Tieto najväčšie európske hlodavce k nám doputovali z Rakúska a v súčasnosti sa ich výskyt na našom území odhaduje do 1000 jedincov.
Samotného bobra sa nám nepodarilo odfotiť, zato jeho prácu v porastoch na brehoch Tople bolo vidieť na každom kroku. Bobor sediačky, opierajúc sa o chvost, obhryzie dookola kmeň stromu, spôsobí jeho pád často do vody, strom odvetví, materiál dopraví k brlohu alebo na iné vhodné miesto. Jeho stavbu tzv. „bobrí hrad“ sme nezachytili, ale všade už bolo prichystaného dostatok materiálu na výstavbu hrádzí.
Bobrovi vyhovuje kombinácia stojatých a tečúcich vôd v nížinách a podhorských oblastiach. Na brehoch musí byť dostatok tzv. mäkkých drevín: vŕb, jelší, briez a topoľov. Voda musí byť dostatočne hlboká, aby v lete nevysychala a v zime nepremŕzala až na dno.
Horný tok Tople bol 25. októbra 2017 pridaný do sústavy NATURA 2000 ako územie európskeho významu – Horný tok Tople. Kde sa okrem iného ako predmet ochrany považuje aj Bobor vodný. Natura 2000 je európska sústava chránených území, ktorú členské štáty Európskej únie vyhlasujú pre zachovanie najcennejších a ohrozených druhov a biotopov Európy.