ONline Bardejov

Vlak z grantov EÚ stojí odstavený v depe. Úroveň cestovania je žalostná!

Vlak z grantov EÚ stojí odstavený v depe. Úroveň cestovania je žalostná!

Určite ešte mnohí z vás majú v pamäti nasadenie modernej súpravy, ktorá mala cestujúcich na trati Bardejov, Prešov a späť previesť v klimatizovanom vlaku.


Nová dieselová motorová jednotka slovenskej výroby dostala aj meno. Monika nahradila 40 ročný stroj, ktorý už neposkytoval dostatočný komfort a pohodu pri cestovaní.

Monika na železničnej stanici v Bardejove.

Nové eurovlaky boli nasadzované aj na iných neelektrifikovaných železničných tratiach na Slovensku a nepochybne zatraktívnili tento druh dopravy. Posunuli nás do tretieho tisícročia. Aj keď s dvadsaťročným meškaním.

Pozrite si prvé dojmy cestujúcich v novej vlakovej súprave Monika z marca 2012:

A aká je realita dnes? Údajne viac ako polovica dodaných vlakov sú už nefunkčné, lebo boli veľmi nekvalitne vyrobené. (pozn. redakcie: podľa SME z 32 nových motorových vlakov je 17 nefunkčných). Naďalej tak musia po železniciach premávať pôvodné 43 ročné vlaky! A inak tomu nie je ani v Bardejove.  Podľa informácii spoločnosti ŽOS Vrútky, zverejnených na webnoviny.sk je vozidlo na trati  Bardejov – Prešov odstavené pre násilne poškodené kolesá.

Na stanici alebo trati v poslednej dobe vidíme len zastaralú vlakovú súpravu, ktorá už mala dávno odpočívať na dôchodku. Nový vlak je pravdepodobne častejšie v opravovani ako na trati. Bardejovčania a turisti sú tak v roku 2018 odkazaní na vozne vyrobené v rokoch  1976 – 1983.  Nové dieselmotorové jednotky 861 nakúpila Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od spoločnosti ŽOS Vrútky, a. s. za 131 miliónov eur v rokoch 2011 až 2015. Dokopy 32 ks nových vlakov.

Vedeli ste že prvý vlak prešiel po železničnej trati medzi Bardejovom a Prešovom už v roku 1893? Kto by bol povedal, že o 125 rokov neskôr bude na stanici pristavený takýto vlak. Aké sú váše dojmy z cestovania. Kedy ste sa naposledy odviezli modernou vlakovou súpravou?

Ak viete aká je realita, tento spot Ministerstva dopravy a výstavby, v ktorom prezentoval výsledky Operačných programov Integrovaná infraštruktúra vyznieva trochu komicky.


FOTOGALÉRIA – ARCHÍV:

Na trase Prešov – Bardejov premáva nová vlaková súprava (6. marec 2012)


SÚVISIACI ČLÁNOK: 

Spracoval: M.M.

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x