OBRAZOM: Priekopový múr východného hradobného opevnenia sa dostáva nad terén.

OBRAZOM: Priekopový múr východného hradobného opevnenia sa dostáva nad terén.

Pozrite sa, ako pokročili práce v druhej polovici októbra.


V priestore sa začalo aj s prvým úsekom pokládky dlažby. Chodník sa mierne zúžil. Je to cena za umiestnenie cyklopruhu, ktorý bude vybudovaný hneď vedľa chodníka pre peších. Kamennú dlažbu oddeľuje dlažba s varovným reliéfom spolu s navádzacími pásmi pre nevidiacich.

Vonkajší priekopový múr bude mať v jednotlivých úsekoch rozdielnu výšku v závislosti od okolitej infraštruktúry. V tejto časti mesta pôjde jednak o prezentáciu opevnenia, avšak má vzniknúť aj funkčný a bezpečný priestor, ktorý bude slúžiť chodcom aj cyklistom.


Novovybudované kamenné murivá prezentujú polohu vonkajšieho hradbového múru na okraji vodnej priekopy. Výška hradby niekde dosahuje aj 1,5 metra, s výnimkou kratšieho úseku pri Dolnej bráne v priestore severo-východného barbakanu, kde je múr vysoký asi 3-5 metrov

Pôvodné murivá sa v tejto časti zachovali hlboko pod úrovňou terénu. Základy múru boli na mnohých miestach prerušené novšou výstavbou a niekde neboli pri archeologickom prieskume zachytené vôbec. Ako napríklad v tomto úseku.


Pôvodný základ vonkajšieho priekopového múru je zhruba 1 – 2 metre pod pôvodným terénom. Malta, ktorá bola v stredoveku použitá pri budovaní opevnenia drží kamenné bloky aj po stáročiach pohromade. Na fotografii nižšie, pohľad na pôvodne zachovaný základ muriva, ktorý sa vytiahne nad terén alebo na jeho úroveň v závislosti od funkčného riešenia daného úseku.

FOTOGALÉRIA:


SÚVISIACE ČLÁNKY:

Spracoval: M.M.

Ohodnoť článok

Hodnotíte kliknutím na hviezdičku!

Priemerné hodnotenie / 5. Hlasov:

Zatiaľ žiadne hlasy. Buďte prvý!

Podobné príspevky

Subscribe
Upozorniť na
guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x