Rozľahlé priestranstvo bývalej vodnej priekopy postupne odhaľuje svoje tajomstvá.

Rozľahlé priestranstvo bývalej vodnej priekopy postupne odhaľuje svoje tajomstvá.

Priestor v okolí najzachovalejšej východnej časti hradobného opevnenia, kde v súčasnosti prebieha rozsiahly archeologický prieskum, postupne odhaľuje zachovalé fragmenty vonkajšieho priekopového múru. Sonda odhalila aj novšie zvyšky základov domoradia, ktoré kedysi lemovalo západnú stranu ulice Krátky rad. Boli sme sa pozrieť, čo všetko sa ukrýva pod terénom.


Pod odkrytými časťami násypu prieskum zachytil pomernej jasne čitateľnú líniu opevnenia. Tá je však na mnohým miestach narušená sekundárnymi zásahmi kamenných pôdorysov asanovaných domov. Väčšina materiálu týchto základov domov pochádzala  zrejme z demontáže častí hradobného opevnenia. Podpivničené domy siahali často k päte zvyškov priekopového múru.

Úlohou výskumu je zadokumentovať a určiť čo najpresnejšiu polohu a priebeh opevnenia s cieľom zachovať pôvodné murivá pre následnú obnovu a vhodnú budúci prezentáciu opevnenia nad úrovňou terénu. K tej by sa malo pristúpiť v ďalšej fáze obnovy, kde prejde celá táto mimoriadne hodnotná lokalita výraznou premenou. Jej súčasťou bude aj rekonštrukcia parkánového múru, výstavba nových chodníkov a navrhovaný cyklochodník v dĺžke takmer 400 metrov.


Pozrite si dobovú zástavbu Krátkeho radu pred komplexnou asanáciu a výstavbou štvorprúdovej cesty.

Komplexné asanácie prebiehali v priebehu 70-tych a koncom 80-tych rokov 20. storočia. Vyvrcholením bolo započatie výstavby preložky štátnej cesty II/545, s ktorou súviselo zbúranie veľkého množstva murovaných domov. Asanácie približne šesťdesiatky murovaných domov sa dotkli aj ulice Starý blich, Slovenskej ulice a vtedajšej Dukelsklej. Základy či pivnice niektorých domov na fotografiách z Krátkeho radu môžeme vidieť dnes po desiatkach rokoch, vďaka rozsiahlemu archeologickému výskumu, zdroj: https://www.facebook.com/groups/bjkedysiadnes


FOTOGALÉRIA: 

Fotografie s prebiehajúceho archeologického prieskumu:

Nová podoba východnej časti opevnenia, zdroj: Facebook – Mesto Bardejov:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x