V obci Zborov slávili Kvetnú nedeľu a vstup do veľkého týždňa

V obci Zborov slávili Kvetnú nedeľu a vstup do veľkého týždňa

V Zborove sa 14. apríla uskutočnil 10. ročník duchovno-kultúrneho podujatia „Príchod Veľkej noci.“ Tradičná krížová cesta sa konala v Šerédyho parku pri kultúrnom dome. Na podujatie prišlo vyše 400 ľudí.


Táto každoročná udalosť sa stala pre obec tradíciou. Podujatie začalo krížovou cestou, ktorú organizovalo miestne Mládežnícke združenie divadelníkov pod vedením Rastislava Jurašiho a Valérie Bodíkovej. Účastníkmi krížovej cesty boli obyvatelia Zborova, ale aj ľudia z okolia. Zborov privítal aj hostí z Poľska, ktorí sa každoročne zúčastňujú tejto akcie.

Kultúrny program pokračoval v sále kultúrneho domu, kde sa ľudia mohli tešiť aj na veľkonočné trhy. Súčasťou kultúrneho programu bolo vyhlásenie výsledkov dvoch zimných fotografických súťaží, ktoré vyhlásila obec v decembri 2018. Súťažilo sa o najkrajšiu zimnú fotografiu obce alebo okolia a najkrajší výtvor zo snehu. Víťazom odovzdával ceny starosta obce Ján Šurkala.

Ján Šurkala (vpravo) starosta obce Zborov.

„V našej obci je toto kultúrno-duchovné podujatie veľmi vzácne. Tešíme sa z toho, že sa ho zúčastňujú ľudia v hojnom počte,“ vyjadril sa starosta.

Návštevníci podujatia si mohli zakúpiť rôzne veľkonočné dekorácie, kraslice, košíky, šperky či záhradné kvety. Odvážni a šikovní si mohli vyskúšať pletenie veľkonočného korbáča.

„Dnešná milá kultúrna udalosť spája ľudí v obci. Zúčastňujem sa jej pravidelne. Taktiež ponúkam svoje ručne vyrobené šperky na veľkonočných trhoch,“ zhodnotila účastníčka Lea Clementová.

Táto udalosť nie je jedinou, ktorú organizuje obec Zborov pred Veľkou nocou. V piatok 12. apríla sa uskutočnila druhá extrémna krížová cesta, ktorá viedla zo Zborova cez Becherov až do poľského Regetowa.

„Naša extrémna krížová cesta je jediná svojho druhu na Slovensku. Ponúkame dve trasy, dlhšiu a kratšiu pre viac a menej fyzicky zdatných. Extrémna krížová cesta je veľmi populárna najmä v Poľsku,“ vyjadril sa starosta.

Úmyslom cesty bola spomienka na blahoslaveného Titusa Zemana. Zúčastnilo sa jej vyše 80 účastníkov. Obec plánuje aj naďalej tieto tradície udržiavať a je otvorená aj novým podnetom.


FOTOGALÉRIA:


Text a foto: Radoslava Podubinská

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x