradzky, ktorá sa náchádza v lese, 200 metrov nad samotným jazierkom. Tá je tiež v dezolátnom stave a je nutná jej oprava. Časť kameňov z telesa hrádze je vypadnutá a je tiež značne zanesená. Táto priehradzka má veľmi dôlezitú úlohu. Slúži na zachytávanie prívalovej vlny, aby v období intenzívnych zrážok zachytila všetky nánosy hliny, piesku, kameňov a konárov a zabránila tak zaneseniu samotného jazierka. Celkový náklad na túto opravu je vo výške 20.000 eur.

Hrádzka zachytavájuca nánosy pri intenzívnejších dažďoch, foto: J.R.

Investorom revitalizácie jazierka sú LESY Slovenskej republiky, štátny podnik Banská Bystrica, Odštepný závod Prešov. Celkový priebeh obnovy jazierka budeme pozorne sledovať aj naďalej. Pevne veríme, že sa už čoskoro zmení na príjemnejšiu lokalitu, ako bola doteraz.


FOTOGALÉRIA:


Navštevujete radi túto lokalitu v Bardejovských Kúpeľoch?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

SÚVISIACI ČLÁNOK: 

Spracoval: M.M. / Foto: M.M., D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x