Dubový most vedie do priestoru predbránia v lokalite juhovýchodnej vstupnej bránovej veže. Hlavný vstup vybudovaním lávky získa novú autentickejšiu podobu. Priestor vstupnej brány bol v dávnej minulosti zabezpečený padacím mostom.
Výstavbe mosta predchádzal archeologický prieskum, pri ktorom boli odkryté pôvodné kolové jamy na piliere mosta. V bráne bola odkrytá tzv. vlčia jama. Mala hĺbku približne 2,8 metra. Keď sa otočil kolískový padací most v kolískovej polohe prekryl v bráne vlčiu jamu a priestor pred bránou. Dvíhanie padacieho mosta bolo zabezpečené pomocou dvoch tyčí. Vonkajšia brána bola dvojkrídlová, zosilnená kovaním a nechýbal zámok. Vnútri Bránovej veže je kamenná klenba, ktorá bola doplnená o mohutmé odrazníkové kamene. Tie boli vytvorené podľa nájdených zvyškov.
V súčasnosti sa dokončuje mostovka a v ďalšej fáze bude dobudované chýbajúce zábradlie. Konštrukcia mosta je z masívnych dubových trámov, Pri ich spájaní bola použitá tradičná tesárska technika pomocou drevených kolov.
Už onedlho začnú návštevníci prehliadku hradu vstupom na drevený most. To ako nový most vyzerá si pozrite v našom videu a galérii.
FOTOGALÉRIA:
SÚVISIACE ČLÁNKY:
- OBRAZOM: Zborovský hrad v zlatistých farbách jesene
- OBRAZOM: Stav rekonštrukcie Zborovského hradu pred deviatym výročím obnovy
- Hrad Zborov – zimné januárové pohľady
- OBRAZOM: Ako to vyzerá s rekonštrukciou Zborovského hradu
- OBRAZOM: Zborovský hrad v jesennom šate
- OBRAZOM: Rekonštrukčné práce na Zborovskom hrade