Kraj ocenil významné osobnosti súčasne za roky 2020 a 2021. Ocenenie získal aj Bardejovčan

Kraj ocenil významné osobnosti súčasne za roky 2020 a 2021. Ocenenie získal aj Bardejovčan

Mená laureátov najvyššieho krajského ocenenia Cena Prešovského samosprávneho kraja a Cena predsedu Prešovského samosprávneho kraja, a to súčasne za roky 2020 a 2021, sú známe. Slávnostne vyhlásené boli počas galavečera v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, kde si ocenenie okrem iných prevzali vedec Pavol Čekan, akademický sochár Štefan Kovaľ či duchovní z Prešovského kraja za svoju obetavú službu chorým a trpiacim v období pandémie.


Prešovský samosprávny kraj udelil najvyššie krajské ocenenia už po 17. – krát a po dvojročnej prestávke, ktorú si vynútila pandémia koronavírusu. V rámci galaprogramu ocenil 27. apríla na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove osobnosti, ktoré významne prispeli k rozvoju kraja doma i v zahraničí v oblastiach zdravotníctva, kultúry, sociálnej sféry aj duchovnej činnosti. Cena PSK a Cena predsedu PSK bola udelená súčasne za roky 2020 a 2021. Verejnosť mohla slávnostné udeľovanie sledovať počas online prenosu.

 „Spoznali sme mená inšpiratívnych ľudí, vďaka ktorým je o našom kraji počuť aj ďaleko za jeho hranicami a robia mu to najlepšie meno. Teším sa, že po dvoch rokoch sme znovu mohli oceniť tých, ktorí sa narodili s veľkým talentom a darom a tie nepremárnili, ale ich rozvíjali a tvrdo na sebe pracovali. Je za nimi vidieť výsledky, ktoré sú výnimočné a navždy zapamätateľné. Náš obdiv a úctu sme ale ocenením vyjadrili aj tým, ktorí v náročnom období pandémie, ktorá tak výrazne zasiahla do našich životov, obetavo a nezištne pomáhali najzraniteľnejším a boli im nesmiernou oporou. Prínos pre spoločnosť každého oceneného je naozaj veľký a výnimočný a zaslúži si naše uznanie,“ vyjadril sa počas slávnostného galaprogramu predseda PSK Milan Majerský.

Cenu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) za rok 2020 udelilo Zastupiteľstvo PSK akademickému sochárovi Štefanovi Kovaľovi za osobitný vklad v záchrane a uchovávaní kultúrneho dedičstva Prešovského kraja a jeho prezentácii v oblasti výtvarného umenia. Za celoživotné dielo zasvätené propagácii astronómie a osobný a nenahraditeľný prínos pri zriadení astronomického komplexu európskeho významu získal cenu vedec Igor Kudzej, ktorý Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom viedol úctyhodných 22 rokov. Tretím oceneným Cenou PSK 2020 je lekár Marián Kríž. Obdržal ju za významný prínos v rozvoji prešovského šachu a svoju pedagogickú, vedeckú a publikačnú činnosť, ako aj propagáciu regiónu doma i v zahraničí.

Jedným z laureátov ocenenia Cena PSK za rok 2021 je lekár Andrej Havrilla. Udelená mu bola in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj rádiológie a za celoživotný osobný vklad pre rozvoj zdravotníctva v Prešovskom kraji.

Cenu udelilo Zastupiteľstvo PSK taktiež hercovi Jánovi Gallovičovi, a to za reprezentáciu v oblasti divadelnej a filmovej kultúry a umenia.

Tretím držiteľom ocenenia je protosynkel Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík. Udelená mu bola za mimoriadne nasadenie pri koordinácii príprav a priebehu návštevy pápeža Františka v Prešove.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský udelil svoju cenu za rok 2020 vedcovi Pavlovi Čekanovi za odborný prínos v boji proti pandémii ochorenia COVID-19 na Slovensku i v zahraničí, ktorý Prešovský kraj reprezentuje v oblasti vedy a výskumu aj na medzinárodnom fóre.

Pavol Čekan so synom.

Ocenil taktiež kňazov a duchovných Prešovského kraja za ich obetavú duchovnú telesnú službu chorým a trpiacim v období pandémie ochorenia COVID-19. In memoriam získal Cenu predsedu PSK 2020 i fyzik Július Krempaský. Odovzdaná mu bola za jeho vklad v oblasti popularizácie fyziky v širších obsahových kontextoch a za aktívnu pedagogickú a didaktickú činnosť na Slovensku.

Prešovský župan udelil ocenenie za rok 2021 detskej lekárke Márii Slugeňovej, ktorú vníma ako mimoriadny vzor pozitívneho, činorodého prístupu k životu. Ocenená bola za dlhoročnú odhodlanosť a obetavosť v lekárskej službe. Ďalším oceneným je športovec Jozef Štec, ktorý cenu získal za výnimočný príklad zdravého aktívneho životného štýlu a reprezentáciu kraja v oblasti športu.

Jozef Štec.

Za jedinečnú prezentáciu hodnoty rodiny a dlhoročnú obetavú prácu vedúcu k prijatiu a plnohodnotnej výchove detí ocenil Milan Majerský tiež rodičov a pestúnov Dagmar a Martina Muránskych z Kanaša pri Prešove.


FOTOGALÉRIA:


Prešovská župa oceňuje jednotlivcov a inštitúcie za regionálny prínos od roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK patria napríklad prvý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč, spevák Peter Lipa, horolezec Peter Šperka, in memoriam, Prešovská univerzita, kardinál Jozef Tomko či Folklórny súbor Šarišan. V uplynulom ročníku oceňovania v roku 2019 cenu získali  speváčka Marika Gombitová, paralympijská lyžiarka Henrieta Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou a Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi.

Držiteľmi Ceny predsedu PSK sú okrem iných herci Kveta a Jozef Stažanovci, tatranský chatár Peter Petras, Hádzanársky klub Tatran Prešov, Hudobná skupina Slnovrat i Folklórny súbor Makovica, ako aj známi interpreti ľudových piesní Mária Mačošková, Anna Servická a Štefan Štec. Za rok 2019 si Cenu predsedu PSK odniesol akademický maliar Slavomír Brezina, kňaz Vasil Kormaník a rezbár Milan Krajňák.

Cenu PSK predstavuje umelecké dielo v tvare gotickej brány s doširoka otvorenými dverami. Symbolizuje prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK pripomína ľudské srdce po stranách obomknuté krídlami. Symbolizuje citovú spoluúčasť na tvorivom počine ako neodmysliteľnú súčasť rozvoja civilizácie. Ich autorkou je akademická sochárka Eva Fišerová.

Zdroj: PSK/Foto: D.P.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x