Rohový dom zacelil uličnú zástavbu, no skomplikoval prejazd vozidiel

Rohový dom zacelil uličnú zástavbu, no skomplikoval prejazd vozidiel

V historickom centre mesta popri rekonštrukcii starých objektov vznikajú aj novostavby, ktoré vypĺňajú prázdne parcely po zasanovaných objektoch alebo nahrádzajú technicky nevyhovujúce pamiatkovo nechránené objekty.


Táto výstavba skompaktňuje ulice v historickom jadre mesta a nové objekty ponúkajú ďalšie priestory pre obchod, služby či bývanie.

Popri pozitívach, ktoré nová výstavba prináša, sú tu však aj negatívne vplyvy. Jedným z nich je častokrát nízka architektonická hodnota novostavieb. Nové domy v centre mesta sú dnes ochudobnené o akékoľvek dekoratívne prvky, a tak často pôsobia v staršej zástavbe nesúrodo. Najvýraznejším znakom je strohosť fasád a absencia strešných vikierov.

To, či stavať nové objekty v historických centrách miest v historizujúcom štýle je často diskutovaná téma a názory na túto problematiku sú rôzne. Projektanti a architekti by mali nájsť buď istý prienik v kombinácii historizujúceho štýlu so súčasným alebo prinášať také moderné riešenia, ktoré budú pre naše mestá obohatením.

Nechceme však posudzovať kvalitu súčasných novostavieb v našom centre. To nám ani neprináleží. Zamerali sme sa na kontroverzné umiestnenie novostavby na ulici Na Hradbách, kde finišuje dokončenie rohového domu. To, či tento objekt zapadne do lokality pár metrov od severovýchodného barbakánu, nech posúdi každý sám. To čo nás zaujalo je odvážne hmotové umiestnenie obmedzujúce pohyb vozidiel, ktoré ešte navyše komplikuje predsunutý nosný stĺpik na rohu objektu.

FOTOGALÉRIA:

Už pred dokončením fasády v septembri tohto roku sme zaregistrovali stret s vyšším vozidlom, ktoré pri prejazde poškodilo omietku. Samozrejme nejedná sa o frekventovanú cestu, kde je prejazd áut bežný, no ak ste niekedy na konci Stöcklovej ulice zábáčali vľavo, určite ste mali menší problém s prejazdom do zákruty tesne okolo nového objektu.


Preto si kladieme otázku, či toto riešenie, kde bolo pravdepodobne hlavnou prioritou, čo najviac vyťažiť z parcely maximálnym zastavaním plochy, bolo aj to najsprávnejšie.

Pohľad na lokalitu pred výstavbou


Pozdáva sa Vám tento nový objekt v tesnom susedstve barbakánu?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na

Warning: Attempt to read property "ID" on false in /data/8/3/834ad617-6e06-4704-90bd-d5ad1593a158/onlinebardejov.com/web/wp-content/plugins/podamibe-custom-user-gravatar/pod-custom-user-gravatar.php on line 179
guest
2 (KOMENTÁRE)
najstaršie
najnovšie najlepšie hodnotené
Inline Feedbacks
View all comments
Mišo

Bardejovčania su sedliaci, kotrích zaujíma iba vlastne ego. Som rád, že tam už nežijem a vždy keď sa vratím za rodinou je mi na zvracanie.

Ľubka

Tak sa nevracaj k tým sedliakom….
Myslím že ta tvoja rodina z tohto komentára by bola veľmi smutná…

2
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x