Návštevníci Zborovského hradu už onedlho vkročia na nádvorie cez nový most

Návštevníci Zborovského hradu už onedlho vkročia na nádvorie cez nový most

Dubový most vedie do priestoru predbránia v lokalite juhovýchodnej vstupnej bránovej veže. Hlavný vstup vybudovaním lávky získa novú autentickejšiu podobu. Priestor vstupnej brány bol v dávnej minulosti zabezpečený padacím mostom.


Výstavbe mosta predchádzal archeologický prieskum, pri ktorom boli odkryté pôvodné kolové jamy na piliere mosta. V bráne bola odkrytá tzv. vlčia jama. Mala hĺbku približne 2,8 metra. Keď sa otočil kolískový padací most v kolískovej polohe prekryl v bráne vlčiu jamu a priestor pred bránou. Dvíhanie  padacieho mosta bolo zabezpečené pomocou dvoch tyčí. Vonkajšia brána bola dvojkrídlová, zosilnená kovaním a nechýbal zámok. Vnútri Bránovej veže je kamenná klenba, ktorá bola doplnená o mohutmé odrazníkové kamene. Tie boli vytvorené podľa nájdených zvyškov.

V súčasnosti sa dokončuje mostovka a v ďalšej fáze bude dobudované chýbajúce zábradlie. Konštrukcia mosta je z masívnych dubových trámov, Pri ich spájaní bola použitá tradičná tesárska technika pomocou drevených kolov.

Už onedlho začnú návštevníci prehliadku hradu vstupom na drevený most. To ako nový most vyzerá si pozrite v našom videu a galérii.


FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M. / Foto: D.P., R.C., M.M. / Video: M.M., R.C.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x