ONline Bardejov

V bardejovskom veľkosklade obsahovala mrkva veľa kadmia, odpad dlhodobo spaľujú vedľa prevádzky!

V bardejovskom veľkosklade obsahovala mrkva veľa kadmia, odpad dlhodobo spaľujú vedľa prevádzky!

Z pultov obchodov sťahujú obchodníci nevyhovujúcu mrkvu, pôvodom z Poľska. Kontrolóri Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR zistili, že do bardejovského veľkoskladu bola dovezená mrkva s vysokým obsahom kadmia. Mrkvu nariadili stiahnuť z trhu.


Pri kontrole v rámci potravinového dozoru bola vo veľkosklade ovocia a zeleniny HURTUK DINO s. r. o., Bardejovská Zábava 3854/102, 085 01 Bardejov, odobratá vzorka „Mrkva praná“, (označenie výrobnej dávky: Dát. dodania 1.3.2017, dovozca: Hand – Pol Skup Warzyw Owocow, Wieslaw Mordarski, Niskowa 142, 33-395 Chelmiec, Poľsko).

Veľkosklad zeleniny a ovocia na Bardejovskej Zábave.
Veľkosklad zeleniny a ovocia na Bardejovskej Zábave.

Vo vzorke, ktorá bola analyzovaná v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave (ŠVPÚ – VPÚ) v Dolnom Kubíne, bolo zistené nadlimitné množstvo kadmia (0,210 mg/kg), kde je limit max. 0,10 mg/kg. 


Pálenie odpadu za veľkoskladom

Ak ste na svojej ceste prechádzali autom či sediac vo vlaku vedľa veľkoskladu, mohli ste spozorovať, že za objektom spaľujú odpad. Kopa popola naznačuje, že odpad je tam spaľovaný aj v súčasnej dobe. Kompetentní by sa mohli konečne zaoberať aj touto skutočnosťou.
Účinky kadmia na ľudský organizmus

O kadmiu je známe, že spôsobuje rakovinu. Kadmium sa v organizme hromadí pomaly, najmä v obličkách, pečeni, pľúcach i vlasoch. Jeho koncentrácia stúpa progresívne. Už malé množstvo kadmia pôsobí ako tkanivový jed. Pri dlhodobejších expozíciách kadmiom sa u postihnutých zvyšujú pocity sucha ústnych a nosných dutín, objavujú sa obličkové kamene, v moči sa často vyskytuje zvýšená hladina bielkovín. Viditeľným znakom je sfarbenie zubnej skloviny do zlata.

V neskorších štádiách otravy sa objavujú bolesti v krížoch a v dolných končatinách, vyskytnúť sa môže rozdutie pľúc, zástava rastu, degenerácia pečene a poškodenie krvotvorby. Povolená koncentrácia kadmia v tuhých potravinách je 0,02 mg/kg.


Spracoval: D. P.

Zaujímate sa o pôvod pri nákupe zeleniny a ovocia?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Podobné príspevky

guest
0 (KOMENTÁRE)
Inline Feedbacks
View all comments
0
Pridajte komentár pod článkom. Ďakujeme!x
()
x