Bazilika sv. Egídia má deravú strechu

Bazilika sv. Egídia má deravú strechu

Do našej najvzácnejšej pamiatky neprúdia len davy turistov, ale aj dažďová voda. Príčinou je poškodená strešná krytina, a to na viacerých miestach!


Tento jav netrvá pár dní, týždňov či mesiacov. Takto poškodená strecha je na našej gotickej pamiatke už vyše dva roky. Prvotnú deštrukciu strechy sme zaznamenali v apríli 2015. Škridla bola uvoľnená a fotografie poškodenia strechy sme publikovali aj na našej stránke. Žiaľ poškodenie nebolo asi natoľko markantné, aby sa ním niekto zaoberal. Čo malo za následok ďalšiu deštrukciu krytiny.

Navyše len niekoľko rokov dozadu, prešla strecha kompletnou rekonštrukciou. Výmena krytiny a latovania sa realizovala v roku 2006.

Práce na výmene strešnej krytiny. Foto / zdroj: rkfubardejov.sk

V súčasnosti je poškodenie strechy rozsiahlejsie a na jednom mieste dochádza k prenikaniu dažďovej vody do konštrukcie strechy a krovu hlavnej lode baziliky. Pred nadchádzajúcim zimným obdobím je tento problém o to akútnejší, nakoľko topiaci sa sneh a ľad môže pri zosune so sebou stiahnuť ďalšiu škridlu. Dve odpadnuté škridly sú zachytené na odkvape a protisnehovej zábrane.

Celkový pohľad na poškodenú strechu, november 2017

Navyše je táto závada aj životohrozujúca. Nechceme si ani predstaviť, čo by sa stalo, ak by pri silnom vetre došlo k strhnutiu škridly zo strechy a niekoho by nedajbože zasiahla.

Preto apelujeme na kompetentných, aby konečne došlo k sanácii tohto negatívneho stavu. A to nie len kvôli ochrane zdravia, ale nevyhnutnému zabezpečeniu chrámu pred nežiaducimi poveternostnými vplyvmi. Netrúfame si odhadnúť koľko litrov vody dokáže cez túto dieru natiecť počas výdatného dažďa priamo do krovovej časti baziliky.

Detail poškodenej strechy

Prenikanie vody do krovovej časti môže mať ďalekosiahle následky. Zavlhnutie klenieb môže poškodiť aj interiérovú výmaľbu baziliky, ktorá nedávno prešla rozsiahlou rekonštrukciou.

Pohľad na drevenú konštrukciu krovu a klemby hlavnej lode baziliky

S problémom strechy sme sa obrátili aj na Rímskokatolícku farnosť sv. Egídia v Bardejove. Doposiaľ na naše otázky nikto nezareagoval. Tak prikladáme aspoň ich znenie. Ak obdržíme odpovede, budú následne doplnené do článku.

  1. Máte vedomosť o poškodenej krytine strechy baziliky?
  2. Podnikáte nejaké kroky, respektíve podnikli ste, aby došlo k jej oprave?
  3. Kompletná výmena krytiny sa realizovala zhruba pred desiatimi rokmi, existuje ešte na vykonané práce nejaká záruka?
  4. Kedy bude uskutočnená jej oprava, aby sa zamedzilo väčším skodám?

[vc_row][vc_column][vc_cta h2=““ shape=“square“ style=“custom“ custom_text=“#1e73be“]Chrám sv. Egídia je trojloďová stavba bazilikálneho typu s loďami postavenými vo východo-západnom smere a hlavným vchodom z južnej strany. Okrem význačných architektonických hodnôt je bardejovský chrám pozoruhodný najmä vnútorným zariadením. Dominuje mu unikátny súbor jedenástich gotických krídlových oltárov z r. 1460 – 1520 tvoriacich jedinečnú kolekciu oltárov zachovaných na jednom mieste a takmer aj v pôvodnom rozmiestnení.[/vc_cta][/vc_column][vc_row][/vc_row][vc_column][/vc_column]

Čo si myslíte, bude strecha pred zimou opravená?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x